پایان بلاتکلیفی قانون مالیات بر خانه‌های خالی
پایان بلاتکلیفی قانون مالیات بر خانه‌های خالی
رییس‌جمهور در قالب نامه‌ای به وزارت امور اقتصاد و دارایی، قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم که شامل قانون مالیات بر خانه‌های خالی است را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه ساخت وساز هشتم، در ادامه گزارش قبلی با موضوع علت اجرا نشدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی، پس از بررسی‌های بسیار این قانون در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۵ آذرماه سال جاری توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۶ آذرماه به تایید شورای نگهبان رسیده است جهت اجرا به وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ شد.

این قانون جایگزین ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۶۶ می‌شود. این برای دومین‌بار است که اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم توسط مجلس تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

براساس آنچه از سوی طراحان این قانون اعلام شده است فرآیند خوداظهاری دقیق به منظور شناسایی واحدهای مسکونی خالی و نرخ مالیاتی موثر از جمله ویژگی‌های قانون ابلاغی به حساب می‌آید.

بر این اساس فرآیند خوداظهاری تمام مردم به منظور تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان پس از ابلاغ این قانون باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

تصویب یک قانون جدید

قانون جدید جایگزین قانون قبلی می‌شود، هر چند قانون قبلی نیز تاکنون اجرایی نشده است. در قانون قبلی نرخ مالیات دریافتی توسط دولت از مالکان خانه‌های خالی که مشمول پرداخت این مالیات می‌شدند معادل سالانه یک‌ماه اجاره ماهانه همان واحد مسکونی بود. در طرح مجلس که در قالب قانون جدید دریافت مالیات از مالکان خانه‌های خالی از سکنه تصویب و از سوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شد نرخ جدید دریافت مالیات به منظور افزایش ضریب بازدارندگی این مالیات اعمال خواهد شد.

بخوانید:  افزایش وام خرید مسکن هیچ کمکی به رونق بازار نمی‌کند!

بر اساس قانون جدید، نرخ مالیات از خانه‌های خالی سالانه حدود چهار تا پنج درصد از ارزش روز واحد مسکونی است که مالک آن با ممانعت از عرضه آن واحد به بازار فروش یا اجاره آن را به‌صورت خالی نگهداری می‌کند. افزایش نرخ مالیات با هدف افزایش بازدارندگی این قانون و ایجاد انگیزه قوی در مالکان واحدهای مسکونی خالی برای عرضه این املاک به بازار فروش یا اجاره مسکن است. هدف نهایی از این اقدام نیز افزایش عرضه مسکن به بازار، تعدیل قیمت‌ها وساماندهی بازار مسکن است.