شومینه شیشه ای چیست؟ از بهترین انتخاب تا نحوه نگهداری آن
شومینه شیشه ای چیست؟ از بهترین انتخاب تا نحوه نگهداری آن
در طول قرن‌ها شومینه‌ها منبعی برای آسایش، گرم کردن فضا و تهیه وعده‌های غذایی بودند. اما امروزه، آن‌ها به عنوان عناصری برای جذابیت بصری در فضاهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،شومینه ها اغلب با متریال‌های مختلف تزیین می‌شوند تا به نقطه کانونی فضای داخل تبدیل شوند. در این میان، شومینه شیشه ای به طور کامل برای تحریک بصری طراحی می‌شود تا شعله‌های آتش را به مانند یک قاب نقاشی متحرک به نمایش بگذارند. اینکه شومینه شیشه ای از چه متریال ساخته می‌شود و فواید و معایبش چیست! بهتر است با ما همراه باشید

شومینه شیشه ای چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، این نوع شومینه از شیشه به جای سنگ و آجر ساخته می‌شود. شیشه ممکن است دورتادور آتش و یا فقط به عنوان درب برای شومینه استفاده شود. انتخاب این مورد بیشتر به سبک دکوراسیون خانه بستگی دارد.

شیشه شومینه از نوع سکوریت ساخته می‌شود و در برابر گرمای زیاد مقاوم است. این شیشه توسط مواد شیمیایی و تحت حرارت بالا پردازش می‌شود. این شیشه نه می‌سوزد، نه ذوب می‌شود، نه منفجر و خرد می‌شود و نه مانند شیشه‌های معمولی، دوده به خود می‌گیرد. هنگام استفاده از گاز طبیعی برای روشن کردن آتش نیز در برابر تغییر رنگ مقاوم است.

چگونه شومینه شیشه ای می‌تواند بازده انرژی را افزایش دهد؟

شیشه به عنوان مانعی بین فضای داخل خانه و دودکش در نظر گرفته می‌شود و تا حد زیادی کارایی شومینه را افزایش می‌دهد. شومینه روباز دقیقاً مانند پنجره باز است! هنگامی که در زمستان باز می‌ماند، شومینه اجازه می‌دهد تا هوای گرم از دودکش خارج شود و در تابستان هوای خنک قادر به فرار از سمت دودکش است. در هر دو مورد، شومینه شیشه ای با به حداقل رساندن میزان هوای از دست رفته در دودکش باعث صرفه جویی در هزینه‌های پرداختی می‌شود

از دیگر مزایای شومینه شیشه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زیبایی و سبک زیبا: سبک، رنگ و شکل این شومینه تقریبا بی حد و حصر است. شیشه به خوبی می‌تواند زیبایی شعله‌های آتش را نمایان کند و سبکی مدرن و زیبا به فضای خانه ببخشد. به ویژه مدل‌هایی که دورتادور شیشه هستند و شومینه در وسط فضا قرار دارد، زیبایی شیشه به شومینه رنگ و لعاب تازه‌ای می‌بخشند.
  • کاهش نیاز به تمیز کردن مداوم: اکثر شومینه‌ها دارای خاکستر، تراشه‌های چوب و سایر آوارها هستند. از این رو، تمیز کردن محیط داخلی شومینه می‌تواند نیاز به جارو زدن بقایای باقی مانده را اجتناب ناپذیر کند. اما شومینه شیشه‌ای چنین مشکلی را کاهش داده و در بعضی مدل‌های جدید به کلی برطرف کرده است.
  • افزایش گرمای محیط: این شومینه‌ها می‌توانند گرمای موجود در خانه را بیش از سه برابر افزایش دهند. هنگام شعله‌ور شدن آتش (سوختن با چوب یا گاز) درب شومینه باید باز باشد تا آتش محیط داخل را گرم کند. (اما در بیشتر موارد شومینه شیشه ای جنبی تزئینی دارد تا جنبه کاربردی برای گرم کردن محیط).
  • ایجاد احساس آرامش و امنیت: از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع شومینه، ایجاد احساس آرامش در افراد است. یقیناً نوشیدن یک لیوان چای یا خواندن کتاب در کنار شومینه، علاوه بر آرامش به ایجاد احساس امنیت نیز کمک می‌کند.

