مرکز فرهنگی چهار بال؛ خلاقیتی دیگر از گروه معماران زاها حدید
مرکز فرهنگی چهار بال؛ خلاقیتی دیگر از گروه معماران زاها حدید
جدیدترین مرکز فرهنگی شهر جوهای به نام مرکز فرهنگی چهار بال واقع در کشور چین، یکی از محصولات منحصر به فرد صنعت معماری در منطقه ی مسکونی جینوان به شمار می آید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، مرکز فرهنگی چهار بال، حاصل هنرمندی و خلاقیت کمپانی معماران زاها حدید (Zaha Hadid Architects) است! در ادامه ی این مطلب شما را با مهم ترین خصوصیات پروژه ی Zhuhai Jinwan Civic Art Centre آشنا می کنیم

براساس اطلاعات منتشر شده، تصمیم بر این است این مرکز فرهنگی، میزبان یک سالن تئاتر با ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، یک سالن چند منظوره با ظرفیت ۵۰۰ نفر، یک مرکز علمی و همچنین یک موزه ی هنری باشد. مطابق گفته های معماران زاها حدید، امید آن می رود که این ساختمان به قطب جدیدی برای خلاقیت معاصر در منطقه تبدیل شود؛ حتی می توان گفت که سایت پروژه نیز بر همین اساس انتخاب شده است! چرا که مرکزهای هنرهای مدنی جوهای جینوان، در مجاورت فرودگاه و مسیر خط آهنی واقع شده است که جوهای (Zhuhai) را به شهرهای گوانگژو، شنژن، ماکائو و هنگ کنگ متصل می کند.

مرکز فرهنگی چهار بال
مرکز فرهنگی چهار بال

طراحی مرکز فرهنگی چهار بال

جالب است بدانید که مرکز فرهنگی جوهای (Zhuhai) پس از اتمام فرآیند ساخت و ساز، از شمال به جنوب، ۱۷۰ متر عرض و ۲۷۰ متر طول خواهد داشت. براساس تصاویر منتشر شده می توان ادعا کرد که مهم ترین عناصر این ساختمان فرهنگی، چهار بال خوش تراشی هستند که به طور متقارن، پیرامون یک میدان مرکزی مستقر شده اند! این یعنی میدان به عنوان یک سرسرای خارجی و مشترک در بین هر چهار بال ایفای نقش خواهد کرد.

بخوانید:  ۷ رمان معروف جهان که هر معماری باید بخواند!

معماران زاها حدید (Zaha Hadid Architects)، ساختار سقف این مرکز فرهنگی را با کمک صفحات پیش ساخته ای از جنس فولاد متخلخل شکل داده اند. آنچنان که از شواهد بر می آید، آن ها در مسیر طراحی سقف مرکز هنرهای مدنی جوهای جینوان، از الگوهای پرواز پرندگان مهاجر الهام گرفته اند!

نکته ی آخری که بایستی به آن اشاره کنیم این است که ساختمان مرکز فرهنگی، در جوار یک دریاچه ی مصنوعی واقع شده است. این دریاچه بخشی از طرح توسعه ای به نام شهر اسفنجی (sponge city) می باشد! طرحی که قرار است به شهرهای در حال توسعه ی واقع در سراسر کشور چین (China) کمک نماید تا خطرات ناشی از سیل، آلودگی و کمبود آب را به حداقل رسانند. جالب است بدانید تمامی گیاهان و جانواران این دریاچه ی مصنوعی به طور طبیعی توانایی فیلتر کردن آلودگی ها را دارند!

مرکز فرهنگی چهار بال
مرکز فرهنگی چهار بال
  • منبع خبر : هنر و معماری آبگینه