ریزش سنگ‌نما ساختمان و خطرات ناشی از آن
ریزش سنگ‌نما ساختمان و خطرات ناشی از آن
ریزش سنگ‌نما ساختمان همیشه یکی از موضوعات مهم در ساختمان‌سازی است. اکنون با شروع فصل سرما و افزایش ساخت و سازها در تهران و شهرهای دیگر شاهد سقوط سنگ‌های ساختمان‌های چند طبقه که به شکل صحیح اجرا نشده‌اند هستیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،ریزش سنگ‌نما ساختمان برای عابرین پیاده، خودروهای پارک شده و افراد ساکن در این خیابان‌ها خطرات بسیاری را به همراه دارد. از دلایل عمده سقوط سنگ و نماهای ساختمانی تفاوت ضریب انبساط سنگ و سیمان و همچنین استفاده زیاد از سیمان خشک برای سریع تر خشک شدن و یا عدم اجرای صحیح اسکوپ‌نما نام برد.

در صورت وقوع ریزش سنگ‌نما ساختمان چه کارهایی باید انجام داد؟

  • در مرحله اول باید نسبت به ایمن کردن محیط اقدام کنید. کشیدن نوار خطر، بستن محوطه‌ی سقوط سنگ، قرار دادن تابلوی عدم عبور عابرین و پارک خودروها.
  • مرحله دوم تماس با شرکت ارتفاع کاران جهت ایمن سازی و اعزام کارشناس

از کجا بفهمیم که احتمال ریزش سنگ‌نما ساختمان وجود دارد؟

سنگهای ساختمان ابتدا تبله کرده و بند کشی‌های سنگ‌ها می‌ریزند و در برخی مواقع سنگ‌های نما ترک می خورند و شروع به ریزش می‌کنند.

بنابراین لازم است نسب به بازدید نما اقدام کنید تا در صورت مشاهده تبله سنگ و یا ترک‌های ساختمان پیش از وقوع حادثه ریزش سنگ‌نما ساختمان نسبت به مهار سنگ‌ها اقدام کنید.

در اکثر مواقع در مرحله نخست سنگ‌های ابزارنما یعنی سنگ‌هایی که عرض کمتری دارند همانند سنگ‌های قاب دور پنجره و یا دندان موشی و همچنین ستون‌هایی که بر روی نما هستند شروع به ریزش می‌کنند که حالت اخطار دارد.

در صورت مهار نشدن سنگ‌های نما، سنگ‌های بدنه شروع به جدا شدن از ملات پشت کرده و ریزش می‌کنند.

نماهای نو ساز معمولا در صورت اسکوپ نشدن در بازه زمانی سه الی پنج سال شروع به ریزش می‌کنند، در صورت داشتن اسکوپ سیمی در بازه زمانی ۱۲ الی ۱۵ سال پس از پوسیدن سیم‌های اسکوپ شروع به ریزش کرده و چنانچه مطمئن نیستید که سنگ‌های نما اسکوپ شده هستند یا خیر بهتر است قبل از ریزش سنگ نما و وقوع حادثه نسبت به بررسی استحکام سنگ نما اقدام کنید.

مسئول ریزش سنگ‌نما ساختمان چه کسی است؟

در صورت ریزش سنگ‌نما ساختمان بر روی خودرو های پارک شده، عابرین و یا هر گونه خسارت دیگر عموما یک نفر از این چهار شخص مسئول است خسارت به وجود آمده است و باید در صدد جبران خسارت باشد.

  • سازنده و یا مجری
  • ناظر ساختمان
  • مدیر ساختمان
  • مالکین

در صورتی که ساختمان نو ساز باشد سازنده و یا مجری مقصر است و اگر ساختمان قدیمی ساخت باشد مدیر و یا مالکین مقصر شناخته می‌شوند و میبایست نسبت به جبران خسارت زیان دیده به صورت قانونی اقدام کنند.