وام جعاله مسکن چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟
وام جعاله مسکن چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟
یکی از مشهورترین انواع وام‌ تعمیری، وام جعاله مسکن است. این وام به صاحبان خانه پرداخت می‌شود و مسلتزم این است که شما سند خانه‌ای که خریده‌اید را به بانک احراز کنید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، یکی از مشهورترین انواع وام‌ تعمیری، وام جعاله مسکن است. این وام به صاحبان خانه پرداخت می‌شود و مسلتزم این است که شما سند خانه‌ای که خریده‌اید را به بانک احراز کنید. متقاضیان، هم کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند و هم کسانی که از طریق خرید اوراق اقدام به دریافت این وام می‌کنند، می‌توانند از وام جعاله استفاده کنند.

اگر دنبال سود کمتر و شرایط بازپرداخت ساده‌ترید و مبلغ کمتری هم نیاز دارید باید سراغ «وام با سپرده» بروید و اگر مبلغ بیشتری می‌خواهید و پیه سود بالاتر را هم به تن خود مالیده‌اید، «وام از محل اوراق» احتمالا برای شما گزینه مناسب‌تری است.

براساس آمارهای اعلام شده توسط بانک مسکن، در سال ۹۸، ۱۸۹ هزار فقره تسهیلات جعاله مسکن توسط بانک عامل بخش مسکن به خانوارهای ساکن در شهرهای مختلف پرداخت شد که ۱۶ درصد بیشتر از سال ۹۷ بود.

تسهیلات جعاله پرداخت شده در سال ۹۸ حتی از تسهیلات خرید مسکن هم بیشتر بوده است که این نشان می‌دهد در شرایطی که قیمت مسکن جهش پیدا کرده و در همه شهرها با رشد قابل توجه در سال گذشته همراه بوده است، خانوارها تشخیص داده‌اند به جای تعویض آپارتمان خود، آن را بازسازی و بهسازی کنند. پیش‌بینی می‌شود که در سال ۹۹ این افزایش تا ۲۰ درصد را هم تجربه کند؛ چرا که در سال گذشته بازار مسکن دوباره یک جهش قیمتی تاریخی را تجربه کرده است.

چه کسانی می‌توانند وام جعاله مسکن دریافت کنند؟

هر صاحبخانه‌ای با احراز سند ملک خود به یکی از شعب بانک‌های پرداخت‌کننده می‌تواند وام تعمیرات مسکن دریافت کند؛ اول اینکه درصورت تسویه تسهیلات دریافتی قبلی، پرداخت مجدد تسهیلات جعاله به متقاضیانی که از تسهیلات جعاله این بانک یا سایر بانک‌ها استفاده کرده‌اند بدون محدودیت زمانی امکان‌پذیر است. دوم اینکه پرداخت مابه‌التفاوت تسهیلات جعاله معادل سقف تسهیلات جعاله منهای حین الفسخ تسهیلات قبلی برای متقاضیانی که از تسهیلات جعاله این بانک یا سایر بانک‌ها استفاده کرده‌اند بلامانع است.

بخوانید:  کابوس افزایش اجاره‌بها برای مستاجران ادامه دارد

وام جعاله مسکن: جعاله از محل سپرده

جعاله با سپرده از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم، حساب صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن قابل پرداخت است. سقف این تسهیلات پنج میلیون تومان است و نرخ سود آن ۱۱ درصد اعلام شده. همچنین حداکثر مدت بازپرداخت این وام پنج سال و پرداخت نخستین قسط یک‌ماه بعد از انعقاد قرارداد است. گفتنی است که حداقل مدت انتظار برای دریافت این نوع وام شش‌ماه است.

وام جعاله مسکن: جعاله از محل اوراق

اگر به مبلغ بیشتری وام تعمیرات نیاز دارید و سپرده بلندمدتی هم در بانک مسکن برای خود باز نکرده‌اید، باید اوراق خریداری کنید. سقف این نوع وام برای هر سند، ۴۰ میلیون تومان و سود بازپرداخت آن ۱۸ درصد است.

همچنین حداکثر مدت بازپرداخت که بانک مسکن برای این نوع وام درنظر گرفته، پنج سال است که می‌توان آن را به دو روش ساده و پلکانی انجام داد. برای خرید اوراق هم باید به یکی از شعب بانک مسکن یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس مراجعه کنید.

  • منبع خبر : همشهری آنلاین