تبدیل مسکن به کالای سرمایه ای اقتصاد کشور را مختل می‌کند
تبدیل مسکن به کالای سرمایه ای اقتصاد کشور را مختل می‌کند
وزیر راه و شهرسازی با رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نشست مشترک برگزار کرد و طی آن، پیرامون مسائل مسکن، به‌ویژه جلوگیری از تبدیل آن به کالای سرمایه ای در کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی درباره موضوع جلوگیری تبدیل مسکن به کالای سرمایه ای، به همراه معاونان وزارتخانه نشست مشترکی را با رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورخ ۳۰ دی در ساختمان شهید دادمان برگزار کرد.

در ابتدای این نشست، وزیر راه و شهرسازی ضمن خوش‌آمد گویی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش کلیدی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بحبوحه تحریم و جنگ اقتصادی، خواستار جهش و رونق تولید مسکن هم در بخش سیاستگذاری و هم در بخش سخت‌افزاری و اجرایی در کشور شد.

همچنین اسلامی تاکید کرد که هدف تلاش‌ها این است تا مازاد سرمایه افراد به این سمت نرود تا در اقتصاد کشور اختلال ایجاد کند.

مسکن یک کالای مصرفی است

وی تصریح کرد که وزارت راه و شهرسازی تلاش می‌نماید تا مسکن به عنوان یک کالای مصرفی برای مردم قلمداد شود و نه کالای سرمایه ای؛ تا بتوان مشکلاتی که به واسطه این معضلات برای مردم ایجاد می شود، از صحنه خارج شود.

اهم موضوعاتی که در این نشست مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت، مربوط به وضعیت سامانه املاک و اسکان در راستای تحقق اهداف ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بود که شامل بررسی شاخص‌های عرضه و تقاضا، تعداد و نرخ رشد واحدهای مسکونی، سهم هزینه‌های مسکن در بودجه خانوار شهری و شاخص دسترسی مردم به مسکن و طول دوره انتظار و دیگر موارد بود.

بخوانید:  نرخ مسکن در سال 1400 چقدر است؟

در این نشست مشترک، طرفین ضمن ارائه دیدگاه های خود در خصوص مسایل مطرح شده، بر ضرورت همگرایی جهت رفع مشکل مسکن مردم در کشور تاکید کردند.