رادیاتور قرنیزی چیست و چه مزیتی نسبت به سایر رادیاتورها دارد؟
رادیاتور قرنیزی چیست و چه مزیتی نسبت به سایر رادیاتورها دارد؟
رادیاتور قرنیزی چیست؟ نوعی سیستم حرارتی است که جایگزین قرنیزهای معمولی در ساختمان شده است. این سیستم گرمایشی علاوه بر این که در پایین دیوار و در امتداد آن قرار می گیرد و نقش قرنیز را ایفا می کند، از برخورد وسایل و اثاثیه به دیوار و آسیب رساندن به آن نیز جلوگیری می کند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، رادیاتور قرنیزی چیست؟ امروزه سیستم های گرمایشی از جمله ملزومات هر ساختمان محسوب می شوند. در حال حاضر با توجه به کمبود منابع انرژی و بالا بودن هزینه های مصرفی آن اکثر سازندگان سعی می کنند از سیستم های گرمایشی با مصرف انرژی پایین و راندمان بالا در ساختمان های خود استفاده کنند.

هر یک از سیستم های گرمایشی از جمله رادیاتور، هواساز، فن کویل، اسپلیت یونیت ها و گرمایش از کف دارای معایب و مزایای مخصوص به خود هستند. اما رادیاتور قرنیزی مزایای هر یک از این سیستم ها را دارا می باشند و معایب سایر سیستم ها را رفع می کنند.

نحوه عملکرد رادیاتور قرنیزی چگونه است؟

رادیاتور قرنیزی از مکانیزم ساده ای که در سایر انواع رادیاتور استفاده می شود برای انتقال حرارت استفاده می کنند. سیستم حرارتی این رادیاتورها هیچ نوع پیچیدگی ندارد و با کمترین امکانات می توان از این محصول استفاده کرد.

این قرنیزها دور تا دور خانه قرار می گیرند و عملکرد آن ها به نحوی است که آب گرم از پکیج وارد لوله های رادیاتور شده و گرما از سطح قرنیز به بیرون منتقل می شود و فضا را گرم می کند. چند دقیقه بعد از ورود آب گرم به لوله های قرنیز حرارتی ساختمان، گرما به نقاط مجاور انتقال پیدا می کند. این قرنیزها در سرتاسر خانه در پایین دیوارها قرار گرفته اند و به همین دلیل می توانند در مدت زمان کوتاهی کل خانه را گرم کنند.

تفاوت سایر سیستم‌های گرمایشی با رادیاتور قرنیزی چیست؟

مزیت اصلی این قرنیزها دور از چشم بودن آن هاست. آن ها در پایین دیوار قرار می گیرند و برخلاف سایر سیستم های گرمایشی که فضای زیادی از خانه را به خود اختصاص می دهند، جای بسیار کمی اشغال می کنند و در واقع دور از چشم هستند.

این قرنیزها طراحی دکوراسیون داخلی را با مشکل رو به رو نمی کنند و چیدمان منزل را می توان به هر نحوی انجام داد. قرنیزهای حرارتی مانند شومینه و بخاری هیچ نوع دوده ای ایجاد نمی کنند و باعث تیره شدن دیوار نمی شوند.

دیوارهایی که در پایین آن ها قرنیز حرارتی نصب شده با گذشت زمان نیاز به مرمت ندارند. در کل این سیستم حرارتی هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی کند و مناسب ترین سیستم گرمایشی در ساختمان های امروزی محسوب می شود.

بخوانید:  معرفی انواع سیستم تهویه هوا و کاربرد آن در ساختمان‌سازی

مزایای رادیاتور قرنیزی چیست؟

از مزایای قرنیز حرارتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قرنیزهای حرارتی بی صدا بوده و قابل استفاده در انواع ساختمان ها از جمله ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی، هتل ها و بیمارستان ها می باشند.
 • این سیستم های حرارتی دارای اتصالات بسیار مقاوم و انعطاف پذیر هستند و سرعت انتقال گرما در آن ها بسیار بالاست.
 • قرنیزهای گرمایشی در دور تا دور دیوار نصب می شوند و فضای ساختمان را مانند رادیاتورهای دیواری اشغال نمی کنند.
 • این سیستم حرارتی می تواند با انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی کار کند.
 • تنوع این قرنیزها در رنگ بندی بسیار بالاست و شکل ظاهری آن ها باعث شده تا همواره مورد توجه سازندگان، مهندسان و طراحان دکوراسیون داخلی قرار گیرد.
 • استفاده از قرنیزهای حرارتی به عنوان سیستم گرمایشی ساختمان باعث کاهش بیش از ۳۰ درصدی در مصرف انرژی شده و از نظر اقتصادی مقرون بصرفه می باشند.
 • استفاده از این رادیاتورها سبب کاهش ۵۰ درصدی در لوله کشی تاسیسات ساختمان می شود.
 • قابلیت انتقال گرما از پایین ترین سطح را دارند.
 • سرعت بالایی در گرمایش ساختمان دارند.
 • به دلیل اتصال این رادیاتورها به دیوار، دسترسی به آن ها آسان بوده و در صورت بروز مشکل، به راحتی قابل تعمیر می باشند.
 • رادیاتور قرنیزی سبب تغییر رنگ دیوارها نمی شوند.
 • رادیاتور قرنیزی می توانند فشاری در حدود ده بار را تحمل نمایند.

معایب رادیاتور قرنیزی چیست؟

 • قرار دادن وسایل آسیب پذیر مانند تلویزیون در بالای خروجی گرمای این رادیاتورها امکان دارد سبب آسیب دیدگی وسایل شود.
 • ضمانت نامه این رادیاتورها ده ساله یا کم تر می باشد.
 • مدل های الکترونیکی و برقی این رادیاتورها هزینه های بالایی را در بر می گیرد.
 • تمرکز اصلی رادیاتورهای قرنیزی بر روی دیوارهای اصلی می باشد.

قیمت رادیاتور قرنیزی چقدر است؟

رادیاتورهای قرنیزی براساس نوع و کیفیت متریال سازنده آن و همچنین متراژ مورد استفاده در ساختمان، دارای قیمت های متنوعی می باشند. در حال حاضر قیمت هر متر طول رادیاتور قرنیزی در حدود ۲۵۰ هزارتومان می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت این رادیاتورها و سفارش آن ها به مراکز فروش و ساخت تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

 • منبع خبر : ساختمان چی