کتاب یادداشت های منهتن منتشر شد!
کتاب یادداشت های منهتن منتشر شد!
کتاب یادداشت های منهتن (The Manhattan Transcripts) به قلم برنارد چومی (Bernard Tschumi) و با ترجمه ی حسام عشقی‌ صنعتی و مرتضی نیک فطرت توسط انتشارات فکرنو چاپ و منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، کتاب یادداشت های منهتن مجموعه ای از ترسیمات تئوریک برنارد چومی در محدوده ی سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ میلادی می باشد که مبتنی بر یک ساختار اپیزودیک و دنباله دار تدوین گردیده است. کتاب، مشتمل بر چهار بخش و دو پیوست است. بخش یک با عنوان پارک؛ بخش دو با عنوان خیابان؛ بخش سه با عنوان برج؛ و  بخش چهار با عنوان بلوک است. هر یک از این چهار بخش لوکیشن خاصی در منهتن، نیویورک را مجسّم می کنند که رویداد در آن اتفاق می افتد.

برنارد چومی Bernard Tschumi با استفاده از تکنیک های سینما، و ساختِ فیلم مثل؛ تکرار و توالی فریم ها، انطباق، بُرش، الحاق، محو، دیزالو، و غیره، و نیز از طریق عکس ها که شاهدی ست بر رویدادهای واقعی و مستقیم (که برخی آنها را عملکرد، و برخی دیگر برنامه می نامند)، و همچنین ترسیماتی مثل؛ پلان ها، مقاطع، ایزومتریک ها، پرسپکتیوها، و دیاگرام ها همزمان؛ سعی در فضاسازی یک سری رویدادها –نه واقعی و نه خیالی- در محله ی منهتن نیویورک را دارد و از این طریق، حرکات شخصیت های مختلف روایت های مذکور را به تصویر می کشد، او با این روایت های اپیزودی مصوّر قصد دارد تا یک تفسیر معمارانه از واقعیت را نقل نماید.

بخوانید:  آشنایی با کتاب معماری و اندیشه نقادانه

هدف اصلی این یادداشت ها، رونویسی و نشانه گذاری نکته هایی است که به طور معمول از ارائه های متداول معماری برچیده شده اند، به عنوان مثال؛ رابطه ی پیچیده ی بین فضاها و کارکردشان، بین گونه و برنامه، بین اُبژه ها و رویدادها.

مشخصات کتاب یادداشت های منهتن

نوشته: برنارد چومی

ترجمه: حسام عشقی‌ صنعتی، مرتضی نیک‌ فطرت

انتشارات فکرنو

چاپ اول – ۱۳۹۹

  • منبع خبر : هنر و معماری آبگینه