فروکروم چیست و چه کاربردهایی دارد؟
فروکروم چیست و چه کاربردهایی دارد؟
فروکروم آلیاژی میباشد که در صنایع فولادسازی کاربرد گسترده‌ای دارد. این محصول شامل 50 تا 70 درصد کروم میباشد، همچنین فروکروم با نماد شیمیایی FeCr نمایش داده میشود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، فروکروم چیست؟ تولید این فروآلیاژ توسط کوره قوس الکتریکی انجام میشود.تولید جهانی این فروآلیاژ بیشتر مربوط به قزاقستان، هند و آفریقای جنوبی میباشد. البته در سال‌های اخیر در کشورهای چین و روسیه، حجم زیادی از این فروآلیاژ تولید شده است.البته فروکرومی که در آفریقای جنوبی تولید میشود با نام کروم شارژی نیز شناخته میشود.

از انواع فروکروم برای تولید فولادهای ضدزنگ استفاده میشود. زیرا فروکروم از سنگ‌های معدنی با درصد کم کربن یعنی کمتر از ۱٫۲ درصد، تولید میشود. برای تولید فروکروم، انرژی زیادی صرف میشود، به همین جهت تولید این فولاد در کشورهایی میباشد که هزینه انرژی کم و تولید آن مقرون به صرفه باشد.

دسته بندی انواع فرو کروم

فروکروم‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم بندی میشوند که شامل موارد زیر است.

  • فروکروم کم کربن
  • فروکروم با کربن متوسط
  • فروکروم پر کربن

که در ادامه درباره هریک شرح میدهیم.

فروکروم کم کربن چیست؟

کروم به عنوان عنصر اصلی این محصول شناخته شده است و فروکروم کم کربن یک مواد آلیاژی میباشد.

خواص مکانیکی و شیمیایی فولادها شناخته شده است به همین علت با ورود عناصر آلیاژی به آن، خواص فولاد بهبود چشمگیری پیدا میکند. که سبب افزایش مواردی چون سخت پذیری، مقاومت به سایش و خوردگی همچنین سخت شدن فولاد میشود.

از فروکروم کم کربن برای تولید فولادهای ضدزنگ، فولادهای دما بالا همچنین استفاده در صنعت شیمیایی و غیره استفاده میشود. از این محصول در واحدهای آهنگری، تولید میله، ریخته گری و جوشکاری استفاده میشود.

ویژگی های فروکروم کم کربن چیست؟

فروکروم دارای ویژگی‌هایی میباشد که برخی از آنها به شرح زیر میباشد.

  • فروکروم در صنعت ریخته گری و فولاد کاربرد گسترده‌ای دارد.
  • فروکروم جایگزینی مناسب و کم هزینه برای کروم فلزی میباشد.
  • فروکروم دارای خواص شیمیایی و فیزیکی بهینه میباشد.

فروکروم پر کربن چیست؟

فلزاتی که شامل کربن هستند، از ذوب سنگ معدن به همراه کک در داخل کوره الکتریکی به وجود می آیند. یکی از رایج ترین فروآلیاژهای تولید شده، فروکروم‌های پرکربن هستند.

از این فروکروم به صورت انحصاری برای تولید فولادهایی بامیزان کروم بالا و فولادهای ضدزنگ استفاده میشود. به عنوان مثال برای ساخت سایر فولادهای آلیاژی، ابزارها و بلبرینگ‌های فولادی همچنین برای تولید فولادهای مهندسی، عملیات جوشکاری، عملیات ریخته گری از فروکروم پرکربن استفاده میشود.

از پودر این فروکروم برای تولید الکترودهای لوله‌ای، صفحات مقاوم به سایش همچنین تولید فولادهای مهندسی استفاده میشود. بسته بندی این فروآلیاژها به صورت ظرف‌های استوانه‌ای شکل ۲۰۰ کیلوگرمی، بسته‌های ۵۰ کیلویی و ۱ تنی انجام میشود.

فروکروم چیست
فروکروم
  • منبع خبر : جمسا