از صفر تا صد مراحل بازسازی ساختمان
از صفر تا صد مراحل بازسازی ساختمان
امروزه برای ترمیم، بازسازی و زیبا سازی منازل و ساختمان ها بسته به میزان تعمیرات از مراحل بازسازی ساختمان و روش های متفاوتی استفاده می شود. عوامل مختلفی از جمله تجمع جمعیت در کلان شهرها و کمبود زمین برای ساخت و ساز، کمبود بودجه برای نوسازی، زیبا سازی منازل و عوامل طبیعی از جمله سیل و زلزله در اقدام به بازسازی ساختمان ها موثر هستند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، مراحل بازسازی ساختمان: نوسازی یا بازسازی ساختمان امری است که امروزه در دنیا به عنوان راهکاری مرسوم برای جلوه بخشیدن به خانه های قدیمی صورت می گیرد. برخی از خانه ها با گذشت چند سال جذابیت اولیه خود را از دست داده و کسل کننده به نظر می رسند، از این رو با بازسازی می توان ظاهر آنها را تغییر داد و به زبان عامیانه خانه را نو کرد.

ضعف در ساخت و ساز باعث می شود یک ساختمان قبل از آنکه عمر مفید خود را سپری نماید نیاز به بازسازی پیدا کند. اینجاست که می توان به اهمیت نوسازی و بازسازی پی برد و راهکارهای ویژه برای اجرای آن اعمال نمود.

دلایل بازسازی ساختمان چیست؟

 • کل یا قسمتی از بافت ساختمان تخریب شده باشد.
 • بازسازی را به منظور افزایش مقاومت و استحکام ساختمان در برابر شرایط بد جوی، زلزله و سیل انجام می دهند.
 • برای تغییر کاربری ساختمان یا تغییر در دکوراسیون داخلی ساختمان انجام می شود.
 • از بازسازی به منظور تنوع در محیط زندگی استفاده می شود.
 • مدرن کردن ساختمان همگام با پیشرفت و تغییر تکنولوژی نیز از دلایل بازسازی به شمار می رود.
 • به دلیل افزایش جمعیت افراد خانواده، تقاضا برای مکانی بزرگ تر افزایش می یابد.
 • بازسازی تاثیر خوب و مثبتی بر روحیه افراد می گذارد و باعث ایجاد انگیزه در آن ها می شود.

تفاوت مراحل بازسازی در ساختمان های گوناگون

بازسازی اصطلاحی در معماری محسوب می شود که با توجه به نوع بستر مورد استفاده، معنای متفاوتی پیدا می کند، به همین علت با توجه به نوع ساختمان مراحل بازسازی ساختمان ، متفاوت خواهد بود که به طور عمده شامل موارد زیر می باشند:

 • رفع مشکلات و نواقص ساختمان از جمله تعمیرات کف و سقف
 • تخریب بخشی از سازه
 • مقاوم سازی و استحکام بخشی
 • تغییر کاربری
 • مرمت و نوسازی ساختمان های فرسوده
 • تعمیر تاسیسات ساختمان و…

بررسی مراحل بازسازی ساختمان

اولین قدم در اجرای نوسازی ساختمان دریافت مشاوره از شرکت های خدمات ساختمانی و بازسازی ساختمان است. این مرحله به تصمیم گیری شما کمک می کند که با چه مقدار هزینه و زمان می توانید منزل خود را بازسازی و نوسازی نمایید. بهتر است پیش از شروع پروژه باسازی بودجه خود را دقیق مشخص کنید.

همچنین نیازهای خود را اولویت بندی کنید و بخش های مختلفی را که مدنظرتان هست جداگانه از شرکت های ساختمانی قیمت بگیرید. پیمانکاران و شرکت های ساختمانی با توجه به تجربه ی فراوانی که دارند مشاوران خوبی در این زمینه هستند.

همچنین اکثر شرکت های ساختمانی بازدیدهای رایگان دارند و شما می توانید از این سرویس شرکت های ساختمانی برای ارزیابی قیمت دکوراسیون داخلی و گرفتن ایده در هر بخش برای اجرای پروژه استفاده کنید. برای اینکه از مشاوره ی شرکت های ساختمانی بهره مند شوید توصیه می شود تا آگهی پروژه نوسازی و باسازی ساختمان را در سایت فوری کار کاملا رایگان آگهی کنید تا شرکت های ساختمانی با شما تماس بگیرند.

در ادامه به مراحل بازسازی ساختمان اشاره می شود.

مراحل بازسازی ساختمان: تخریب

دیوارها و قسمت هایی از خانه را که می خواهید برداشته شود، و یا قسمت هایی از ساختمان که نیاز به حذف آن را دارید با مشورت شرکت های ساختمانی و مهندسین ساختمانی، حذف می نمایید. در این مرحله شرکتهای ساختمانی که کار تخریب انجام می دهند بهترین مشاور برای شما هستند. در حذف دیوارها توجه به نوع بنا (فلزی، بتونی و بنایی) و نقش دیوار در تحمل بار ساختمان ضروری است.

مراحل بازسازی ساختمان: ساخت

این مرحله بیشتر برای تغییر کاربری فضای منزل بکار می رود. این کار با افزودن دیوار، اتاق، انبار با دیوار چینی و یا استفاده از دیوار های پیش ساخته صورت میگیرد. با استفاده از دیوارهای پیش ساخته، مرحله ساخت زمانبر نخواهد بود. همچنین امکان پیاده سازی طرح های مختلف وجود دارد.

