اهمیت دریافت کد رهگیری املاک در چیست؟
اهمیت دریافت کد رهگیری املاک در چیست؟
دریافت کد رهگیری املاک این اطمینان را به شما می‌دهد که ملک مورد معامله بدون اشکال است و قرارداد آن معتبر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت وساز هشتم،دریافت کد رهگیری املاک؛ حتما در بنگاه‌های املاک صفحات رنگی مبایعه نامه را دیده‌اید که در زمان خرید یا اجاره ملک به امضا طرفین قرارداد و شاهدان می‌رسد.

اگرچه مشاوران املاک سال‌هاست از این نوع مبایعه نامه‌ها برای خرید و اجاره خانه استفاده می‌کنند، اما این مبایعه نامه‌ها از ضمانت و اطمینان کافی برخوردار نیستند و تنها به عنوان یک پیش‌نویس در معاملات مسکن می‌توان قبولشان داشت و برای اعتبار قرارداد‌ها حتما نیاز به دریافت کد رهگیری املاک وجود دارد.

از سال ۱۳۸۷ باتوجه به لزوم ایجاد امنیت در معاملات املاک و تضمین صحت قراردادها، سامانه‌ای برای ثبت معاملات و املاک در کشور راه‌اندازی شد که تمامی مشاوران املاک را موظف می‌کند قرارداد‌های خرید، فروش، رهن و اجاره خود را در این سامانه ثبت کنند و اقدام به دریافت کد رهگیری نمایند.

معمولا افرادی که تجربه زیادی در معامله ملک ندارند همیشه از این نگرانند که مبادا زمان قرارداد بستن کلاه سرشان برود. دریافت کد رهگیری املاک این اطمینان را به شما می‌دهد که ملک مورد معامله بدون اشکال است و قرارداد آن معتبر خواهد بود.

از آن‌جا که سامانه دریافت کد رهگیری املاک در سراسر کشور برقرار است از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. همچنین با دریافت این کد می‌توانید از قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی آن به بانک‌ها مطلع شوید.

این کد دریافت‌شده نزد مراجع قضایی از اعتبار کافی برخوردار است در نتیجه طرفین معامله نمی‌توانند پس از ثبت آن روی قیمت یا زمان تحویل ملک دبه کنند؛ در صورت رخ دادن چنین موردی، خریدار می‌تواند با در دست داشتن قرارداد و کد اخذشده از شخص موردنظر شکایت کند.

بخوانید:  پشت پرده مافیای مصالح ساختمانی و آینده مسکن در دولت سیزدهم

کد رهگیری معاملات املاک از سوی مشاورین املاک می‌شود. در این خصوص لازم است تمامی مفاد قرارداد اعم از تاریخ قرارداد و تحویل ملک، مبلغ فروش، رهن یا اجاره، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه و… در سامانه ثبت شود. علاوه بر این، مشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس، کد پستی و پلاک ثبتی ملک نیز در سامانه ثبت می‎شود.

پس از تایید قرارداد و کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، پیامکی برای شما ارسال می‎شود که این موضوع را به اطلاع شما می‌رساند. سپس می‌توانید برای دریافت قرارداد و امضا آن به بنگاه املاک مراجعه کنید. این قرارداد در سه نسخه چاپ می‌شود که یکی نزد مشاوره املاک باقی می‌ماند و دوتای دیگر به طرفین معامله داده می‌شود.

ضمنا در بالای هر یک از نسخه‌های قرار داد کد QR چاپ و برچسب هولوگرام چسبانده شده است تا اصالت آن برای شما محرز شود.

کد رهگیری املاک در سمت چپ پایین برگه چهارم مبایعه نامه درج شده است. کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی است. این کد از طریق پیامک به خریدار و فروشنده ارسال می‌شود.

طرفین معامله می‌توانند با مراجعه به سایت سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی خود و کد رهگیری قرارداد، صحت آن را استعلام کنند و در صورت نیاز یک نسخه از قرارداد با کد را چاپ نمایند.

  • منبع خبر : رویداد۲۴