بلاتکلیفی متقاضیان مسکن ملی هم‌چنان ادامه دارد!
بلاتکلیفی متقاضیان مسکن ملی هم‌چنان ادامه دارد!
حدود ۱۵ ماه از آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در نقاط مختلف کشور می گذرد اما بنا به گفته متقاضیان، پس از واریز وجه اولیه خبری از اجرای برخی پروژها نیست و بلاتکلیفی متقاضیان مسکن ملی هنوز ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، بلاتکلیفی متقاضیان مسکن ملی: میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

بلاتکلیفی پروژه‌های مسکن ملی

با تمام این تفاسیر ، در حالی که بیش از ۱۵ ماه از آغاز این پروژه می‌گذرد، بسیاری از متقاضیان اعلام می‌کنند وضعیت واحدهایشان مشخص نیست و بلاتکلیفی متقاضیان مسکن ملی ادامه دارد، به‌طوری‌که حتی با وجود پرداخت پرداخت آورده اولیه ۴۰ میلیون تومانی، اطلاعاتی از پروژه در دست ندارند و هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی مشخصی از هیچ نهادی دریافت نکرده‌اند.

یکی از دلایل عدم پیشرفت کارها در طرح اقدام ملی مسکن، استقبال نکردن سازندگان از فراخوانهای ادارات راه و شهرسازی استانها است. سازندگان نسبت به مواد قراردادها نقدهایی دارند. از طرف دیگر نوسانات نرخ مصالح ساختمانی، محاسبات آنها را از بازده سرمایه در پروژه مسکن ملی به هم ریخته است. طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن که تامین تسهیلات ۱۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را بر عهده دارد تا کنون حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان به پروژه های اقدام ملی تزریق شده که ۵۰۰۰ میلیارد تومان از طریق آورده متقاضیان و ۳۰۰۰ میلیارد تومان از طریق تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی تامین شده است.

بخوانید:  آیا طرح مسکن ملی اقساطی غیرقانونی است؟

قرار است پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن تقریبا در تمام استانها اجرایی شود. از ۱.۶ میلیون متقاضی اولیه ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. ۱۹۸ هزار نفر افتتاح حساب و ۱۳۸ هزار نفر واریز وجه داشته اند. آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است، البته ظاهرا در برخی پروژه ها ۵۰ میلیون و حتی بیشتر از متقاضیان دریافت شده است.

متقاضیان مسکن ملی چه می‌گویند؟

از جمله مشکلات اصلی طرح اقدام ملی، می‌توان به تامین مبلغ آورده اشاره کرد که بسیاری از خانوارها توان پرداخت آن را ندارند. یکی از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان قزوین می گوید: بعد از اینکه اسمم برای مسکن ملی تایید شد از من خواستند تا به سازمان نظام مهندسی مراجعه کنم. آنجا فرمی را دادند پر کنم و ۱۲۰ هزار تومان کارمزد دریافت کردند. بعد گفتند که باید ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنید و هر چهار پنج ماه نیز ۴۰ میلیون تومان دیگر بدهید. آخر من کارگر چطور ماهیانه ۸ تا ۱۰ میلیون تومان پس انداز کنم؟

یکی دیگر از متقاضیان بیان می کند: حدود پنج ماه قبل آورده اولیه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان وازیز کرده ام اما پس از آن هیچ اطلاع رسانی به من نشده و خبری از اجرای طرح نیست. افراد دیگری هم از پرداخت آورده های اولیه از حدود هشت ماه قبل خبر می دهند و می گویند که حتی مکان پروژه مشخص نشده است.