چطور کابینت MDF را ضد آب کنیم؟
چطور کابینت MDF را ضد آب کنیم؟
ضد آب کردن کابینت MDF امر بسیار مهمی می باشد، زیرا ام دی اف یا چوب مورد استفاده در ساخت کابینت، متریالی هستند که در برابر نم و رطوبت به راحتی آسیب می بینند؛ به همین دلیل اگر از این کابینت ها در آشپزخانه خود استفاده می کنید، حتما نسبت به ضد آب کردن آن ها اقدام نمایید.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، ضد آب کردن کابینت MDF بسیار مهم می باشد، چرا که آشپزخانه محیطی است که برای شستن ظروف و تهیه مواد غذایی آب زیادی در آن مصرف می شود و ممکن است بر روی سطح کابینت ریخته شود، خصوصاً کابینت هایی که در زیر یا مجاور سینک آشپزخانه قرار دارند.

نفوذ آب به چوب باعث تبله کردن آن و به مرور زمان پوسته پوسته شدن آن می گردد و عمر آن را کوتاه خواهد کرد. از این رو ضد آب کردن کابینت آشپزخانه امری بسیار ضروری است که کابینت سازان به آن توجه ویژه ای دارند. راهکارهای ضد آب کردن کابینت MDF به شرح زیر می باشند:

استفاده از روکش های ضد آب

در سال های گذشته به منظور محافظت از کابینت MDF یا کابینت چوبی آن ها را روکش کاری می کردند تا در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی داشته و دچار آسیب نشوند. این روش امروزه دیگر مانند گذشته پرکاربرد نیست، زیرا روکش نیز به مرور زمان با نفوذ آب به زیر آن متورم می شود و آب به لایه های ام دی اف یا چوب می رسد؛ به همین دلیل راهکار دیگری برای ضد آب کردن کابینت ها به کار گرفته شده است.

استفاده از ترکیبات ضد آب نانو

در حال حاضر با گسترش فناوری نانو و بهره مندی از آن می توان کابینت MDF ضد آب را تولید نمود. ترکیبات ضد آب نانو که در تولید ام دی اف استفاده می شوند علاوه بر نانو پلی اتیلن، از سنتزهای اکسید تیتانیوم نیز تشکیل شده اند.

نانو پلی اتیلن به منظور ضد آب کردن چوب MDF و سنتزهای اکسید تیتانیوم نیز برای حفظ آن در برابر رشد قارچ و باکتری کاربرد دارند. نانوذرات از چسبندگی فوق العاده ای برخوردار هستند و بر روی انواع سطوح ام دی اف قابلیت اجرا دارند.

این ترکیبات با ضد آب و ضد باکتری نمودن کابینت MDF آن را در برابر رطوبت نفوذناپذیر کرده و طول عمر آن را افزایش می دهند. نانو اتیلنی که در ضد آب کردن ورق های ام دی اف استفاده می شود، در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و در واقع نوعی عایق برای این ورق ها به شمار می آید.

این ماده یک پلیمر مایع است که با استفاده از آن یک لایه نازک پلاستیک مانند بر روی ورق های برش خورده ام دی اف قرار می گیرد. این لایه نازک پس از آن که خشک شد مانعی مقاوم در برابر آب خواهد بود. نانوذرات ضد آب منجر به تغییر رنگ چوب نمی شوند و از متورم شدن آن در برابر آب جلوگیری می نمایند.

قابلیت‌های محصولات ضد آب نانو

محصولات ضد آب نانو به دو صورت ژل و مایع قابل اعمال بر روی سطوح کابینت هستند. ذرات نانو، پوششی دائمی برای کابینت محسوب می شوند و سالیان سال بدون آسیب باقی خواهند ماند. پوشش های نانو نه تنها کابینت MDF را ضد آب می کنند بلکه آن را در برابر حرارت و خراشیدگی نیز محافظت می نمایند.

فناوری نانو حاصل پییشرفت تکنولوژی است و نقش مهمی در افزایش کیفیت محصولات ایفا می کند. بنابراین برای داشتن خیالی آسوده، از این محصولات در آشپزخانه خود استفاده نمایید.

اسپری ضد آب

این نوع اسپری به منظور ضد آب کردن کابینت ام دی اف تهیه شده است. اسپری ضد آب کننده کابینت MDF نوعی محلول است که به منظور استفاده راحت توسط افراد غیر تخصصی ساخته شده است. از این محلول می توانید بر روی کابینت های ام دی اف تازه و یا کارکرده استفاده نمایید.

دقت کنید که اگر برای کابینت کارکرده استفاده می کنید، پیش از اسپری کردن مواد، مکان مورد نظر را به خوبی تمیز و خشک نموده و سپس اقدام به اسپری کردن نمایید. برای قسمت هایی از کابینت که خش خوردگی دارد یا روکش آن دچار آسیب شده، پس از تمیز کردن کابینت، آن محل را نیز اسپری نمایید تا از آسیب های بعدی در امان بماند.

برخی افراد از چسب آکواریوم به منظور جلوگیری از نفوذ آب به دور سینک استفاده می کنند، اما این چسب ها نیز پس از مدتی فرسوده می شوند و آب به درون آن ها نفوذ می کند. اما اسپری های ضد آب هم دوام بالایی دارند و هم این که به راحتی قابل استفاده می باشند.

روغن مخصوص ضد آب

نوعی روغن مخصوص برای ضد آب کردن کابینت MDF وجود دارد که کابینت سازها در هنگام برشکاری کابینت از آن ها استفاده می کنند. استفاده از این روغن ها سبب می شود تا دیگر نیازی به روش هایی مانند آب بندی با چسب آکواریوم نباشد. البته کیفیت و دوام این روش هنوز به طور کامل تضمین نشده است.

مزایای ضد آب کردن کابینت چیست؟

  • مهم ترین مزیت ضد آب کردن کابینت ها این است که در برابر رطوبت و آب مصون می شوند و به راحتی از بین نمی روند.
  • قارچ ها و باکتری ها در کابینت رشد و تکثیر نمی کنند.
  • عمر مفید کابینت ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
  • اصول بهداشتی بهتر رعایت می شود.
  • استفاده از متریال های ضد آب سبب می شود تا کابینت شکل ظاهری خود را به خوبی حفظ کند و زیبایی خود را از دست ندهد.
  • منبع خبر : ساختمان چی