مسجد نور دبی؛ بازی با هندسه و نور
مسجد نور دبی؛ بازی با هندسه و نور
طراحی مسجد نور یکی از جدید ترین پروژه های گروه معماری NUDESدر خلیج دبی است. این مسجد ترکیب های متنوعی از نور را برای عبادت کنندگان به نمایش می‌گذارد و تجربه‌ی معنوی بدیعی را به آن ها منتقل می نماید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، طراحی مسجد نور دبی جدیدترین پروژه شرکت معماری NUDES بوده که کانسپت خود را به عنوان طرح اصلی مسابقه طراحی مسجد در خلیج دبی ارائه داده اند. این پروژه به عنوان کانسپتی بازی نور از لایه های چندگانه هندسی تشکیل شده تا فیلتری برای عبور نور به صورت هاله ای نرم و لطیف به درون فضای عبادت مسجد باشد. مسجد ترکیب متنوعی از نور را برای کاربران به نمایش گذاشته و تجربه ای معنوی را به نمازگذاران منتقل می نماید.

معماری مسجد نور دبی به عنوان بخشی از توسعه خلیج دبی خواهد بود که بر پایه پاسخگویی به نیاز مذهبی ۱۷۵ هزار ساکن این نقطه از شهر، در شهرکی با ۴۸٫۵۰۰ واحد مسکونی خواهد بود. مسجد نور به عنوان مکانی در نظر گرفته شده که به طور روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.قبله مسجد به سمت دیوار اصلی ساختمان سوق داده شده تا فضای نمازگذار در طبقه همکف برای مردان و زنان به یک میزان تقسیم شود، و هر دو گروه بتوانند به راحتی به سمت قبله بایستند.

مسجد نور دبی
مسجد نور دبی

طراحی داخلی مسجد نور دبی

طراحی داخلی مسجد به واسطه بازی کردن الگوهای فرمال و منحنی کردن نور در سطوح کِرو، از نمایه های زیبایی برخوردار خواهد بود. چنین ویژگی به واسطه ایجاد برخی درب های شناشیل یا شناشیر (معماری بومی سواحل خلیج فارس به نام لاتین mashrabiya) که از تکرار هندسه ایجاد شده اند، کیفیت بصری گذر نور در ساختمان را افزایش می دهند.

بخوانید:  نخستین هتل چرخان در خلیج فارس طراحی می‌شود!

این سیستم از انعکاس نور خورشید جلوگیری می کند تا فضایی خُنک و راحت برای نماز و مراسمات دیگر ایجاد شود. مسجد نور شامل یک تراس در فضای باز و میدانی مسطح می باشد تا از هر ۴ طرف محدوده مسجد را گسترش دهد. به طور کلی طراحی مسجد نور با استفاده از یک مفهوم ساده ارائه شده تا الهام بخش فضاهای مدرن معنوی باشد.

بازی با الگوهای فرمال و منحنی کردن نور، نمایه های زیبایی را در فضای داخلی مسجد ایجاد خواهد کرد. این ویژگی توسط تعبیه کردن برخی باز شو های شناشیل یا شناشیر (معماری بومی سواحل خلیج فارس) که از تکرار هندسه تشکیل می‌شود، ایجاد شده‌اند و کیفیت بصری منحصر به فردی از گذر نور در داخل مسجد را ارائه می‌دهند. این سیستم از انعکاس نور خورشید جلوگیری خواهد کرد تا یک فضایی مطبوع و راحت برای عبادت و برگزاری سایر رویداد ها ایجاد شود. مسجد نور دبی یک تراس در فضای باز و یک میدان مسطح را داراست تا محدوده‌ی مسجد از هر چهار طرف قابل گسترش باشد.

مسجد نور دبی
مسجد نور دبی