مراحل بازسازی ساختمان: طراحی داخلی

برای تغییر فضای داخلی ساختمان راهکاری مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می شود. بهتر است در این زمینه با طراحان داخلی مشورت کنید.

بازسازی دیوارها

در بازسازی این قسمت ها، نخست استحکام و مقاومت دیوارها بررسی می شود و اگر نیاز به تخریب باشد، اقدام به خراب کردن می کنند، اما در صورتی که قسمت سفت کاری مشکلی نداشته باشد، به سراغ نازک کاری دیوارها می رویم. در این مرحله می توان دیوارها را با انواع مختلف دیوارپوش مانند کاغذ دیواری و پنل های دیواری، و استفاده از سنگ های دکوراتیو، تزیین و زیبا کرد.

بخوانید:  مهندسی تخریب چیست و چه مراحلی دارد؟

همچنین یکی دیگر از مواردی که می توان در مراحل بازسازی ساختمان به ویژه طراحی داخلی منزل به اجرا در آورد، رنگ آمیزی داخلی و استفاده از یک رنگ جدید برای دیوارها و سقف می باشد. آن چه که در بیش تر موارد به چشم می خورد، استفاده از رنگ سفید یا کرمی برای رنگ آمیزی دیوارها می باشد. بنابراین اگر به دنبال اجرای ایده ای جدید در این زمینه هستید، بهتر است جسارت به خرج داده و از رنگ های دیگر به این منظور استفاده نمایید.

بازسازی کف

در بازسازی کف می توان از انواع سنگ و سرامیک و یا پارکت به عنوان کفپوش استفاده کرد. انتخاب و نصب کفپوش جدید، می تواند راهکار مناسبی برای بازسازی داخلی باشد. کفپوش ها انواع مختلفی دارند. برای مثال کفپوش اپوکسی، کفپوش لمینت، کفپوش سه بعدی، کفپوش پی وی سی یا کفپوش وینیل، نمونه هایی است که می توانید از آن ها در طراحی داخلی استفاده نمایید.

زمانی که صحبت از بازسازی داخلی منزل به میان می آید، احتمالا به فکر بازسازی قسمت های مختلف خانه مانند آشپزخانه، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی و اتاق نشیمن خواهید بود. بدون شک بازسازی هر یک از این قسمت ها هزینه های متفاوتی در بر دارد. از این رو می توان تنها با در نظر گرفتن میزان هزینه ای که برای انجام این کار در نظر دارید به انجام این کار در قسمت هایی از خانه که نیاز اساسی تری دارند، اقدام نمایید.

بازسازی آشپزخانه

از آن جایی که آشپزخانه قلب خانه شناخته می شود، اجرای یک طراحی زیبا در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای بازسازی آشپزخانه می توان نسبت به تعویض کاشی و سرامیک به کار رفته در آشپزخانه، نصب کابینت های جدید، تعویض شیرآلات، تعویض سینک ظرفشویی، استفاده از کانتر و جزیره آشپزخانه اقدام کرد.

در صورتی که به دنبال ایده های ارزان قیمت برای بازسازی داخلی آشپزخانه هستید، می توانید درب کابینت را تعویض کنید. این تنها یکی از ایده هایی است که می توانید در بازسازی آشپزخانه با هزینه اندک انجام دهید.

بازسازی اتاق خواب

در جهت بازسازی اتاق خواب توجه به سلیقه شخصی فرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله راهکارهایی که می توانید در انجام این کار مورد استفاده قرار دهید، رنگ آمیزی دیوارها، تعویض کفپوش، ساخت کمد دیواری و غیره می باشد. برای مثال یکی از المان های اساسی در هر اتاق خواب کمد دیواری می باشد. از این رو ساخت آن می تواند از نکات مهم در بازسازی اتاق خواب باشد.

در صورتی که در اتاق خواب کمد دیواری وجود دارد، می توانید با تعویض درب آن نمایی زیبا به اتاق خواب ببخشید. تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از کاغذ دیواری از نکاتی است که می توانید در این جهت مورد توجه قرار دهید.

نکات مهم در بازسازی ساختمان

در نظر گرفتن نکاتی از جمله تاسیسات ساختمان مانند سیستم لوله کشی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، بررسی نیاز یا عدم نیاز به تعویض برخی از مصالح مانند کاشی و سرامیک و غیره حائز اهمیت می باشد. در صورتی که تمایل به تغییر در پلان کلی ساختمان دارید، باید نسبت به جا به جایی تیغه های فرعی در ساختمان نیز اقدام نمایید.

بنابراین بررسی پلان کلی ساختمان نیز حائز اهمیت می باشد. بهتر است برای بازسازی داخلی ساختمان از یک طراح داخلی کمک بگیرید. انجام این کار باعث می شود با اطمینان خاطر از نتیجه بازسازی نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. هم چنین استفاده از یک متخصص دکوراسیون داخلی در این زمینه می تواند به برآورد هزینه ها کمک کند.

از دیگر نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، تصمیم گیری در مورد بازسازی یا تخریب داخلی ساختمان می باشد. انجام این کار تا حد زیادی به بودجه ای که برای انجام این کار در نظر گرفته اید، بستگی دارد. بنابراین بهتر است قبل از هرگونه تصمیم با یک متخصص در این زمینه مشورت کرده و هزینه های احتمالی را در نظر بگیرید.