معامله مسکن با بیت کوین/ مشروع یا غیرقانونی؟
معامله مسکن با بیت کوین/ مشروع یا غیرقانونی؟
معاملات خودرو و مسکن با ارز دیجیتال در ایران در حال فراگیر شدن است که در ایران این موضوع مرسوم نیست. در این بسته خبری به باید ها و نباید های معاملات این چنینی می پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، معامله مسکن با بیت کوین/ تبعات خرید و فروش مسکن با ارزهای دیجیتال این روزها معامله ویلا یا خانه لاکچری با بیت کوین باب شده است. یک کارشناس بازار مسکن می‌گوید: ارزهای دیجیتال پول رسمی کشور نیست و معامله خانه با بیت کوین به لحاظ حقوقی امری غیرقانونی است.

خرید و فروش مسکن و ویلا با بیت کوین پدیده تازه این روزهای بازار مسکن است. نمونه آن آگهی فروش یک قطعه زمین در شهریار است که با بیت کوین معامله می‌کنند!

همچنین آگهی دیگری در منطقه ولنجک تهران منتشر شده که از عنوان تهاتر ویلا با بیت کوین استفاده شده بود!

در سایت‌های خرید و فروش مسکن صاحبان ملک زمین ۵۰۰ متری خود در شهریار را با بیت کوین معاوضه می‌کنند!

آیا خرید و فروش خانه با ارزهای دیجیتال مجاز است؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: ارزهای دیجیتال پول رسمی کشور نیست و معاوضه خانه با بیت کوین به لحاظ حقوقی امری غیرقانونی است و این نوع معاملات باعث سقوط ارزش ریال می‌شود.

منصور غیبی معتقد است: ارزهای دیجیتال بابت هر نوع معامله‌ای هنوز به رسمیت شناخته نشده است و جز ارزهای رایج نیست. بنابراین هر نوع استفاده یا معامله با این نوع ارزها جهت سوداگری یا بالا بُردن ارزش این نوع ارزها محسوب می‌شود.

بخوانید:  اهمیت دریافت کد رهگیری املاک در چیست؟

آیا چنانچه خانه با ارزهای دیجیتال فروخته شود، قانون از خریدار یا فروشنده حمایت می‌کند؟ به گفته این فعال بازار مسکن، چنانچه بعد از معامله خریدار یا فروشنده نسبت به دریافت ارز دیجیتال متضرر شود قانون از مالباخته حمایت نمی‌کند؛ چرا که در قوانین معامله ملک با ارز دیجیتال مجاز نیست.