همایش جامعه معماری سال ۱۴۰۰ رایگان برگزار می‌شود!
همایش جامعه معماری سال ۱۴۰۰ رایگان برگزار می‌شود!
مهشید معتمد؛ دبیر اجرایی همایش سالانه ۱۴۰۰ جامعه معماری گفت: ثبت نام و ارسال اثر رایگان و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، همایش جامعه معماری سال ۱۴۰۰: مهشید معتمد دبیر جامعه منتقدان معماری با بیان اینکه در هنگامهٔ ورود به سدهٔ جدید، لازم است تا به طور انتقادی به معماری معاصر ایران نگاه کنیم و در راستای کنشگری تخصصی، فراتر از سبک‌ها و سلایق، به بررسی مفاهیم ضروری بپردازیم گفت: جامعهٔ منتقدان و نویسندگان معماری با رویکرد انتقادی نسبت به مسائل شهر و معماری در دی‌ماه سال ۱۳۹۹ آغاز به کار نموده و درصدد است تا با برگزاری فراخوان نخستین جایزه سالانه خود بستری را فراهم آورد تا منتج به یک هم‌افزایی و هم‌اندیشی جمعی شود.

او تصریح کرد: اجرای چنین اقداماتی در راستای هدف ترویج فرهنگ نقدپذیری، شناسایی استعداد‌های جوان و طرح آراء بدیع در زمینه نقد معماری انجام می‌پذیرد.

معتمد عنوان کرد: تمامی افراد فعال در حوزه هنر و معماری؛ نویسندگان و اهل قلم؛ اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان معماری، شهرسازی و هنر و معماران حرفه‌ای می‌توانند در این همایش شرکت کنند.

هدف برگزاری همایش سالانه جامعه معماری

معتمد با بیان اینکه مهمترین هدف برگزاری این فستیوال را ترویج و اعتلای فرهنگ نقد و نقّادی معماری در ایران است و افزود: شناسایی و تشویق استعداد‌های جوان در عرصه معماری، ارتقای ظرفیت پذیرش نقد در میان معماران و جامعه معماری ایران، فراهم نمودن بستر و پایگاه مناسب برای گردآوری نوشته‌های معتبر در حوزه نقد معماری معاصر ایران و مطرح کردن دیدگاه‌ها و آرای جدید و نکات نادیده در آثار شاخص معماری معاصر ایران، از دیگر اهداف برگزاری این جایزه سالانه هستند.

او با اشاره به انتخاب آگاهانه و هوشمندانهٔ اثر معماری برای تحلیل و نقد بیان کرد: بدیهی است آزاد بودن انتخاب بنا برای نقد به معنای انتخاب هر اثری برای نوشتن نقد درباره آن نبوده و باید دقت کافی در این زمینه صورت گیرد؛ آشنایی و تسلّط کامل نویسنده به اثر معماری منتخبِ وی و صحّت توصیفات او از آن بنا؛ پرداختن به ویژگی‌های نادیده یا کمتر دیده‌شدهٔ اثر معماریِ منتخب؛ معیّن بودن «روش نقد» در متن ارائه‌ شده تا داوران بتوانند نقد آن نویسنده را در زمرهٔ روش‌ها و رویکرد‌های مرسوم نقد دسته‌بندی کنند.

جسارت در نقد، اظهار آزادانهٔ نظر و اجتناب از ارائهٔ متن‌هایی که شاکلهٔ اصلی آن را معرفی بنا یا تشریح خصوصیات معمار تشکیل می‌دهد؛ رعایت انصاف در نقد، بری بودن نقد از مسائل شخصی، رعایت مسائل اخلاقی و حقوق آثار هنری؛ غلبهٔ استدلال منطقی در نقد به جای تکیه بر روش اسنادی و استناد به این یا آن: نقد بیشتر به دنبال کشف تناقض‌ها از خود اثر و بیانیهٔ آن باشد تا آنکه بر اساس گفته‌های دیگران نقد انجام شود؛ سادگی در بیان و در عین حال پرداختن به پیچیدگی‌های خلق اثر و مسائل نهفته در آن و استفاده هدفمند از تصاویر و دیاگرام‌ها به جهت غنی‌تر ساختن بدنهٔ نقد معیار‌های اصلی ارزیابی این فستیوال هستند.

ثبت‌نام رایگان در همایش جامعه معماری سال ۱۴۰۰

دبیر اجرایی همایش سالانه ۱۴۰۰ جامعه معماری با بیان این که ثبت نام و ارسال اثر همایش رایگان و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای است عنوان کرد: ثبت‌نام و ارسال آثار صرفاً از طریق پایگاه اینترنتی مسابقه انجام خواهد شد.

او در ادامه تاکید کرد: دریافت آثار تنها بصورت الکترونیکی میسر است و علاقه‌مندان از ارسال نسخه چاپ‌شده یا لوح فشرده خودداری نمایند، همچنین حجم نوشتار آزاد و بر عهده شرکت‌کنندگان است، اما پیشنهاد می‌شود مطالب در بازه‌ای بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه تنظیم شوند.

معتمد یادآور شد: نام‌گذاری فایل باید به نام شرکت‌کننده باشد شرکت کنندگان از درج اسامی نویسنده (گان) در متن نوشتار اکیداً خودداری فرمایند، هر شرکت‌کننده مجاز به ارسال تنها یک اثر برای این مسابقه است، شرکت در مسابقه بصورت گروهی، به شرط تضمین عدم تعارض منافع نویسندگان، مجاز است، چنانچه نوشتار ارسالی پیش از این (در مطبوعات یا فضای مجازی رسمی) انتشار یافته، در زیرنویس صفحه اول با ذکر محل و تاریخ انتشار قید شود.

الزامات شرکت در همایش جامعه معماری سال ۱۴۰۰

وی افزود: پایبندی به الزامات قانونی و رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان، از مقررات مورد تأکید مسابقه است، احراز عدم اصالت اثر در هر مرحله، علاوه بر حذف اثر از مسابقه مشمول محرومیت‌های دیگر و جبران خسارت خواهد بود، همچنین برگزارکننده مجاز به انتخاب و انتشار سایر آثار انتخاب‌نشده بنا به صلاحدید است لازم به ذکر است که اعضای اصلی جامعه منتقدین و نویسندگان معماری (که نام ایشان در پایگاه رسمی ذکر شده است) مجاز به شرکت در این رقابت نیستند.

او افزود: آثار برگزیده این رقابت پس از اعمال ویرایش‌های تخصصی نهایی به همراه گزارش مسابقه در کتاب سال ۱۴۰۰ جامعه شهری منتشر و ماهنامه آرمان شهر جهانی خواهد شد، هم‌چنین نوشته‌های منتخب در پایگاه رسمی جامعه منتشر می‌شود.

معتمد با اشاره به این که آغاز دریافت آثار از ۲۱ فرودین خواهد بود، بیان کرد: شرکت کنندگان تنها تا ۲۱ تیرماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند، آثار دریافتی تا ۲۱ مردادماه داوری و نتایج نهایی آن تا ۲۳ مرداد اعلام خواهند شد.

او در پایان اشاره کرد: این مسابقه با مشارکت کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، شواری شهر برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان