اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان منتشر شد
اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان منتشر شد
اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان در کشور با هدف تبیین حقوق ساخت و ساز در صنعت ساختمان و پیوند رشته ساخت و ساز با علم حقوق تهیه و روانه بازار نشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان با همکاری مهدی روانشادنیا دانشیار مهندسی و مدیریت ساخت و کامیار میررضوی کارشناس رسمی دادگستری و پژوهشگر حقوق مهندسی و با همکاری هیات تحریریه تالیف شده و توسط انتشارات سیمای دانش به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار دارد.

حقوق ساخت یا حقوق مهندسی شاخه‌ای جدید و بین رشته‌ای علم حقوق است که جنبه‌هایی مثل حقوق تجارت، حقوق ‌کار، عقود، حقوق اموال، حقوق ثبتی و امثالهم را با دانش مهندسی، اخلاق مهندسی و مسئولیت حرفه ای در هم می‌آمیزد.

این روزها حرفه‌هایی چون وکیل ساخت در دنیا رو به توسعه بوده و دانشگاه های مختلف جهان، رشته حقوق ساخت یا دوره‌های حرفه‌ای مرتبط را راه اندازی کرده اند. در کنار آنها، جامعه بین المللی حقوق ساخت سالهاست که فعالیت خود را شروع کرده و خدمات متعددی ارائه می‌دهد.

در بسیاری از کشورهای دنیا برای ورود به این حرفه آزمون اخلاق حرفه‌ای و حقوق مهندسی شرط است و این روزها حقوق ساخت بخش مهمی از حرفه مهندسی ساختمان است. در ایران نیز پس از شکل گیری پرونده‌های حقوقی و کیفری متعدد، مدتی است که مباحث حقوق مهندسی مورد توجه قرار گرفته است.

مباحث کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان

دکتر مهدی روانشادنیا از سال ۱۳۸۶ درس های حقوق ساخت و مدیریت و مقررات پیمان را در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد در دانشگاه تدریس می‌کند و مهندس کامیار میررضوی نیز ۲۰ سال است که به جمع آوری پرونده‌های متعدد و نقد و بررسی و برگزاری جلسات آموزشی و تحلیلی پرداخته است.

بخوانید:  صدور پروانه ساختمانی در ایران کاهش یافته است!

اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان در قالب ۱۰ فصل به عناوینی چون مبانی علم حقوق، پدیده های حقوقی، مسئولیت مهندسی، اجرای حق، قوانین و مقررات ساخت، نظام‌های حاکم بر ساخت و ساز، عوامل اجرای طرح های ساختمانی، اسناد و روند اجرای پروژه های ساختمانی، بیمه و در نهایت پرونده های قضایی مرتبط با ساختمان می پردازد.

این کتاب حاصل بیش از ۲۰ سال فعالیت حرفه‌ای و پژوهش در چرایی و چگونگی تحقق مسئولیت های مدنی، کیفری و انتظامی همکاران عضو جامعه بزرگ نظام مهندسی ساختمان کشور است و می‌تواند مرجع مناسبی برای دروس دانشگاهی حقوق مهندسی و حقوق ساخت بوده و مورد استفاده حرفه مندان صنعت ساختمان قرار گیرد.

امید می رود با انتشار این کتاب زمینه برای تصویب سرفصل های آموزشی حقوق مهندسی در رشته های مهندسی ساختمان فراهم آمده و با توسعه این علم کمکی به حرفه مندان و به ارتقا صنعت ساختمان شده و همه ذینفعان این صنعت بتوانند از آن بهره مند شوند.

  • منبع خبر : ایرنا