چطور یک شومینه شیشه ای مناسب انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه شومینه شیشه ای در محیط داخلی خود قرار دهید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید و تصمیم خود را براساس آن‌ها تنظیم کنید. این نکات عبارتند از:

نوع شعله: در شومینه‌های شیشه ای سه نوع شعله استفاده می‌شود. اول شعله حاصل از سوختن چوب است، دومی شعله گازی و سومی شعله لامپی است. شعله‌ای که از سوختن چوب حاصل می‌شود، ظاهری طبیعی و زیباتر دارد، ولی لازم است خاکسترها و دوده‌های توسط دودکش مکیده شوند تا ظاهر داخلی شومینه را ناخوش آیند جلوه ندهند. شعله گازی بسیار تمیز است و می‌تواند آتش زیبا ایجاد کند، اما برای استفاده نیاز به منبع گاز و هزینه‌های مربوط به آن را دارد. شعله لامپی به صورتی است که با استفاده از لامپ‌های LED شعله مصنوعی ایجاد می‌کند.

اندازه شومینه: مهم است که اندازه شومینه و ابعاد محیط خود را اندازه گیری کنید. این موضوع نه تنها برای عملکرد شومینه حیاتی است، بلکه به شما کمک می‌کند تا از چشم‌اندازی شومینه در محیط داخل شما ایجاد می‌کند لذت ببرید. برای فضاهای بزرگ می‌توان از شومینه بزرگ‌تر استفاده کرد و بلعکس برای محیط‌های کوچکتر نیاز به شومینه با ابعاد کمتر است. اما گاهی اوقات می‌توان شومینه در دل دیوار ایجاد کرد تا بخشی از محیط پیرامون خانه باشد و به عنوان جزئی جدا در نظر گرفته نشود. به طور کلی، هر چه ابعاد شومینه بیشتر باشد، زیبایی حاصل از شعله‌های آتش نیز افزایش می‌یاید.

سبک دکوراسیون: شومینه شیشه ای در سبک‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود که می‌تواند مناسب با انواع سبک‌های دکوراسیون باشد. شومینه باید تداعی کننده سبک طراحی داخلی بوده و آن را به خوب برجسته کند. برای فضاهای سنتی می‌توان بخشی از شومینه را با سنگ یا آجر درست کرد، یا برای محیط‌های مدرن می‌توان شومینه را در دل یک دیوار ساده رنگ شده اجرا کرد. در فضاهای صنعتی نیز می‌توان از فلز به عنوان متریال پایه برای ساخت شومینه استفاده کرد. اما مهم است که شیشه به عنوان عنصر کانونی قلمداد شود که به صورت حداکثری (دورتادور شیشه یا سه طرف شیشه) در محل تعبیه می‌شود.

چگونه شومینه شیشه ای را تمیز کنیم؟

به طور کلی، نگهداری شیشه بسیار آسان است و به بی‌دردسر بودن شناخته می‌شود. اما با گذشت زمان ممکن است متوجه برخی از کثیفی‌ها شوید، به خصوص اگر از پروپان به عنوان منبع سوخت خود استفاده می کنید. به هر روی، تمیز کردن این شومینه به شرح زیر است:

  • اولین قدم برای تمیز کردن شیشه شومینه این است که منبع تغذیه را خاموش کنید و صبر کنید تا شیشه کاملاً خنک شود.
  • درب شیشه‌ای را باز کنید و محیط داخل را از هرگونه باقی مانده چوب (در صورت استفاده از چوب به عنوان منبع سوخت) پاک کنید.
  • یک سطل را با آب گرم و صابون پُر کنید و با استفاده از پارچه تمیز اقدام به تمیز کردن شیشه‌ها کنید.

نکته: از پاک کننده‌های الکلی یا شیمیایی استفاده نکنید زیرا این مواد اغلب قابل اشتعال هستند.

کلام آخر

اضافه کردن شومینه شیشه ای به فضای داخل علاوه بر زیباتر کردن دکوراسیون می‌تواند باعث گرم شدن محیط داخل نیز شود. نمایش شعله‌های زیبایی آتش که حاصل سوختن چوب هستند، ظاهری زنده، با وقار و طبیعی را به محیط منزل می‌بخشد. به ویژه اگر از شومینه‌ای استفاده شود که شیشه دورتادور آن را تشکیل می‌دهد، دیدن آتش در هر زاویه می‌تواند به ایجاد احساس آرامش در افراد کمک کند. در هر صورت، می‌توان از این نوع شومینه در منازل، محیط‌های اداری و حتی تجاری نیز استفاده کرد.