بررسی عوامل گرانی مسکن در بازار ایران
بررسی عوامل گرانی مسکن در بازار ایران
معاون وزیر راه و شهرسازی در رابطه با عوامل گرانی مسکن گفت: بازار مسکن در ایران توقفگاه سرمایه است و این بازار از نظر مردم در مقایسه با سایر بازار‌های موازی مطمئن‌ترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،آمار‌های بررسی عوامل گرانی مسکن نشان می‌دهند، قیمت‌ها در بازار مسکن در طول کمتر از سه سال بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و رشد بی‌وقفه قیمت‌ها متاثر از چند عامل افزایش نرخ ارز و طلا، افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ سوخت و مصالح باعث شد تا میزان معاملات در سال گذشته در تهران به کمترین میزان که در سال ۱۳۶۶ بوده رسید و کمتر از ۳ هزار معامله ثبت شد.   

طبق گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی در رابطه با عوامل گرانی مسکن، تهران گران‌ترین شهر برای خرید خانه محسوب می‌شود و در حالی که متوسط قیمت خرید خانه در پایتخت در هر متر مربع بیش از ۲۷ میلیون تومان است، در ۲۵ استان قیمت مسکن به کمتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع می‌رسد و در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است.  

اما در چند ماه اخیر با کاهش انتظارات تورمی پس از پیروزی بایدن در انتخابات و ورود وی به کاخ سفید و همچنین افت نرخ دلار، افزایش قیمت مسکن هم متوقف شده و طبق گفته کارشناسان و مسئولان در معاملات منعقد شده حتی قیمت‌ها به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

بازار مسکن در ایران توقفگاه سرمایه است

محمود محمودزاده با اشاره به دلایل افزایش قیمت مسکن در کشورمان اظهار داشت: بازار مسکن در ایران توقفگاه سرمایه است و اغلب مسکن را کالای سرمایه‌ای می‌دانند.  

بخوانید:  حق مسکن در سال 1400 چقدر است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به همین دلیل است که مهم‌ترین استراتژی ما در وزارت راه و شهرسازی جداسازی بازار سرمایه از بازار مصرف است و با ابزار‌های قانونی مانند مالیات به دنبال اجرای این سیاست و استراتژی در بازار هستیم.  

وی تاکید کرد: فراموش نکنیم که مسکن یک کالای بادوام محسوب می‌شود و از نظر مردم در مقایسه با سایر بازار‌های موازی مطمئن‌ترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه، بازار مسکن است.  

محمودزاده ادامه داد: این ماهیت بازار مسکن است که تاریخ انقضاء ندارد و مانند سایر بازار‌ها نیست که واکنش سریع به متغییر‌های بازار بدهد.

البته در این دوره از موج گرانی‌ها عامل دیگری که به افزایش قیمت مسکن کمک کرد، بحث انتشار آگهی در سایت‌های اینترنتی بود که جریانی با انتشار انبوه آگهی‌های غیرواقعی در این سایت ها، به بالا رفتن خیز موج گرانی کمک کردند و به همین دلیل این پلتفرم‌های آگهی‌های اینترنتی تا ماه‌ها اجازه درج قیمت را نداشتند، اما از دو هفته گذشته با تعهداتی از جمله احراز هویت ملک و فرد آگهی‌دهنده، قیمت‌ها به این سایت‌ها برگشت که البته تغییر محسوسی نسبت به ماه‌های گذشته در نرخ بازار دیده نمی‌شود.