ورود چین به بازار مسکن؛ خوب یا بد؟
ورود چین به بازار مسکن؛ خوب یا بد؟
محمد طبیبیان، اقتصاددان در کانال تلگرامی خود در واکنش به تأیید ورود چین به بازار مسکن ایران

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،ورود چین به بازار مسکن؛ ورود چین به بازار مسکن ایران تائید شد، این خبر نگران کننده است که در شبکه های اجتماعی مطرح شده است.

ایران سابقه چند هزار ساله در امر معماری و ساختمان دارد و دانش فنی مناسب و کار سازی در سطح وسیع در قالب شرکت‌ها و سازندگان منفرد وجود دارد، ورود چینی‌ها این بنیه را به شدت تضعیف و تخریب می کند. همان معامله ای که واردات منسوجات ترکیه ای با صنعت نساجی کشور در چند دولت گذشته انجام داد، و این صنعت را به فنا برد، بر سر فن آوری بومی ساخت و ساز خواهد آمد.

در شرایطی که شرکت‌های بزرگ ساختمانی چین به دلیل استراتژی غلط اکنون در معرض ورشکستگی قرار دارند و ورشکستگی آنان کل نظام مالی چین را تهدید می‌کند، تقدیم کردن بازار ساخت و ساز در ایران به آنان به جز نتایج نامطلوب و زیان بار عایدی برای کشور ندارد، امیدی به نجات آن شرکت‌ها از طریق این فداکاری هم نداشته باشید.

اگر چیزی به‌عنوان تکنولوژی پیشرفته وجود دارد که چینی‌ها باید به شما آموزش دهند، همین نوع انتقال تکنولوژی را از طریق توانمند‌سازی تولیدکنندگان داخلی ترویج کنید.

اگر گفتند قرار است کار را سازندگان داخلی انجام دهند ما برایتان تکنولوژی می‌آوریم، معنی واقعی این گفته این است که پول را ما می‌گیریم کمیسیون بر می‌داریم و کار را با به شرکت‌های داخلی واگذار می‌کنیم.

بخوانید:  بررسی وضعیت بازار مسکن تا انتخابات 1400

این شیوه آشنایی است، در داخل هم برخی باشندگان قدرتمند همین کار را در پروژه‌های مختلف کرده‌اند. بعضاً چند لایه کار را به یکدیگر واگذار می‌کنند کمیسیون می‌گیرند ته خط کار اجرا با کسری از بودجه اولیه به کننده واقعی واگذار می‌شود او هم در همان حد درصدی از بودجه اولیه کاری تحویل می‌دهد، که ضعیف و ناپایدار است، این شیوه پسندیده‌ای نیست

  • منبع خبر : صما