موزه ملی قطر؛ طرحی الهام گرفته از شکوفه‌های گل رز
موزه ملی قطر؛ طرحی الهام گرفته از شکوفه‌های گل رز
موزه ملی قطر (National Museum of Qatar) در مارس ۲۰۱۹ افتتاح شد و شکل بنای آن الهام‌گرفته از گل رز بیابانی است. این موزه با صفحه‌های خمیده و تیز‌مانند که در زوایای مختلف یک‌دیگر را قطع می‌کنند، توسط ژان نوول طراحی شده است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، موزه ملی قطر با اجرا طرح دیدنی انتزاعی که از گل رز بیابانی الهام گرفته، طراحی و ساخته شده است که با اجرا بی‌نظیر این طرح توانسته شگفتی بسیاری از معماران را به دنبال داشته باشد.

موزه ملی قطر، در محدوده‌ای شهری و در کنار موسسات فرهنگی بی‌شماری واقع شده‌ است و به آثار معماری برجسته‌ی دیگری، مانند موزه هنرهای اسلامی پِی، بسیار نزدیک است. این محدوده، ریشه تاریخی هم دارد، چراکه به‌ نوعی، جایگاه اصلی کاخِ تاریخی شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی به‌حساب می‌آید؛ خلیفه قرن بیستمیِ قطر، که پسر بنیانگذار قطرِ مدرن بود و کاخ او که به تازگی بازسازی شده، حالا کانون اصلی و مرکزی موزه به‌شمار می‌رود.

نظرات ژان نوول درباره موزه ملی قطر

نوول درباره موزه می‌گوید: “معماری نمادین موزه، به نوعی، صحرا، سکوتِ آن و ابعاد بی نهایتِ آن را به نمایش می‌گذارد و در عین حال، روح مدرنیته و جسارتی که به همراه آن می‌آید را نیز بازتاب می‌دهد؛ جسارتی که قادر است هر چیزِ به ظاهر غیرقابل تغییر را به هم بریزد. در واقع، این همان تناقض موجود در این تاریخ است، که من به دنبال نمایش آن در این پهنه هستم.”

بخوانید:  شاهکارهای فرانک لوید رایت، معروف ترین معمار آمریکایی

طراحی موزه ملی قطر

برای طراحی این موزه از دیسک‌های متقاطع و قابل انعطافی استفاده شده، به‌طوریکه این دسک‌ها با دقت چرخانده شده و مرتب چیده شده‌اند تا گل رز انتزاعی را به خوبی شکل داده و نمایان سازند. همچنین معمار این پروژه در این زمینه گفته که این ساختمان سه روایت مهم قطر را که شامل سرزمین، مردم و اوج‌گیری رفاه اقتصادی کشور می‌شوند، به نمایش درآورده و تفسیر می‌کند.

هرکدام از بخش‌های معماری این پروژه این سه روایت مهم را به خوبی نمایش داده‌اند و بازدیدکنندگان با نوع طرح‌های انتزاعی می‌توانند این روایت‌ها را مشاهده کنند. همچنین در بخش‌های دیگری از نمای داخلی و بیرونی ساختمان هم طرح‌هایی موبوط به تاریخ کهن قطر کشیده شده و با برش‌ها و طرح‌های هندسی خاصی نمایش داده شده است.

موزه ملی قطر
موزه ملی قطر