احداث اولین خانه با چاپ سه بعدی در ایران!
احداث اولین خانه با چاپ سه بعدی در ایران!
محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به احداث ساختمانی با فناوری چاپ سه‌بعدی شدند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ورود به مسیر تولید چاپگرهای سه‌بعدی موفق به احداث اولین خانه با چاپ سه بعدی در ایران شدند.

در دنیای امروز، چاپ سه‌بعدی بسیاری از فناوری‌ها و مواد را پوشش می‌دهد؛ چون تقریبا در همه صنایع نفوذ کرده است و می‌توان گفت این نوع چاپ با پیشرفت و تکامل، به‌مرور همه‌ صنایع موجود در جهان را متحول می‌کند. بدین ترتیب شاهد آینده متفاوتی در زندگی شخصی و کاری انسان‌ها خواهیم بود.

فناوری چاپ سه‌ بعدی ساختمان با استفاده از بتن مخصوص برای نخستین بار در کشور ساخته شد، در این روش نوآورانه، احداث بناهایی که فرایندی وقت‌گیر و هزینه‌بر دارند، با کمک فناوری چاپ سه‌ بعدی و فرآورده بتن ساخته شده در کشور، روند احداث با سرعتی حداکثر تا ۱۰ برابر روش پیشین انجام می‌شود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، موادی که در اولین خانه با چاپ سه بعدی در ایران به کار رفته از نظر ایمنی، راحتی و انعطاف‌پذیری دارای استاندارد بالایی است، ضایعاتی در حد صفر دارد و در برابر محدودیت‌های غیرقابل پیش‌بینی نیز از مقاومت لازم برخوردار است.

  • منبع خبر : ایسنا