دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی های دارد؟
دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی های دارد؟
دکوراسیون مینیمال یا معماری مینیمالیستی بر محدودیت استفاده از عناصر برای دستیابی به بیشترین مزایا و فواید تکیه دارد. در این سبک تقریبا همه چیز ساده و بی‌آلایش است، معماران مینیمالیست ارزش زیادی برای فضای فراخ و پاکیزه قائل هستند. در این مطلب با دکوراسیون مینیمال و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،دکوراسیون مینیمال، پرطرفدارترین سبک در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی می‌باشد. در این سبک لوازم موجود زرق و برق دار نیستند و پالت‌های خنثی و رنگی بکار رفته شده معمولا خنثی است. معمولا در این سبک عبارت‌هایی مانند ساده گرایی و حداقل گرایی بسیار به کار برده می‌شود.

نگاهی بر تاریخچه مینیمالیست

بد نیست بدانید که مینیمالیست تنها در معماری کاربرد ندارد؛ در واقع مینیمالیسم یک جنبش هنری است که در تمام زمینه‌های هنری و طراحی می‌تواند کاربرد داشته باشد.

اصطلاح مینیمالیسم در ۱۹۶۵ میلادی توسط ریچارد ولهایم مطرح شد و کم کم این اصطلاح همه گیر شد. اما شاید سبک مینیمالیست در چگونگی زندگی کردن و معنای زندگی مفهوم بسیار پر کاربردتری داشته باشد.

همه چیز در گذر زمان دچار تغییر می‌شود و سبک مینیمالیسم نیز از این موضوع مستثنی نبوده و شاید طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیسم از مفهوم اصلی خود امروزه بسیار دور شده باشد؛ اما به عنوان یک سبک مدرن در دنیای امروزی طرفداران بسیار زیادی دارد.

مینیمالیسم در طراحی بسیاری از محصولات کاربرد فراوانی دارد یکی از شرکتهایی که از طراحی‌های مینیمال برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند شرکت اپل است. شرکتی که در طراحی محصولات خود دو مفهوم سادگی و کارآمدی را بسیار مورد توجه قرار می‌دهد.

ویژگی‌های دکورایسون مینیمال:

شرط اول سادگی

خانه‌هایی که بر اساس مینیمالیست طراحی می‌شوند، سه ویژگی سادگی، بی آلایشی و کارآمدی را می‌توان در آنها به وضوح دید.

طراحان تمام تلاش خود را می‌کنند تا از فضای موجود را بسیار مناسب استفاده کنند و به هیچ عنوان آن را هدر ندهد. هر آن چیزی که در طراحی مینیمالیست استفاده می‌شود بر اساس نیازی است که در ساکنان آن خانه وجود دارد.

استفاده از نور

یکی از مواردی که به کارآیی یک خانه مینیمال بسیار کمک می‌کند استفاده از نور طبیعی خورشید است. برای همین مورد است که در خانه‌های مینیمالیستی پنجره‌های بزرگ و یا پنل های خورشیدی بزرگ بسیار استفاده می‌شود، که هم از نور طبیعی خورشید بهترین استفاده ممکن شود و همین طور از گرمایش درجهت تولید برق و یا گرم کردن خانه استفاده شود.

بخوانید:  درباره اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی چقدر می‌دانید؟

ترکیب رنگ‌های روشن و خنثی

در خانه‌هایی که به سبک مینیمالیسم طراحی شده‌اند دیوارها، عموماً ساده و در رنگهای روشن دیده می‌شوند.

پر استفاده ترین رنگ در این سبک رنگ سفید است؛ زیرا رنگ سفید و رنگهای روشن باعث می‌شود که فضا باز تر به نظر برسد. همچنین رنگ سفید باعث القای حس پاکیزگی به مخاطب‌ها می‌شود.

انتخاب مبلمان

 پرکاربردترین مبل مینیمالیستی مبل‌های مکعبی و گوشه دار است. البته امروزه مبهای بسیار زیادی در سبک‌های مینیمالیست طراحی می‌شود. مبلهایی که بسیار راحت، بسیار ساده و بسیار زیبا طراحی می‌شوند، همین طور فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کند.

تزئینات خاص

قطعاً شما لوازم تزیینی زیاد و یا تجملی را در یک خانه مینیمالیستی مشاهده نخواهید کرد. معمولاً یک گلدان یا یکی یا دو تابلو تنها تزییناتی است که در خانه‌های این سبکی وجود دارد.

نوعی خلوت بودن باید در تمام فضا کاملاً قابل حس باشد و این خالی بودن فضا حس آرامش و رهایی به شما می‌دهد.

چند ایده برای طراحی دکوراسیون مینیمال در منزل

  1. اگر می‌خواهید دکوراسیون مینیمال داشته باشید پس به هیچ عنوان سراغ مبلمان و پرده‌های مجلل و سلطنتی نروید. بهتر است پرده‌هایی نازک، روشن و از جنس حریر انتخاب کنید و مبل‌هایی با طراحی ساده و ارتفاع کم داشته باشید.
  2. سقف و تمام دیوارهای منزل باید به رنگ‌ سفید ویا رنگ‌های خنثی مثل خاکستری باشد.
  3. در دکوراسیون مینیمال کیفیت را نباید فدای کمیت کرد. یعنی در تهیه لوازم منزل و وسایل تزئینی، اثاثیه باکیفیت خریداری کنید.
  4. سعی کنید به‌جای استفاده از لوسترهای بزرگ و گران از چراغ‌های سقفی توکار برای تامین نور محیط منزل خود استفاده کنید.
  5. انتخاب فرش هم در دکوراسیون مینیمال تاثیر زیادی دارد، بهتر است ازفرش‌های بدون طرح یا با شکل‌های خیلی ساده پهن کنید.