تاثیر رنگ ها در طراحی شهری چیست؟
تاثیر رنگ ها در طراحی شهری چیست؟
تاثیر رنگ‌ ها در محیط زندگی آدمی و تأثیرات آن بر روی سلامت جسم و روح افراد بر کسی پوشیده نیست چنان که خانه‌های امروزی دیگر جایی برای آزمون و خطای خودسرانه ندارد و مردم نمی‌توانند نا آگاهانه دست به تغییرات رنگی و بصری ساختمان خود بزنند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، تاثیر رنگ ها در طراحی شهری: از روزی که رنگ‌ها و ویژگی‌های متمایز هر کدام در خانه‌های مسکونی قدم گذاشت جای خود را به خوبی باز کرد و افراد با هر سلیقه‌ای نقش و نگار و طراحی خانه خود را در دست گرفتند، اما با گذشت روزها و سال‌ها پیشرفت علم در ساخت نماهای داخلی، انبوه‌سازی‌ها فراوان، چرخش مزاج شهروندان از محیط داخلی خانه و دیگر عناصری که به خانه و محیط آن باز می‌گردد همگی به این نتیجه رسیده‌اند تا با چشم‌اندازی دقیق و حساب شده به طراحی خانه‌های خود و استفاده درست از رنگ‌ها بپردازند در همین زمینه و برای شفاف سازی بیشتر شهروندان برای تغییراتی که قرار است در خانه‌های خود بدهند با «ترانه طیبی» کارشناس ارشد معماری به گفت و گو درباره تاثیر رنگ ها در طراحی شهری نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

چه عاملی باعث شده تا امروزه شهروندان ریسک پذیری کمتری نسبت به خانه‌های خود داشته باشند؟

‎در سال‌های گذشته شهروندان ریسک‌پذیر تری بیشتر نسبت به امروز داشته‌اند برای مثال با دیدن طراحی و مدلی از چیدمان در مکانی افراد به سرعت و بدون آزمون و خطا همان طراحی را با علاقه شخصی در خانه خود استفاده و یا اجرا می‌کردند، اما اکنون همه افراد به این شیوه عمل نمی‌کنند چون هم هزینه زیادی را متحمل می‌شوند و هم اینکه ترجیح می‌دهند مطالعات و تجربه‌های بیشتری داشته باشند و براساس نقش رنگ در فضاهای شهری و با اقدامی که انجام می‌دهند بر ارزش افزوده خود در روزمرگی‌های زندگی خود اضافه شود.

سوشال مدیا چه نقشی در طراحی بناها و تعریف رنگ‌ها دارد؟

‎اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بیش از پیش باعث شده تا شهروندان دید بازتری نسبت به انجام فعالیت‌های خود داشته باشند، اما از ابعادی نیز با توجه به مسئله اقتصادی آن به صرفه نیست چون ممکن است شخصی در یکی از برنامه‌های مدیا عکسی از یک خانه در جزایر هاوایی را ببیند و بخواهد به همان شیوه تنوع و هارمونی رنگ متناسب با همان نقطه از جغرافیا خانه خود را بازسازی کند، اما اجرای این عمل کاری نادرست در تلفیق معماری داخلی و رنگ‌های محیط برای افراد ساکن آن خانه خواهد بود.

چرا نباید با کمک اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اقدام به طراحی کرد؟

این سوال را تنها با یک مثال ساده از سازه‌های خارجی و تاثیر رنگ ها در طراحی شهری می‌توان پاسخ داد، در کشورهای اسکاندیناوی یک سبک معماری به نام معماری اسکاندیناوی رونق دارد که طرح‌های معماری کاملاً مینیمالیست با رنگ‌های بسیار روشن و طراحی‌های ساده بکار می‌رود همچنین سبزی و سرزندگی خانه‌ها از گیاهان تأمین می‌شود. به این خاطر که نور خورشید در آن نواحی بسیار کم است و بیشتر هوا ابری است، قطعاً شهروندان این مناطق باید از رنگ‌های خیلی روشن و خنثی برای نمای داخلی خانه‌های خود استفاده کنند تا جایی که امکان دارد همان نور کم آفتاب با تلفیق درست نما و رنگ‌ها بازتاب شود.

