ماجرای حباب قیمت مسکن صحت دارد
ماجرای حباب قیمت مسکن صحت دارد
وزیر راه‌وشهرسازی گفته: اکنون با حباب قیمت مسکن مواجه شده‌ایم. مردادماه امسال از متقاضیان مسکن خواسته بودیم برای کاهش التهاب بازار مسکن، خانه نخرند، اخیرا نیز بازار مسکن حباب دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، گاهی ممکن است اسیر حباب قیمت مسکن شویم، مثلا: قیمت مسکن از ابتدای آذرماه روند نزولی به خود گرفته و مطابق بررسیها نرخهای پیشنهادی در تهران و شهرستانها تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بازار مسکن از خردادماه به بعد روند صعودی به خود گرفته بود تا اینکه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اواخر خرداماه برای سومین بار طی یک سال اخیر به مردم توصیه کرد

به منظور کاهش التهاب بازار مسکن فعلا خانه نخرند. او معتقد بود که بازهم حباب قیمت مسکن پیش آمد.

هرچند توصیه وزیر به خرید نکردن تاثیر چندانی در کنترل روند صعودی قیمتها نداشت؛ به طوری که از قیمت مسکن در تهران طی ماههای شهریور، مهر و آبان به ترتیب در ۵.۱ درصد، ۱۰ درصد و ۱.۸ درصد نسبت به ماه قبل از خود افزایش یافت.

البته علت کاهش سرعت رشد قیمت در آبان ماه، کاهش نرخ ارز ناشی از تحولات سیاسی بین المللی بود.

مسئولان وزارت راه و شهرسازی همواره تاکید دارند که نوسانات بازار مسکن دلایل درون بخشی ندارد بلکه باید آن را در علتهای برون بخشی اقتصاد کلان جست و جو کرد.

در این بین روند صعودی قیمت ارز که از اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز شد تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت کالاها از جمله مسکن داشته است.

بخوانید:  قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

نوسانات بازار مسکن علت اصلی ماجرا

بر این اساس محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در روزهای اخیر مجددا در مصاحبه ای گفته است که «در شرایط کنونی بازار مسکن به دلایل گوناگونی دچار نوسان است و این مسئله موجب شده که قیمت مساکن با حباب مواجه شود، از این رو نمی توان به صورت هیجان زده درباره مسائل مختلف حوزه مسکن از جمله قیمت واحدهای طرح اقدام ملی صحبت کرد».

اسلامی افزود: «همچنان ملاک وزارت راه و شهرسازی درباره واحدهای تولیدی در طرح اقدام ملی، همان برآورد اولیه است، از طرف دیگر از متقاضیانی که نسبت به افتتاح حساب اقدام کرده اند می خواهم که هر چه سریع تر نسبت به پرداخت اقساط مذکور اقدام کنند.

بر اساس آمارها حدود ۱۰۰ هزار نفر هنوز اقساط اولیه را پرداخت نکرده اند که این مسئله باید تسریع شود تا ما بتوانیم پروژه ها را فعال کنیم».