سقوط شدید قیمت مسکن در ترکیه
سقوط شدید قیمت مسکن در ترکیه
بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین قیمت مسکن در ترکیه و سایر کشور‌های مقصد ایرانیان مانند ارمنستان و دبی طی دوره پاندمی کرونا کاهش قابل توجهی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، در خصوص موضوع کاهش قیمت مسکن در ترکیه باید گفت: ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشور‌های خاورمیانه برای خرید ملک در میان ایرانیان به شمار می‌آید، محبوبیت خانه‌های ترکیه در میان ایرانیان به قدری است که طبق گفته قلی خسروی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک ایرانیان در سال گذشته تنها در شهر ازمیر این کشور هشت هزار خانه خریداری کرده اند.

در میان دلایل محبوبیت خرید خانه در ترکیه می‌توان به کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا و همچنین برنامه ویزای طلایی ترکیه اشاره کرد که نه تنها موجب اشتیاق اتباع ایرانی برای خرید خانه در این کشور شده بلکه طبق آخرین برآورد‌های صورت گرفته تنها در ماه جولای سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۴ هزار و ۱۹۰ خانه به اتباع خارجی فروخته شده است و اغلب خریداران خانه در این کشور آلمانی هستند و در این بین استانبول با سهم هزار و ۹۰ واحدی محبوب‌ترین شهر در میان شهروندان خارجی شناخته شده است.

با وجود هجوم خریداران خارجی به بازار املاک ترکیه افزایش تقاضا نتوانست از ریزش قیمت‌ مسکن در ترکیه و رکود به وجود آمده تحت پاندمی کرونا در این کشور جلوگیری کند به طوری که طبق آخرین برآورد‌ها میانگین قیمت مسکن در ترکیه طی یک سال اخیر نزدیک به ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

قیمت مسکن در ترکیه

گفتنی است که شهر‌های موغله، استانبول، ازمیر، چناق‌قلعه و بالیکسیر گران‌ترین شهر‌های ترکیه هستند که میانگین قیمت مسکن به ترتیب در شهر‌های موغله، استانبول و ازمیر ۷۴۶، ۷۰۳ و ۴۷۷ دلار تخمین زده شده است و همینطورقابل ذکر است که سهم خارجیانی که در املاک و مستغلات در استانبول سرمایه گذاری می‌کنند ۴۴.۳ و سهم این افراد در آنتالیا ترکیه ۲۱.۲ درصد تخمین زده شده است.

ارمنستان یکی دیگر از مقاصد ایرانیان برای خرید ملک طی چند سال اخیر بوده است؛ اتباع خارجی می‌توانند صاحب صد در صدی ملک خود در این کشور باشند و از جمله دلایلی که خانه‌های این کشور بین اتباع خارجی بسیار محبوب شده است می‌توان به قوانین مالیاتی این کشور اشاره کرد که بر حسب آن ارمنستان مالیاتی بر روی املاک و مستغلات خود وضع نکرده است.

بخوانید:  کاهش 8درصدی قیمت مسکن در فروردین 1400

بازار املاک و مستغلات ارمنستان طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ رشد چشمگیری داشته است و طبق آخرین برآورد‌ها میانگین قیمت ملک در این کشور رشد ۵۷۰ درصدی را در این سال‌ها تجربه کرده است، اما با وقوع بحران جهانی میانگین قیمت ملک در این کشور نیز روند ریزشی را در پیش گرفت.

طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ روند قیمت‌ها در بازار مسکن این کشور دوباره صعودی شد و در سال ۲۰۱۷ میانگین قیمت مسکن در این کشور ۱۸.۸ و در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵.۷ درصد رشد کرد، اما با پاندمی کرونا مسیر بازار مسکن ارمنستان تغییر کرد و به طور میانگین قیمت مسکن در سال ۲۰۲۰ در این کشور با ریزش ۶ درصدی مواجه شد و بیشترین ریزش قیمت مسکن در سال ۲۰۲۰ نیز مختص ماه‌های پایانی آن است و پیش بینی می‌شود ریزش قیمت‌ها در ارمنستان در ماه‌های اولیه سال جاری نیز ادامه پیدا کند.

بررسی وضعیت قیمت مسکن در دبی

سومین مقصد ایرانیان برای خرید خانه که طی سال ۲۰۲۰ از ریزش قیمت‌ها در امان نمانده است نیز کشور دبی است که میانگین قیمت مسکن در این کشور در سال گذشته کاهش ۲.۱ درصدی را تجربه کرده است؛ گفتنی است که تنها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ میانگین قیمت مسکن در دبی ۳.۵ درصد کاهش داشته است.

طبق آخرین براور‌ها قبل از کشف واکسن کرونا پیش بینی‌ها حاکی از ریزش پنج درصدی قیمت مسکن طی سال ۲۰۲۱ در این کشور بوده است، اما در حال حاضر چشم انداز اقتصادی دبی با کشف واکسن کرونا تغییر کرده است و کارشناسان بر این باورند که با بهبود شرایط اقتصادی به احتمال زیاد ریزش قیمت‌ها در این کشور در سال ۲۰۲۱ با سرعت کمتری ادمه پیدا کند و به احتمال زیاد میانگین قیمت مسکن در دبی در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲.۱ درصد کاهش خواهد یافت.