درباره شیشه کنترل کننده انرژی چه می‌دانید؟
درباره شیشه کنترل کننده انرژی چه می‌دانید؟
امروزه شیشه یکی از متنوع‌ترین و معروف‌ترین مصالح ساختمانی است. انتخاب نوع شیشه متناسب با کاربری ساختمان به‌گونه‌ای که بهترین عملکرد را داشته باشد ، بسیار حائز اهمیت است. کارشناسان تخمین زده‌اند که 70 درصد از تلفات انرژی در ساختمان‌ها از طریق پنجره‌ها و درها اتفاق می‌افتد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، مهندسان نما برای حل این مشکل رو به شیشه‌های دو‌جداره یا چند جداره آوردند که با بالا رفتن تعداد جداره‌های آن، میزان عایق بودن آن نیز بیشتر می‌شود، ولی این موضوع نیز به دلیل سنگینی بیش‌ازحد شیشه‌های چند جداره مورد استقبال مهندسان سازه قرار نگرفت. یکی از راه‌های بهبود عملکرد حرارتی و خورشیدی استفاده از شیشه کنترل کننده انرژی (پوشش‌های Low-E )Low-Emissivity) است. برای دست‌یابی به درک مناسب از این پوشش‌ها، دانستن و فهمیدن طیف انرژی خورشید مهم است.

طیف های انرژی خورشید

نور ماوراءبنفش (UV) ، نور مرئی و نور مادون‌قرمز (IR) قسمت‌های مختلف طیف خورشید را تصرف کرده و تفاوت آن‌ها در طول موجشان است. نور ماوراءبنفش که باعث کم رنگ شدن پارچه‌ها، پوشش‌های دیوار و … می‌شود، طول موجی بین ۳۱۰ تا ۳۸۰ نانومتر دارد. نور مرئی (نور قابل ملاحظه) بخشی از طیف با طول موج‌های ۳۸۰ تا ۷۸۰ نانومتر را تصرف کرده است. نور مادون‌قرمز که به صورت گرما به ساختمان می‌تابد، دارای طول موج بیش از ۷۸۰ نانومتر است.

شیشه کنترل کننده انرژی: پوشش‌های Low-E

پوشش‌های Low-E جهت به حداقل رساندن میزان نور ماوراءبنفش و مادون‌قرمز که می‌توانند از شیشه عبور نمایند، بدون کاهش نور قابل ملاحظه (نور ورودی) استفاده می‌گردند. این شیشه‌ها دارای قابلیت تشعشع پایین ( emissivity) هستند و باعث بهبود خواص عایق‌بندی آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال شیشه‌های معمولی قابلیت تشعشع ۸۴/۰ دارند. این در حالی است که این میزان در شیشه‌های Low-E به مقدار ۲/۰ می‌رسد.

بخوانید:  فرایند تولید گاز طبیعی از خورشید مصنوعی!

شیشه‌های Low-E دارای یک پوشش نازک و شفاف میکروسکوپی می‌باشند که از موی انسان نازک‌تر بوده و منعکس‌کننده‌ی دما در داخل خانه می‌باشند. در زمستان هنگامی که انرژی گرمایی داخلی سعی در فرار از طریق پنجره‌ها و رفتن به فضای سردتر بیرون را دارد، این شیشه‌ها مانع آن شده و باعث کاهش گرمایی و اتلاف انرژی می‌شود. در فصل تابستان دقیقاً موضوع برعکس است.

مزایای شیشه کنترل کننده انرژی

  • آسایش حرارتی در زمستان و تابستان
  • هزینه انرژی در سال
  • هزینه کمتر برای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
  • جلوگیری از ورود اشعه‌های مضر خورشید
  • تامین روشنایی مناسب برای ساختمان و در نتیجه کاهش هزینه مورد نیاز برای روشنایی
  • منبع خبر : سالکو