قیمت مسکن در مشهد سقوط کرد
قیمت مسکن در مشهد سقوط کرد
به تازگی حباب قیمتی در بازار مشهد ترکیده است و قیمت مسکن در مشهد روند نزولی دارد. به طوری که در برخی مناطق شهر قیمت‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، باتوجه به آخرین اخبار درباره کاهش قیمت مسکن در مشهد باید گفت: بازار مسکن که در ۳ سال گذشته رشد افسار گسیخته قیمت‌ها را تجربه کرده بود، اکنون به دوره رکود خود رسیده است. میزان معاملات طی یک ماه اخیر آن‌قدر ناچیز بوده است که به زعم بسیاری از کارشناسان  می‌توان آن را نادیده گرفت و گفت معاملات در بازار مسکن به صفر رسیده است.

براساس آخرین آمار‌های منتشرشده ازسوی بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن تهران در آذر میزان معاملات در این ماه نسبت‌به آبان کاهش ۴۲ درصدی داشته است و رقم این معاملات در شهری که بیش از ۵ میلیون واحد مسکونی دارد  تنها به ۲ هزارو ۵۰۰ معامله محدود شده و این درحالی است که در ماه مشابه پارسال  تعداد معاملات در این ماه در مرز ۱۰ هزار ایستاده بود.

ناگفته نماند که براساس همین آمارها  تعداد معاملات در آبان نسبت ‌به مهر امسال نیز کاهش ۴۸ درصدی را تجربه کرده بود. بررسی نموداری این ارقام از شیب تند کاهش معاملات مسکن حکایت می‌کند. اگرچه آمار‌های رسمی  کاهش قیمت‌ها را درحدود یک تا ۲ درصد اعلام کرده‌اند اما  در واقعیت در بازار  اتفاق دیگری رخ داده است.

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن

مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در آخرین مصاحبه خبری خود اعلام کرد: طی حدود یک ماه‌ونیم اخیر بازار مسکن در وضعیت انتظار قرار گرفته و قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵درصد کاهش یافته است.

او افزود: در ۲۲روز ابتدایی آذر امسال  ۲ هزارو ۹۵ قرارداد خرید و فروش ملک در تهران به امضا رسیده است که کاهش ۵۸درصدی نسبت‌به ماه قبل و افت ۷۵درصدی نسبت به ماه مشابه پارسال را نشان می‌دهد.

ترکیدن حباب قیمت مسکن در مشهد

ازآنجاکه آمار‌های بانک مرکزی درباره بازار مسکن فقط به شهر تهران محدود می‌شود برای سنجش قیمت‌ها در بازار مسکن مشهد راهی جز بررسی موردی قیمت‌ها و مصاحبه با مشاوران و کارشناسان املاک در این شهر نداریم.

صادق عابدزاده مشاور و کارشناس املاک در مشهد درباره میزان کاهش قیمت‌ مسکن در مشهد، طی دو ماه اخیر گفت: حباب قیمتی در بازار مشهد ترکیده است. قیمت مسکن در برخی مناطق شهر بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. البته من با تعبیر کاهش قیمت مسکن موافق نیستم و به‌نظرم باید از لفظ واقعی شدن قیمت‌ها استفاده کنیم زیرا در ماه‌های آخر تابستان افزایش قیمت در بازار مسکن غیرواقعی و ناشی از سفته‌بازی بود.

او به آینده قیمت‌ها در بازار مسکن اشاره کرد و افزود: باید عوامل تعیین‌کننده قیمت در بازار مسکن را بررسی کنیم. اکنون نرخ مصالح، زمین، تعرفه مجوز‌های ساخت‌وساز، دستمزد نیروی کار تغییری نکرده و حتی افزایش یافته است پس کاهش قیمت‌ها در بازار کنونی ناشی از کاهش تقاضا است.

