قیمت مسکن در مشهد کاهش یافت
قیمت مسکن در مشهد کاهش یافت
قیمت مسکن در مشهد از ابتدای امسال تاکنون کاهش یافته، اما نرخ رهن و اجاره مسکن همچنان رو به افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،قیمت مسکن در مشهد؛ رییس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد گفت: قول رییس جمهوری مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی و طرح جهش تولید، مردم را امیدوار به خانه دار شدن در این دولت نموده لذا کمتر راغب به خرید خانه‌های ساخته شده هستند و این موضوع بر بازار معاملات مسکن تاثیر گذاشته است.

علی‌اصغر مرادزاده وضعیت بازار معاملات مسکن را در مشهد “رکود کامل” توصیف و بیان کرد: هم‌اینک حداقل قیمت مسکن در بازار مشهد به ازای هر مترمربع ۵۰ میلیون ریال و حداکثر قیمت مسکن در این شهر به ازای هر مترمربع یک میلیارد ریال است که این قیمت طی هفت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

رییس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد گفت: روند سیر قیمتی در رهن و اجاره مسکن در این کلانشهر همچنان رو به افزایش است و به طور میانگین نرخ آن در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافته است.

مرادزاده افزود: هر چند دولت افزایش بی حد و حساب نرخ رهن و اجاره را ممنوع کرده، اما اغلب مستاجران از حق و حقوق خود آگاهی ندارند و گاه موجران نرخ اجاره یا رهن را تا ۳۰۰ درصد برای مستاجر جدید افزایش می‌دهند.

وی اضافه کرد: این که موجران، مستاجران را وادار به تخلیه خانه کرده و سپس خانه را به چند برابر نرخ قبلی به مستاجر جدید اجاره می‌دهند بدون آن که مستاجر جدید از نرخ قبلی اجاره آگاه باشد بر وضعیت بازار رهن و اجاره تاثیر گذاشته و نرخ‌ها را رو به افزایش نهاده است.

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ تعداد خانوار در خراسان رضوی یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۷۰۳ و تعداد واحد‌های مسکونی یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۴۰۱ واحد بوده است.

همچنین بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته، تا سال ۱۴۰۵ با احتساب ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار نفر جمعیت و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار در خراسان رضوی باید ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار واحد مسکونی در این استان وجود داشته باشد.

بخوانید:  آینده بازار مسکن به کجا خواهد انجامید؟