ماجرای خانه سازی چینی ها در ایران چیست؟
ماجرای خانه سازی چینی ها در ایران چیست؟
پیگیری‌های رسانه ای حاکی از این است که وزارت راه و شهرسازی برای خانه سازی چینی ها در ایران و مشارکت چین در ساخت مسکن دولتی ایران مذاکره رسمی نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت وساز هشتم،خانه سازی چینی ها در ایران؛ رکورد سریع ترین ساختمان سازی جهان به چینی ها اختصاص دارد و گفته می شود برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکن دولتی نیز با چینی ها مذاکره شده تا ضمن انتقال تکنولوژی های مدرن، در احداث این ساختمان ها نیز مشارکت کنند. اما جدا از این که انتقال شیوه ساخت مسکن چینی به این آسانی ها نیست، پیگیری های همشهری نیز از ابهام در اصل مشارکت با چینی ها در مسکن سازی حکایت دارد.

ورود چینی ها به ساخت مسکن دولتی در ایران داغ ترین شایعه ای است که از دو روز پیش و پس از اظهارنظر یک عضو کمیسیون عمران مجلس منتشر شد، اما پیگیری های همشهری از مجلس و وزارت راه وشهرسازی نشان می دهد که مذاکره با چینی ها و تمایل همکاری با صنعتی سازان مسکن چینی فقط در حد صحبت وزیر راه وشهرسازی در نشست کمیسیون عمران بوده و وزارت راه وشهرسازی نیز به صورت رسمی هیچ اقدام یا حرکتی در این زمینه انجام نداده است.

معجزه چینی به مسکن ایران می رسد؟

در دو روز اخیر، نخستین اظهارنظر در مورد مذاکره پیرامون خانه سازی چینی ها در ایران و ورود به ساخت مسکن دولتی در ایران از سوی اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح شد. اما این نماینده مجلس در پاسخ به همشهری در مورد جزئیات این مذاکرات گفت: این موضوع را وزیر راه وشهرسازی در نشست اخیر خود با اعضای کمیسیون اعلام کرده و جزئیاتی در مورد آن نگفته است؛ اما فقط منحصر به شرکت های چینی نیست و شرکت های دارای تکنولوژی در سایر کشورها نیز امکان مشارکت در ساخت مسکن ایران با شرط انتقال تکنولوژی را دارند. شاکری با تأکید بر اینکه انتقال تکنولوژی شرط اصلی موافقت با حضور خارجی ها در ساختمان سازی ایران است، افزود: جزئیات مربوط به مذاکرات این حوزه باید از سوی وزارت راه وشهرسازی استعلام شود.

در ادامه همشهری در تماس با مسئولان وزارت راه وشهرسازی، پیگیر چندوچون مذاکره با چینی ها برای صنعتی سازی مسکن در ایران شد اما بعد از استعلام از چندین مسئول و منبع آگاه، به این نتیجه رسید که در مجموعه وزارت راه وشهرسازی هیچ اقدام یا صحبت رسمی در مورد مذاکره با خارجی ها به خصوص چینی ها برای ورود به موضوع مسکن دولتی انجام نشده و ورود چینی ها به ساختمان سازی در ایران باوجود بحث های داغی که در فضای مجازی درست کرده است، موضوع بزرگ و بااهمیتی محسوب نمی شود.

مسکن ایرانی و صنعتی سازی

در سال های اخیر، صنعتی سازی ساختمان به جایی رسیده که بیش از ۹۵ درصد سازه به صورت پیش ساخته در کارخانه به محل پروژه منتقل و مونتاژ می شود و عملا استفاده از نهاده های ساختمانی اعم از مصالح و نیروی کار در محل پروژه به حداقل رسیده است، اما در ایران نخستین بار حوالی سال ۱۳۴۷ و در جریان شهرک سازی های آن دوره، تکنولوژی ساختمان سازی صنعتی از کشورهای اروپایی وارد شد و پس از آن نمونه مدرن صنعتی سازی انبوه ساختمان، در جریان احداث مسکن مهر اوایل دهه ۹۰ توسط یک شرکت ترکیه ای با عنوان شیوه قالب تونلی به ایران راه پیدا کرد و برخی از سازندگان ایرانی نیز تکنولوژی آن را خریداری کردند.