استفاده از معماری‌های خارجی در شهرهای ایران چه نتیجه بر جا می‌گذارد؟

اگر فردی که در یکی از شهرهای جنوبی و شرجی ایران زندگی می‌کند، نمای داخلی اسکاندیناوی را ببینید و این علاقه در او ایجاد شود که بخواهد همان طرح را در نمای خانه خود به کار ببرد، خانه و بنا بیش از حد گرم خواهد شد که نتیجه آن باعث خواهد شد دمای بدن انسان بالا برود و در نقاطی احساس می‌کند که طیف رنگ‌های تیره را در خانه خود کم دارد و باید دوباره هزینه‌ای دو چندان را صرف کند تا یک هارمونی متعادل روانی و سلامتی ایجاد شود. به طور کلی تاثیر رنگ ها در طراحی شهری بسیار زیاد است.

بخوانید:  معرفی بهترین طراحی های شهری در جهان

وجود و حضور معمار در چه زمانی کارآمد می‌شود؟

‎دقیقاً در لحظه‌ای نیاز به وجود معماران و طراحان داخلی به چشم می‌خورد که شهروندان خواسته‌هایشان را در باره یک نمای داخلی می‌خواهند و مطرح می‌کنند اینجا معمار موظف است تا خانه مورد نظر را بررسی کند که از چه نوری برخوردار است، مثلاً نور شمالی یا جنوبی و یا به چه اندازه‌ای ساخته شده تا در طراحی داخلی آن بتواند هوشمندانه اقدام کند.

در مکان‌هایی دیده می‌شود که صرفاً معماری داخلی خانه‌ها به یک معماری پینترستی تبدیل شده و به به تاثیر رنگ ها در طراحی شهری توجه‌ای نمی‌شود. باید متذکر شد که طرحی که در یک بنای خاص استفاده شده الزامی ندارد که در خانه و زندگی ما جای گذاری شود در حال حاضر علم معماران معاصر نسبت به رنگ‌های طراحی داخلی بیش از پیش افزایش یافته همچنین تجربه بالا مهندسان به واسطه تئوری‌ها و آزمایشاتی که در ساخت و ساز به دست آورده‌اند در این زمینه دخیل است.

خود درمانی غیرحرفه‌ای در خانه‌ها به چه شکل دیده می‌شود؟

متأسفانه ایراداتی دیده می‌شود که هنوز به درستی در شهرها جا نیفتاده برای مثال نقش معمار و طراح در بعضی موارد به شدت کمرنگ می‌شود و افراد در اقداماتی خودسرانه با امکانات همیشه موجود در بازار این تصمیم را می‌گیرند تا دکور و نمای داخلی خانه خود را خودشان طراحی، تغییر و بازسازی کنند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که مردم فکر می‌کنند با دسترسی آسان به الگوهای به دست آمده از اینترنت و وسایل و مصالح مورد نظر می‌توانند به تنهایی خودشان اقدام کنند و تمام فعالیت‌ها بدون نقص باشد در صورتی که این طور نیست و ماجرا کاملاً بر عکس خواهد شد به طوری که در بعضی موارد شاهد خسارت‌های مالی سنگینی می‌شویم.

چه راهکاری می‌توان برای جلوگیری از یکنواختی طراحی داخلی خانه‌ها انجام داد؟

بهتر است که با امکانات کم، فضاهای داخلی ساختمان کوچک خود را ایده آل تر کنیم گرچه با ایده‌های ذهنی خودمان فاصله زیادی داشته باشد. خوشبختانه در چند سال اخیر بیشتر از قبل به خاطر کمبود فضاهای خانگی و کوچک بودن محیط زندگی از معماران برای نمای داخلی خانه استفاده می‌شود چون شهروندان از خانه کوچک خود خسته می‌شوند و تصمیم می‌گیرند در خانه تغییر و تحولی بدهند اولین گزینه‌ای که برایشان پیش می‌آید این است که خانه را تغییر دهند، اما با وجود افزایش قیمت‌ها و گرانی زمین برخی‌ها ناکام می‌مانند و به جای آن سعی می‌کنند خانه خود را که با کمک طراحان داخلی تغییر دهند و به ایده آلی که علاقمند هستند دست پیدا کنند و از نقش رنگ در فضاهای شهری استفاده کنند.

نقش رنگ‌ها برای چه کسانی پررنگ‌تر است؟

‎ نقش رنگ در فضاهای شهری و استفاده از علم رنگ شناسی در معماری چه در شهرهای بزرگ و چه در شهرهای کوچک بستگی به کار فرما دارد، اما آنچه که در شهرهای کوچک عیان است این بوده که شهروندان در این مناطق ترجیح می‌دهند همچنان از روش‌های سنتی و پیمانکاری برای طراحی داخلی خانه‌های خود استفاده کنند.

تاثیر رنگ ها در طراحی شهری
تاثیر رنگ ها در طراحی شهری
  • منبع خبر : جمسا