فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال آغاز شد
فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال آغاز شد
هم‌زمان با روز بزرگداشت خواجه‌نصیرالدین طوسی و روز مهندس، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آغاز فراخوان «جشنواره ساختمان برتر سال» به‌منظور معرفی الگوهای برتر و ترویج هنر معماری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، آغاز فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال: عبدالرضا گلپایگانی در این ‌باره گفت: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به‌عنوان نهاد متولی در امر راهبری و نظارت ساخت‌وساز در نظر دارد تا از طریق برگزاری جشنواره ساختمان برتر سال گامی مؤثر در راستای ارتقای کیفی ساخت‌وساز و افزایش میزان رضایت شهروندان بردارد.

وی افزود: در این جشنواره تلاش می‌شود با توجه به چشم‌انداز و اهداف برنامه پنج ساله در ایجاد شهری با هویت مطلوب، ضمن ارتقای کیفی فرهنگ ساخت‌وساز در سطح شهر تهران که خود یکی از عوامل مؤثر در بهبود کیفیت زیست شهری است، به اشاعه و ترویج الگوهای برتر در حوزه ساخت‌وساز و معرفی این سرمشق‌ها پرداخته شود.

گلپایگانی تاکید کرد: هدف این جشنواره تشویق سازندگان به رعایت معیارها و استانداردهای مورد تأیید در حوزه ساخت‌وساز هست تا علاوه بر کمک به رفع نیازهای کاربران بنا به بهترین شکل، گامی مثبت در راستای توجه به حقوق شهروندی از طریق ایجاد حس فضای شهری مطلوب برداشته شود.

وی گفت: علاوه بر تشویق سازندگان، دیگر هدف این جشنواره، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و تبدیل ساخت خوب به‌عنوان یک مطالبه عمومی در کلان‌شهر تهران و تعمیم آن به‌کل کشور هست.

گلپایگانی ادامه داد: اگر در سطحی بالاتر نگاه کنیم، معیارها و استانداردهای ساختمان برتر، در برگیرنده مؤلفه‌های ارتقای محیط‌زیست و در منشور شهروندی هم به آن اشاره شده است.

معیارهای انتخاب ساختمان برتر سال چیست؟

وی با اشاره به مهم‌ترین معیارهای معرفی ساختمان برتر گفت: در انتخاب معماری برتر به مباحث کلیدی همچون طراحی سبز و اصول معماری پایدار، تاب‌آوری سازه‌ای، رعایت استانداردهای ایمنی روز، مطالعات ترافیکی، اجتماعی، بهداشتی، پدافند غیرعامل، نظام عملکردی ساختمان و کارآمدی آن، چشم‌اندازهای شهری و کیفیت ساختمان در حوزه نماهای شهری،کیفیت ساخت و استفاده از فناوری و مصالح مناسب و ماندگار، استفاده از مصالح ساختمانی و محصولات و فناوری‌های تولید داخل توجه شده که مبنای داوری آثار ارسالی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص دسته‌بندی ساختمان‌ها جهت شرکت در این جشنواره گفت: این جشنواره هفت گروه از ساختمان‌ها را در برمی‌گیرد که شامل ساختمان‌های مسکونی زیر ۶ طبقه با ۲۲ جایزه، ساختمان‌های مسکونی بالای ۶ طبقه با یک جایزه، مجتمع‌های مسکونی با یک جایزه، ساختمان‌های با کاربری‌های تجاری، اداری و خدماتی با سه جایزه، ساختمان‌های با کاربری‌های صنعتی و کارگاهی با یک جایزه، ساختمان‌های با کاربری‌های فرهنگی و گردشگری با یک جایزه و ساختمان‌های بازسازی‌شده با کاربری عمومی با ۲ جایزه است.

وی افزود: در این دوره ساختمان‌هایی که در بازه زمانی سال‌های ۹۵ الی ۹۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفته اند مجاز به شرکت در مسابقه هستند.

جزئیات و مهلت شرکت در جشنواره ساختمان برتر سال

گلپایگانی اضافه کرد: اعضای کمیته فنی و هیات داوران نیز ترکیبی از مهندسان معمار، عمران، شهرسازی، تاسیسات و جامعه شناسان شهری است و شرکت‌کنندگان از امروز تا پایان خرداد ۱۴۰۰ مهلت دارند با مراجعه به سامانه تهران من قسمت «خدمات ملک و شهرسازی» و انتخاب بخش «مسابقه ساختمان برتر سال شهرداری تهران» آثار خود را بارگذاری کرده و به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند.

وی ادامه داد: همچنین شماره تلفن‌های ۹۶۰۲۶۱۴۴ و ۹۶۰۲۶۱۸۰ پاسخگوی سؤالات احتمالی شرکت‌کنندگان هستند.

به گفته گلپایگانی آثار ارسالی در تیرماه ۱۴۰۰ در معرض داوری قرار میگیرد و برگزیدگان نهایی تا سی‌ام تیرماه معرفی می‌شوند.