آشنایی با روش های مقاوم سازی ساختمان
آشنایی با روش های مقاوم سازی ساختمان
امروزه با گسترش شهرها، افزایش جمعیت در آنها و به دنبال آن افزایش نیاز به مسکن، ساخت و ساز افزایش یافته و تکنولوژی‌های جدیدی وارد صنعت ساختمان شده است که سبب افزایش طول عمر مفید یک سازه و در پی آن صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، به مجموعه اقداماتی که با این هدف یعنی افزایش عمر مفید سازه و حفاظت جانی و مالی در برابر حوادث مختلف با استفاده از تکنولوژی‌های جدید ساختمان صورت می‌گیرد، روش های مقاوم سازی ساختمان گفته می‌شود.

عموما تصور می شود که عملیات تقویت سازه مختص به ساختمان‌های قدیمی است، لازم به ذکر فرآیند مقاوم سازی ساختمان علاوه بر جبران ضعف‌های ناشی از گذر زمان و بازسازی ساختمان قابلیت اصلاح نواقص طراحی و اجرایی حین ساخت ساختمان را نیز دارد و از طریق مقاوم‌سازی ساختمان با روش‌های نوین بهسازی لرزه‌ای قادر است علاوه بر اصلاح ضعف‌های موجود از گسترش آن ها و بدنبال آن زوال سازه جلوگیری کند.

لازم به ذکر است در صورت تغییر کاربری، افزایش بار وارد بر سازه، تغییر شیوه بهره‌برداری و… نیز می‌توان از روش‌های مختلف مقاوم سازی استفاده کرد. در بعضی شرایط نیز با توجه به تغییرات قوانین و آیین نامه‌های ساختمان، اجرای سیستم مقاوم سازی ساختمان ضرورت پیدا می‌کند.

افزایش هزینه‌های ساختمان سبب شده بجای تخریب و بنا کردن دوباره سازه، از طریق فرآیند مقاوم‌ سازی ساختمان کمبودهای سازه را تامین کرد و با بازسازی ساختمان امکان استفاده مجدد و بهره‌برداری از سازه‌ها بدون صرف هزینه زیاد را فراهم کرد.

اجرای روش های مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی

۲ـ مقاوم سازی ساختمان با ژاکت فولادی

۳ـ مقاوم سازی ساختمان با الیاف پلیمری frp

۴ـ مقاوم سازی ساختمان با کاشت میلگرد

۵ـ مقاوم سازی ساختمان با میراگرها

۶ـ مقاوم سازی ساختمان با جداگرهای لرزه‌ای

بخوانید:  روش های مقاوم سازی ساختمان

از طریق سیستم‌های فوق می‌توان تمام سازه یا برخی اجزای فولادی یا بتنی ساختمان را مقاوم سازی کرد، در بین تمام روش‌های موجود یکی از جدیدترین و پرکاربردترین روش‌های مقاوم سازی ساختمان، مقاوم سازی ساختمان با frp است، الیاف پلیمیری frp که به تازگی وارد صنعت ساختمان شده‌اند از دو ماده اصلی یعنی ماتریس و فیبر تشکیل شده‌اند که به خوبی به یکدیگر متصل شده‌اند و از طریق رزین‌های اپوکسی قابلیت اتصال به سطوح مختلف جهت تامین سختی کششی مورد نیاز را دارند، سیستم مقاوم سازی به روش FRP نسبت به سایر روش‌های موجود از سهولت بیشتری در اجرا برخوردارند ضمنا از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر هستند.

هر یک از انواع الیاف اف آر پی دارای مزایای بی‌شماری هستند که با توجه به نوع سازه ، هدف از مقاوم سازی، کاربری ساختمان و سایر عوامل تاثیر گذار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم بذکر است یکی از مهم‌ترین مزایای این سیستم عدم ایجاد اختلال در معماری سازه و قابلیت بهره‌برداری از ساختمان حین مقاوم سازی ساختمان است.

الیاف FRP با داشتن وزن بسیار ناچیز، مقاومتی حدود ۲ تا ۱۰ برابر فولاد از خود نشان می دهند به علاوه اینکه الیاف اف آر پی خطر زنگ زدگی ندارد و همین ویژگی می‌تواند مقاوم سازی با الیاف اف آر پی را به جایگزین مناسبی برای فولاد تبدیل کند.

لازم بذکر است سیستم مقاوم سازی با FRP نیازمند ارائه طرح تقویت بر اساس ضعف‌ها، مشکلات سازه ی موجود، محاسبات و ارائه ی نقشه طرح تقویت بصورت بهینه است.

  • منبع خبر : ایسنا