این کارشناس املاک ادامه داد: سازندگان مسکن اغلب حرفه‌ای هستند. اگر یک سازنده به هر دلیلی مجبور شود یکی از واحد‌های آپارتمانی خود را به زیر نرخ بازار بفروشد بدون تردید در آینده ضرر خود را روی بقیه واحد‌ها سرشکن خواهد کرد با این حال نباید فراموش کنیم سازنده‌ای که زمین ملک خود را سه سال پیش خریده است اکنون احتمال اینکه قیمت ملکش ارزان‌تر شود بیشتر است، اما کسی که زمین را گران خریده است طبعا قدرت مانور کمتری دارد.

بخوانید:  پدیده معاملات دانگی مسکن به چه معناست؟

کاهش قیمت آپارتمان‌های الهیه

ریزش قیمت در منطقه۱۲ نسبت‌به سایر نقاط شهر محسوس‌تر است زیرا در این منطقه به‌دلیل بافت تازه‌ساز آن عرضه مسکن نسبت به سایر نقاط شهر بیشتر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاهش قیمت در این منطقه اغلب در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصدی بوده است و البته نمونه‌هایی نیز با کاهش ۲۰ درصدی قیمت نسبت‌به یک تا دو ماه گذشته به چشم می‌آید.

ازسوی دیگر در مناطق برخوردار مثل منطقه یک هنوز در مقابل ریزش قیمت مقاومت وجود دارد اما به‌طور کلی ریزش قیمت در خانه‌های نوساز بیشتر بوده است از این‌رو در مناطقی مثل الهیه و سرافرازان که کارگاه‌های ساختمانی بیشتری را طی یک سال اخیر به خود دیده‌اند کاهش قیمت محسوس‌تر بوده است.

نقابی کارشناس املاک در منطقه الهیه که آگهی فروش یک ملک با امکانات ویژه را منتشر کرده بود گفت: ملکی که اکنون با امکانات فوق‌العاده به قیمت متری ۱۴ میلیون و پانصد هزار تومان به فروش گذاشته شده است تا دو ماه پیش درحدود ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان معامله می‌شد این ملک به‌اصطلاح لاکچری است. درعین‌حال آپارتمان‌های معمولی نیز کاهش قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی داشته‌اند و نرخشان تا متری یک تا ۲ میلیون تومان سقوط کرده است.

او افزود: تا دو ماه پیش آپارتمان‌های انتهای الهیه متری ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان معامله می‌شد ولی اکنون این آپارتمان‌ها در محدوده قیمتی ۱۰ تا ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان به فروش می‌رسد این کاهش قیمت‌ها در تمام نقاط شهر رخ داده است اما در منطقه ۱۲ بیشتر به چشم می‌آید زیرا نبض بازار مسکن در این منطقه همیشه تندتر از سایر نقاط شهر می‌زند و نوسانات در آن زودتر نمایان می‌شود.

روند کاهشی در کدام مناطق کمتر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد اکنون قیمت هر متر آپارتمان نوساز در قاسم‌آباد حدود ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومان، در انتهای وکیل‌آباد حدود ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان، در هاشمیه حدود ۱۷ تا ۳۰ میلیون تومان و در شهرک‌های اطراف شهر حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان است. این نرخ‌ها در مقایسه با یک ماه گذشته، اغلب کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی داشته است  همچنین قیمت هر مترمربع مسکن در منطقه سرافرازان به حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان رسیده است که نسبت‌به ماه گذشته  حداقل متری یک‌میلیون تومان کاهش قیمت را نشان می‌دهد.  

هرچند قیمت‌ها در برخی نقاط مشهد رو به کاهش است، هنوز در برخی مناطق شهر به‌ویژه مناطق برخوردار همچنان روند کاهش قیمت‌ها کندتر است. به‌عنوان مثال هم‌اکنون قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز با متراژ ۱۲۰ متر به بالا در خیابان ابوذر‌غفاری احمد آباد باتوجه به امکاناتش  بین ۳۱ تا ۴۵ میلیون تومان تعیین شده است  البته این قیمت‌ها نیز نسبت‌به ماه گذشته  ۲ تا ۳ میلیون تومان کاهش داشته است.

  • منبع خبر : شهرآرا