مقاوم سازی ساختمان ها اولویت اصلی نظام مهندسی است
مقاوم سازی ساختمان ها اولویت اصلی نظام مهندسی است
رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین گفت: مجموعه نظام مهندسی در راستای رسالت و ماموریت اصلی خود نسبت به رعایت مقررات ساختمان و کیفی سازی ساخت و سازها اهتمام جدی دارد و اولویت ما در نظارت توجه به کیفیت و مقاوم سازی ساختمان است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، مقاوم سازی ساختمان ها: سید کاظم مجابی، رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در سالن اجتماعات نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین برگزار شد، گفت: به منظور کاهش تردد و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا سامانه پرتال طراحی در نظام‌ مهندسی قزوین راه اندازی شده تا ارتباط مهندسین و مالکین را به حداقل برسانیم.

او افزود: در حال حاضر دریافت و بررسی نقشه ها و طراحی در دفاتر طراحی صورت می گیرد و سپس از طریق سامانه به نظام ارسال و پس از بررسی مجدد و رفع اشکال و نواقص احتمالی و تائید نهایی به دفاتر ارسال می شود.

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین ادامه داد: در راه اندازی سامانه ارتباط با شهرداری به‌عنوان اولین استان در کشور هستیم که با طراحی این نرم افزار همه استعلام و مکاتبات بین نظام مهندسی و شهرداری، ناظران و دستگاه های متولی صدور پروانه و کنترل نقشه از طریق این سامانه صورت می گیرد.

مجابی با اشاره به اقدامات پژوهشی این سازمان یادآور شد: پژوهش در نظام مهندسی درحوزه  صنعت ساختمان از اهمیت بالایی برخودار است و امروز در این حوزه مقالات متعددی ارائه شده و امسال نیز موضوعات مختلف پژوهشی در قالب کتاب تهیه و رونمایی شده است.

او با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز پژوهشی مدیریت شهری در تاکستان با استفاده از ظرفیت سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد از دیگر اقدامات حوزه پژوهش بوده است، گفت: یکی از فضاهایی که می تواند ظرفیت تشکل های مردمی  را به مدیریت شهری معرفی کند مرکز پژوهش های نظام مهندسی استان است که در این راستا به شهرداری ها استان ابلاغ شده که نظام به عنوان نهاد تخصصی در حوزه صنعت ساختمان و مدیریت شهری آماده ارائه مشاوره و همکاری است.

نظارت نظام مهندسی به مقررات ساخت و ساز و مقاوم سازی ساختمان ها

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین، از شکل گیری دبیرخانه صنعت ساختمان به صورت متمرکز در قزوین هم خبر داد و افزود: با نظارت دقیق نظام مهندسی نمایشگاه صنعت ساختمان بصورت کاملا تخصصی در قزوین برگزار شد و خوشبختانه مورد توجه بسیاری از دست اندرکاران این حوزه قرار گرفت.

بخوانید:  مروری بر روند نزولی ساخت و ساز در دولت روحانی

مجابی در ادامه با اشاره به عملکرد موفق و خوب سازمان نظام مهندسی استان در پروژه های مسکن مهر گفت: متاسفانه در طرح اقدام ملی مسکن نظام مهندسی استان به عنوان کارگزار مدیریت پروژه  کنار گذاشته شده بود که با پیگیریهای انجام شده، نظام مهندسی استان به عنوان کارگزار مدیریت پروژه در طرح اقدام ملی مسکن در کنار سایر کارگزاری ها قرار گرفت ضمن اینکه نظام مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن خدمات را با ۵۰درصد تعرفه ارائه می کند.

او خاطرنشان کرد: پالایش متقاضیان طرح ملی مسکن در نظام  مهندسی برای ۶هزار متقاضی انجام شد که این کار مهم و بزرگ در شرایط کرونا در دو ماه صورت گرفت.

مجابی در ادامه حق الزحمه مهندسان را با توجه به ارائه خدمات در هفت رشته نسبت به سایر فعالان در حوزه مسکن بسیار پایین اعلام کرد و گفت: مهندسان نظام مهندسی با تمام مشکلات در انجام رسالت اجتماعی خود تلاش می کنند هر چند که تعرفه کشوری هم پایین است و تعرفه استان نیز حتی کمتر از کشوری تعیین شده و باید این تعرفه را واقعی تر کنیم.

افزایش کیفیت و مقاوم سازی ساختمان ها

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان قزوین از احداث مجتع فرهنگی، ورزشی، رفاهی، اداری و گردشگری در مساحت ۳۸هزار و ۲۸۸مترمربع در محور اسماعیل آباد خبر داد و افزود: این مجموعه پس از بهره برداری مورد استفاده عموم قرار خواهد گرفت و با حمایت مسئولان و تخصیص تسهیلات امیدواریم در ابتدای سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

رئیس نظام مهندسی استان قزوین بیان کرد: نظام مهندسی استان آماده صدور دفترچه مشاوره کیفیت ساختمان است و آماده ایم به‌صورت رایگان به ازای هر واحد شناسنامه کیفی آن را صادر کنیم.