وام ساخت مسکن روستایی افزایش پیدا می‌کند؟
وام ساخت مسکن روستایی افزایش پیدا می‌کند؟
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: افزایش وام مسکن روستایی در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده که بانک مرکزی و سازمان برنامه‌وبودجه هم آن را تأیید کرده‌اند و با تصویب در هیات دولت سقف وام ساخت مسکن روستایی از ۴۰ به ۱۰۰میلیون تومان خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، وام ساخت مسکن روستایی: علیرضا تابش ظهر دیروز در حاشیه افتتاح طرح‌های هادی و مسکن روستایی خراسان رضوی به نمایندگی در این شهرستان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این استان دارای ۸ هزار واحد مسکن روستایی بوده که باید طی یک سال و نیم تحویل متقاضیان شود و امروز شش هزارمین واحد مسکن روستایی به‌صورت نمادین به بهره‌برداری رسید.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بابیان اینکه ۲ هزار واحد دیگر دارای پیشرفت فیزیکی بالایی هستند و سعی می‌شود تا دو ماه آینده تمام واحدهای خراسان رضوی به اتمام برسد، گفت: غیرازاین ۸ هزار واحد، ۳ هزار واحد دیگر از سیل سال ۹۸ سهمیه بازسازی داشتند که تقریباً به اتمام رسیده و به‌صورت نمادین واحدی در روستای کتلر قوچان افتتاح شد.

مراحل تکمیلی ساخت مسکن روستایی

وی یادآور شد: در کنار بهره‌برداری از طرح‌های هادی روستایی، محیط روستا همراه با خانه‌های مردم نیز بازسازی شد که برای اولین بار کار کاملی است زیرا عمدتاً یا خانه‌ها بازسازی می‌شود یا محیط روستا و هیچ‌گاه هر دو اقدام باهم انجام نگرفته بود.

تابش با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده برای واحدهای مسکونی دو معلول به بالا که مجری آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، بیان کرد: با کمک بهزیستی و اعتبارات تکمیلی بنیاد مستضعفان برای خانواده‌های دو معلول امکانات ویژه برای این افراد در نظر گرفته‌شده که حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد دو معلول و بالاتر وجود دارد که در خراسان رضوی آغازشده و خیلی‌ها به پایان رسیده است.

بخوانید:  وام مسکن روستایی در سال 1400 چقدر است؟

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابیان این موضوع که طرح اقدام مسکن ملی به‌صورت کامل به بنیاد مسکن واگذار نشده و متولی آن وزارت راه و شهرسازی است، افزود: شهرهای کوچک کم‌جمعیت زیر ۲۵ هزار جمعیت و در برخی مناطق زیر ۵۰ هزار جمعیت به بنیاد مسکن واگذارشده که حدوداً ۷۰ تا ۸۰ هزار واحد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه زمین و امکانات توسط وزارت مسکن و شهرسازی باید تأمین شود، تصریح کرد: تاکنون برای ۵۰ هزار واحد مسکونی افراد شناسایی و میزان ودیعه مشخص و کار در جریان است که این یک طرح درازمدت بوده و نمی‌توان زمان مشخصی برای تحویل این مسکن‌ها مشخص کرد زیرا باید مردم نیز پای‌کار بیایند.

افزایش وام ساخت مسکن روستایی از ۴۰ به ۱۰۰ میلیون تومان

تابش با یادآوری این مطلب که تاکنون وام ساخت مسکن روستایی ۴۰ میلیون تومان بوده است، بیان کرد: افزایش تسهیلات در کمیسیون‌های مختلف هیات دولت مطرح‌شده و در کمیسیون اقتصادی دولت نیز به تصویب رسید تا سقف وام به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به تأیید افزایش وام توسط بانک مرکزی و سازمان و برنامه‌وبودجه، گفت: اگر این مساله تا زمان باقی‌مانده از دولت دوازدهم در هیات دولت تصویب و به بانک مرکزی ابلاغ شود سقف وام مسکن روستایی بیش از ۲ برابر خواهد شد.

گفتنی است در این مراسم ۲۳۶ هزارمین جلد سند روستایی در خراسان رضوی و ۹۹۰مین طرح هادی روستایی استان در شهرستان قوچان با حضور مدیران کشوری و استانی به بهره‌برداری رسید.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس