روف گاردن چیست؟ از طراحی تا اجرا
روف گاردن چیست؟ از طراحی تا اجرا
روف گاردن، تکنولوژی مدرنی است که امروزه بر پایه سقف سبز نهاده شده و بر روی پشت‌بام ها و تراس‌ها اجرا می‌شود. روف گاردن در واقع خلق فضای سبز بر روی پشت‌بام است، تا از این طریق طبیعت را در زندگی دخیل کرده و از آن استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم روف گاردن یا باغ بام، در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، حیاط) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد. روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

مزایای روف گاردن چیست؟

۱. اولین و مهم‌ترین مزیت روف گاردن، ایجاد فضایی دلنشین و مطبوع برای کلیه ساکنین ساختمان می‌باشد.
۲. افزایش بی‌رویه شهرنشینی، فعالیت‌های صنعتی و به تبع آن افزایش دمای شهرها سبب ایجاد پدیده‌ای به نام جزیره گرمایی شهری شده است. یکی از راه‌های مقابله با این پدیده بکارگیری روف گاردن می‌باشد.
۳. یکی دیگر از دلایل مهمی که افراد، به استفاده از روف گاردن ترغیب می‌شوند پرهزینه بودن ایجاد فضای سبز برای شهرداری‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت زمین است.
۴. از بین بردن ذرات مضر، کاهش دی اکسید کربن و تولید اکسیژن.
۵. کاهش آلودگی هوا
۶.کاهش آلودگی‌های صوتی
۷. افزایش ضخامت بام آپارتمان‌ها و به تبع آن افزایش طول عمر سقف

معایب روف گاردن چیست؟

برای اجرای درست و بی نقص این پروژه بهتر است از متخصصان این رشته اطلاعات کافی را دریافت کنید تا از وقوع مشکلات جبران ناپذیر جلوگیری نمایید در اینجا به تعدادی از این معایب و مشکلات می‌پردازیم.

۱. در روف گاردن‌ها، سیستم عایق آب وجود دارد اما برای جلوگیری از آسیب به این سیستم امکان استفاده از گیاهان و درختچه‌هایی که دارای ریشه‌های بلند هستند وجود ندارد.
۲. از معایب دیگر می‌توان به هزینه اشاره کرد. طبیعتا هزینه مصرفی احداث روف گاردن بسیار بیش از سقف‌های رایج است اما با توجه به مزایایی که برای این سقف‌ها برشمردیم این هزینه در طولانی مدت جبران می‌شود.
۳. مهم‌ترین عیب روف گاردن‌‌ها، وزن سازه‌هاست که سبب افزایش فشار، بر سقف می‌شود مسلما با دقت در انتخاب نوع پوشش گیاهی و جزئیات اجرای آن مشکلی در زمینه نخواهید داشت.

پیش از اینکه راجع به انواع روش‌های اجرای اطلاعاتی ارائه کنیم ذکر یک نکته در اینجا ضروری است که ویژگی لازم برای ساخت روف گاردن بررسی نور خورشید است. هریک از گیاهانی که در باغ خود استفاده می‌کنید به طور میانگین به ۷ ساعت نور خورشید نیاز دارد. بنابراین ابتدا ساعات تابش نور خورشید را محاسبه کنید.

روف گاردن
روف گاردن

انواع روش‌های اجرای روف گاردن چیست؟

انتخاب نوع روف گاردن از این جهت مهم است که امکان وقوع مشکلاتی از قبیل فشار زیاد بر سقف، مشکلات مربوط به سیل یا اجسام در حال سقوط کمتر شود. روف گاردن‌ها، براساس فرآیند اجرایی، عمق کشت و تجهیزات مورد استفاده سه شیوه را برای اجرا دارند:
سیستم عریض یا گسترده (Extensive)
سیستم فشرده یا متمرکز (Intensive)
سیستم نیمه فشرده یا جعبه گیاه (Planter box) (Semi- intensive)

بخوانید:  طراحی پشت بام خانه/ ایجاد بهترین فضا برای بعدازظهرهای تابستان

سیستم عریض یا گسترده

پرطرفدارترین روش برای اجرای روف گاردن، سیستم گسترده یا بام سبز (Green Roof) است. این روش عمدتا برای سطوح وسیع و سقف‌هایی که توان تحمل بالایی ندارند به کار گرفته می‌شود. در سیستم گسترده تنوع پوشش گیاهی کم بوده و از گیاهانی استفاده می‌شود که در محیط‌‌های کم عمق امکان رشد دارند.

• یکی از محاسن استفاده از این سیستم، آبیاری کم می‌باشد.
• مراقبت و نگهداری از این روف گاردن‌ها بسیار کم است.
• حداکثر عمق کاشت گیاه در این شیوه ۱۵ سانتی متر می‌باشد.
• برای جلوگیری از آسیب به سقف از حداقل تجهیزات استفاده می‌شود.
• حداکثر وزنی که در حالت خاک اشباع شده از آب در این سیستم، به بام اضافه می‌شود ۱۷۰ کیلوگرم می‌باشد.
• از آنجا که در اجرای این سیستم، مقاوم سازی سازه انجام نمی‌شود هزینه انجام آن بسیار پایین است.

سیستم فشرده یا متمرکز

سیستم متمرکز که با نام باغ بام Roof Garden)) نیز شناخته می‌شود. در ساخت این باغ بام از آلاچیق، نیمکت و… استفاده می‌شود بیشتر تداعی کننده پارک‌های سطح شهر است.

• در این روش، تنوع پوشش گیاهی بسیار زیاد است و به سادگی می‌توانید هرنوع درخت یا درختچه مورد علاقه خود را در روف گاردن داشته باشید.
• حداکثر وزنی که این باغ بام در حالت خاک اشباع از آب، به بام اضافه می‌کند ۹۷۰ کیلوگرم می‌باشد.
• هزینه اجرا و نگهداری این سیستم بیشتر از سیستم گسترده است. دلیل این مسئله، تنوع پوشش گیاهی سیستم متمرکز است که مستلزم آبیاری، مراقبت و نگهداری مستمر است.
• عمق کاشت درخت و درختچه در سیستم متمرکز از ۲۰ الی ۶۰ سانتی متر می‌باشد.

سیستم مدولار یا جعبه گیاه

در این سیستم گیاه، به صورت یکجا در جعبه و بدون اتصال به بام کاشته شده و به راحتی قابل حمل و نقل است.
• از آنجا که اجرای این سیستم نیز نیازی به مقاوم‌سازی بام ندارد هزینه اجرای آن کم بوده و تنوع پوشش گیاهی زیادی دارد.
• در این روش، وزن زیادی به بام منتقل نمی شود و دلیل آن این است که جعبه گیاهان تماما به صورت کاشته شده به ساختمان وارد می‌شود و نیازی به تاسیسات خاصی نیست.
• در این روش شما می‌توانید نیمکت یا آلاچیق را با طراحی دلخواه خود را روی بام قرار دهید.
• عمق کاشت درخت و درختچه در سیستم مدولار از ۱۰ الی ۸۰ سانتی متر است.

روف گاردن
روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن چیست؟

در وهله اول برای اجرا شما به یک طراحی دقیق نیاز دارید. این طراحی دقیق مستلزم انجام ۳ مرحله است:
مرحله اول شامل نقشه برداری، بررسی تجهیزات لازم، ایده‌پردازی، طراحی اولیه و بررسی ظرفیت توان سقف، که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لازم برای ساخت یک باغ زیبا می‌باشد. این ظرفیت، موارد زیادی از قبیل انواع گیاهان، بارندگی‌ و حتی برف، افراد، تجهیزات، مبلمان و… را در برمی‌گیرد.
مرحله دوم شامل فراهم کردن شرایط، اجرای کارهای‌تاسیساتی از قبیل لوله کشی، برق کشی، بکارگیری سیستم‌های مراقبت، زهکشی و نصب سیستم روف گاردن چند لایه.
مرحله سوم بخش پایانی، بررسی و رفع ایرادات جزئی.

  • منبع خبر : گروه معماران آرل