معمار تئاتر شهر درگذشت
معمار تئاتر شهر درگذشت
علی سردار افخمی، معمار تئاتر شهر و از طراحان پیشرو ایرانی که از وی آثار مهمی همچون ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی به یادگار مانده است، به دلیل کهولت سن در فرانسه درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، علی سردار افخمی، معمار تئاتر شهر، مهندس شناخته‌شده ایرانی که از آثار مهم او ساختمان تئاتر شهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی است که در سال ۱۳۵۵ طراحی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال‌های ۱۳۷۶–۱۳۸۰ اجرا شد در ۹۱ سالگی در پاریس درگذشت.

علی سردار افخمی درباره ایده طراحی تئاتر شهر گفته است: 

این باغ به گونه ای بود که از همه طرف دیده می شد. هم از طرف خیابان ولیعصر و هم از طرف شمال، هم از طرف جنوب که کوچه ای قرار داشت و هم از طرف شرق. چون از همه طرف دیده می شد به نظرم رسید بهترین طرح برای اجرای چنین ایده ای، یک ساختمان دایره ای است.

معمار تئاتر شهر علاقه استفاده از آجر را در آثار خود چنین شرح داده است:من روی آجر، تاکید خاصی داشتم. اولین پروژه ای که با آجر اجرا کردم مرکز تحقیقات وزرات کار واقع در خیابان ولیعصر بود.

سالنی آنجا داشت که من با آجر اجرا کرده ام و خیلی هم باعث اوقات تلخی کارفرمایم شد. این آقای وزیر خیلی از آجر بدش می آمد. مصالح خوب از نظر او و دیگر صاحبکاران مرمر و تراورتن و از این مزخرفات بود.

این اولین پروژه من در تهران بود که با آجر اجرا کردم.پروژه بعدی، خانه خودم بود که در اختیار وزارت امور خارجه است و میهمان های خارجی شان را آنجا می برند. 

خانه من از آجر، گچ و سرامیک بود. در ساخت آن از همان مصالحی بهره بردم که در ساختمان تئاتر شهر به کار برده بودم. 

آشنایی با علی سردار افخمی: معمار تئاتر شهر

وی در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۲۳ زمانی که شاگرد دوره متوسطه بود برای ادامه تحصیلات راهی فرانسه شد.او پس از ورود به رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس “بوزار” شاگرد اول شد.

سردار افخمی، معمار تئاتر شهر پس از اخذ مدرک دکتری معماری از دانشکده هنرهای زیبای پاریس در سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد.سپس تدریس را رها کرد و منحصراً به کار معماری در دفتر خود در تهران “شرکت مهندسان مشاور سردارافخمی” پرداخت.

سردار افخمی کمی قبل از انقلاب به دلیل مسائل خانوادگی ایران را مجدداً به مقصد فرانسه ترک کرد.