پروژه The Line؛ ساخت شهری بدون خیابان و خودرو!
پروژه The Line؛ ساخت شهری بدون خیابان و خودرو!
عربستان سعودی به تازگی از طراحی شهری متفاوت با نام پروژه The Line خبر داده است؛ شهری بدون بزرگراه، خیابان، خودرو و به طول ۱۷۰ کیلومتر!

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، فرآیند احداث پروژه The Line یا شهر آینده در نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی آغاز خواهد شد. این پروژه ی عظیم بخشی از یک پروژه بزرگ تر به نام نئوم (Neom) با بودجه ای ۵۰۰ میلیارد دلاری در کرانه دریای سرخ است. این پروژه ساحل دریای سرخ را به ناحیه ی شمال غربی عربستان سعودی پیوند خواهد داد.

طراحی پروژه The Line

این مگاشهر، متشکل از جوامع کوچک مقیاس مرتبط با یکدیگر خواهد بود که هر یک از آن ها یک واحد شهری نامیده می شوند. در شهر آینده قرار است یک میلیون نفر زندگی کنند! این افراد خواهند توانست پای پیاده به همه جا بروند! در این شهر، تنها وسایل نقلیه عمومی وجود خواهد داشت؛ اما با این وجود، افراد می توانند تنها با طی مسیری ۵ دقیقه ای نیازهای زندگی روزمزه خود را برطرف نمایند. همچنین براساس اعلام مسئولان این پروژه، حمل و نقل از ابتدا تا به انتهای پروژه ی ۱۷۰ کیلومتری The Line، حداکثر در ۲۰ دقیقه ممکن خواهد بود!

اما محمد بن سلمان آل سعود ، ولیعهد عربستان سعودی این پروژه را یک انقلاب متمدن که انسان ها را در اولویت خود قرار می دهد، معرفی می کند! وی علت اجرای این پروژه ی عظیم ۱۰۰ مایلی (۱۷۰ کیلومتری) را چنین بیان می کند:

“تا سال ۲۰۵۰ میلادی، یک میلیارد نفر به دلیل افزایش انتشار گازهای CO2 و همچنین بالا آمدن سطح آب دریاها مجبور به نقل مکان خواهند شد؛ همچنین ۹۰ درصد مردم، هوای آلوده تنفس خواهند کرد. چرا بایستی هر ساله چیزی در حدود هفت میلیون نفر به دلیل آلودگی محیط زیست جان خود را از دست بدهند؟ چرا ما بایستی هر ساله یک میلیون نفر را به دلیل تصادفات جاده ای از دست بدهیم؟ تا سال ۲۰۵۰ میلادی، مدت زمان رفت و آمد به محل کار، دو برابر خواهد شد! چرا ما بایستی سال های ارزشمند زندگی خود را در رفت و آمد به محل های کار از دست بدهیم؟ چرا بایستی ما انسان ها طبیعت را برای توسعه هر چه بیشتر خود فدا کنیم؟

بخوانید:  راهکارهای طراحی بهتر فضاهای عمومی شهری

بنابراین ، ما بایستی نظریه ی شهر معمولی را به نظریه ی شهر آینده تبدیل نماییم. “

پروژه The Line
پروژه The Line

هدف ساخت پروژه The Line

هماهنگی هر چه بیشتر فعالیت های انسان محور با کره زمین است! در این پروژه ی عظیم، از فناوری های پیشرفته برای حفظ طبیعت سبز استفاده خواهد شد. همچنین نیازهای جامعه با بهره گیری از انرژی های سبز تامین خواهد شد و تمامی ساختمان ها از کربن مثبت ساخته خواهند شد!

پیش بینی می شود پروژه The Line، چیزی در حدود ۳۸۰ هزار شغل جدید ایجاد نماید و تولید ناخالص ملی عربستان سعودی را تا سال ۲۰۳۰ میلادی به میزان ۴۸ میلیارد دلار افزایش دهد. عربستان سعودی بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان است اما با این وجود، رویای اقتصادی بدون نفت را در سر می‌ پروراند. همین اتفاق سبب نا این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی، برنامه توسعه ی نئوم (Neom) را به جهانیان معرفی نماید! بد نیست بدانید نورمن فاستر معمار بریتانیایی نیز در هئیت مدیره برنامه توسعه ی نئوم (Neom) حضور داشت اما در سال ۲۰۱۸ میلادی و پس از ماجرای قتل وحشتناک جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار، مقاله ‌نویس و نویسنده از پروژه ی نئوم (Neom) کناره گیری کرد!

  • منبع خبر : هنر و معماری آبگینه