رصدخانه دریایی نهنگ؛ منظره‌ای خیرکننده در آب‌های استرالیا
رصدخانه دریایی نهنگ؛ منظره‌ای خیرکننده در آب‌های استرالیا
رصدخانه دریایی نهنگ ابتکار یک شرکت معماری بریتانیایی است که ساختمانی به شکل نهنگ طراحی کرده که مرکز کشف زیرِ آب در استرالیاست و از جدیدترین فناوری‌های روز معماری و دریانوردی به‌ شکل تلفیقی بهره‌مند شده است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، رصدخانه دریایی نهنگ: این رصدخانه تفریحی- دریایی در استرالیا غربی تا حدی در دریا غوطه‌ور می‌شود و منظره‌ای خیره‌کننده از زندگی زیرِ سطح آب را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد و می‌تواند بزرگترین طرح رصدخانه‌ای در نوع خود باشد. این رصدخانه به‌گونه‌ای طراحی شده که شکل نهنگ آن به دو قسمت تبدیل می‌شود؛ نخست بخش دم آن است که بیرون از آب قرار دارد و دوم، قسمت بدن نهنگ است که در زیرِ آب بوده و بازدیدکنندگان در داخل آن قرار می‌گیرند و زیبایی‌های زیرِ آب را با شکوه هرچه تمام‌تر مشاهده می‌کنند.

سبک طراحی رصدخانه دریایی نهنگ

نوع طراحی این رصدخانه با هدف جذب گردشگران خارجی نیز انجام شده که می‌تواند جلوه‌ای ویژه به محیط داده و جذابیت‌های بصری خاصی را برای بازدیدکنندگان به‌وجود آورد. همچنین فضای داخلی مرکز کشف زیرِ آب استرالیا، با بعضی از دهانه‌ها که مانند چشم نهنگ عمل می‌کنند، طراحی و اجرا شده است. این در حالی است که گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری نیز برای فضای داخلی این رصدخانه درنظر گرفته شده که تا سال ۲۰۲۲ میلادی به‌طور کامل افتتاح خواهند شد.

طراحی سایر بخش‌های داخلی رصدخانه نیز از پستانداران باشکوه اقیانوس الهام گرفته شده که با استفاده از آخرین فناوری‌های روز معماری و ساخت‌وساز به مرحله اجرا و بهره‌برداری خواهند رسید.

رصدخانه دریایی نهنگ
رصدخانه دریایی نهنگ
بخوانید:  مسجد پانچبول استرالیا؛ سبک جدیدی از معماری اسلامی
  • منبع خبر : اسکان نیوز