با  افزایش سقف تسهیلات مسکن؛ همه  می‌توانند خانه‌دار شوند
با  افزایش سقف تسهیلات مسکن؛ همه  می‌توانند خانه‌دار شوند
وزیر راه و شهرسازی گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن در صلاحیت شورای پول و اعتبار است و ما این تقاضا را برای شورا فرستادیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، درباره موضوع افزایش سقف تسهیلات مسکن، محمد اسلامی در حاشیه حضور در استان سمنان‌ هدف از این سفر را بازدید از پروژه‌های زیرساختی حوزه وزارت راه و شهرسازی در حوزه‌های راه، مسکن و بافت فرسوده برشمرد و اظهار داشت: تکمیل و بهسازی مسیر فیروزکوه که مطالبه مردمی است برای ما جزو پروژه‌های مهم و اولویت‌دار است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۲۰ کیلومتر از این مسیر ۶۵ کیلومتری افتتاح می‌شود که ۱۰ کیلومتر آن در استان سمنان و ۱۰ کیلومتر آن در استان تهران است، افزود: مطالعات تکمیلی باقیمانده مسیر که ۴۴ کیلومتر است تکمیل شده است و اسناد مناقصه آن در حال آماده شدن است که به‌زودی برای مناقصه آن فراخوان داده خواهد شد، در عین حال بعد از فراخوان، پیمانکار مناسبی انتخاب می‌شود تا این مسیر، بهسازی و ایمن‌سازی شود و برای مردمی که از آن عبور می‌کنند مسیر راحت و ایمنی باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم اعتبار بخش باقیمانده مسیر سرخه ـ سمنان را در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان و پیش‌بینی کرد تا قیمت تمام‌شده آن بیشتر شود.

اسلامی تأکید کرد: تلاش خواهیم کرد تا از محل ردیف بودجه و همچنین با استفاده از منابع تسهیلاتی بانک‌ها، پروژه با راندمان بالا اجرا شود.

استقبال مردم از طرح اقدام مسکن ملی

اسلامی در خصوص مراحل پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن و همچنین افزایش تسهیلات توضیح داد: طرح اقدام ملی مسکن با استقبال مردم روبه‌رو شد و با توجه به شرایط پایگاه‌های اطلاعاتی که دستگاه‌ها از جمله وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ایجاد کرد، به بانک اطلاعاتی مناسبی دست یافتیم که در پالایش‌ها کمک مناسبی خواهد داد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: از یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفری که در نوبت اول و دوم برای اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کردند تاکنون ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط بودند که همه آنها را پوشش داده برای آنها پروژه تعریف کردیم.

بخوانید:  قیمت خانه های مسکن ملی چقدر است؟

وی اضافه کرد: در مرحله جدید که مرحله سوم است و از پنجشنبه گذشته ۱۸ دی آغاز شده است در ۱۸۳ شهر، ۱۳۱ هزار نفر ثبت‌نام کردند.

این موضوع نشان می‌دهد که تقاضای واقعی مسکن در حال شناسایی است. با پالایشی که انجام خواهد شد برای این تعداد نیز پروژه در نظر گرفته می‌شود و با شرایطی که برای آنها در نظر گرفتیم این تعداد نیز می‌توانند صاحب خانه شوند.

اسلامی توضیح داد: شرایط، سازوکارها و برنامه‌های اجرایی تعریف شده و وضعیتی را به‌وجود آورده که می‌تواند تولید مسکن را برای جامعه هدف در یک روند پایدار قرار دهد و مردم اطمینان داشته باشند که می‌توانند صاحب خانه شوند.

وی در خصوص احتمال افزایش سقف تسهیلات مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن در صلاحیت شورای پول و اعتبار است و ما این تقاضا را برای شورا فرستادیم.

ملاحظه‌ای که بانک مرکزی دارد این نکته است که مردم استطاعت بازپرداخت تسهیلات را داشته باشند، این موضوع در دست بررسی است و امیدواریم که در شورای پول و اعتبار برای آن تصمیم‌گیری مناسبی شود.

دوبرابرشدن تعداد مجتمع‌های بین‌راهی

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی درباره مجتمع‌های بین‌راهی ابراز کرد: دولت تدبیر و امید با هدف ارتقای ایمنی راه‌های کشور توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته است و در پنج سال گذشته تعداد این مجتمع‌ها در کشور ۲ برابر شد و باز هم ساخت آن ادامه دارد.

وی تأکید کرد: مجتمع‌های بین‌راهی با فواصل استاندارد از سوی وزارت راه و شهرسازی طراحی و فراخوان شده است تا با ورود و سرمایه‌گذاری مردم این طرح‌ها احداث شود.

  • منبع خبر : تسنیم