در این شیوه به دلیل اینکه اجرای سازه هیچ انعطافی برای تغییرات آتی ندارد، عملا موردپسند سبک زندگی ایرانی نیست. فعالان صنعتی سازی ساختمان می گویند در دوره ای که یک شرکت ترکیه ای با تکنولوژی قالب تونلی پیمانکاری احداث مسکن مهر در شهرهای جدید پرند و پردیس تهران را برعهده گرفت، برخی از شرکت های ایرانی نیز بدون تحقیقات جامع درباره این تکنولوژی دست به کار واردکردن دانش سیستم های قالب تونلی شدند؛ درحالی که انعطاف ناپذیری این سیستم برای تغییر در سازه، بزرگ ترین ایراد آن محسوب می شود و عملا با فرهنگ ایرانی که علاقه مند به بازسازی دوره ای و تغییرات دکوراسیون است، هیچ سنخیتی ندارد.

بخوانید:  لزوم ارائه وام‌ ارزان‌قیمت خرید مسکن

اکنون نیز، گرچه گفته می شود وزارت راه وشهرسازی به صنعتی سازان خارجی به خصوص شرکت های چینی برای مشارکت در ساخت مسکن دولتی چراغ سبز نشان داده اما پیگیری های همشهری نشان می دهد جدا از اینکه چراغ سبز وزارت راه وشهرسازی به چینی ها، چیزی فراتر از اظهارنظر رستم قاسمی در کمیسیون عمران مجلس نبوده است، ملزومات تکنولوژی صنعتی سازی چینی نیز تداخل های جدی با وضعیت صنایع وابسته صنعت ساختمان در ایران و خواست ذینفعان این صنایع دارد و به ویژه از منظر تأثیری که بر اشتغال صنعت ساختمان و صنایع وابسته دارد، به راحتی نمی تواند جای پای محکمی در ایران پیدا کند.

در آن سوی ماجرا، تقریبا یک سال از زمانی که چینی ها یک بیمارستان موقت ۱۵۰۰ تختخوابی را ظرف ۵ روز تکمیل و تجهیز کردند می گذرد. پیش از آن هم چینی ها بارها رکورد ساخت سریع ساختمان های بلندمرتبه را شکسته بودند و به عنوان مثال حدود ۵ سال پیش، یک هتل آپارتمان ۱۵ طبقه ای در شانگهای را با مونتاژ قطعات فلزی و بتنی بزرگ پیش ساخته در کارخانه، فقط در ۶شبانه روز احداث کردند. /خانه سازی چینی ها در ایران

این سازه که در برابر ۹ ریشتر زلزله مقاوم است، با ۴۶ ساعت سفت کاری و ۷۲ ساعت نازک کاری احداث شده و تجهیز و جمع آوری کارگاه آن نیز ۲۴ ساعت طول کشیده است. بررسی ها نشان می دهد پس از اجرای برجام، شرکت چینی مجری این ساختمان، برای انتقال این تکنولوژی صنعتی سازی ساختمان به یک شرکت ایرانی به قیمت ۵۰میلیون دلار موافقت کرده و حتی برای فروش خط تولید به بهای ۳۵ میلیون دلار نیز موافق بوده اما شرکت ایرانی که موفق شده بود یک واحد مسکونی پیش ساخته را ظرف ۷روز در پارک فناوری پردیس احداث کند حاضر به خرید این تکنولوژی نشد و بر بومی سازی این تکنولوژی ها با مصالح و فرهنگ ایرانی تمرکز کرد.

صنعتی چینی و سنتی ایرانی

شواهد حاکی از این است که باوجود چند دهه صنعتی سازی مسکن در ایران، شکل پیشرفته احداث انبوه ساختمان در کشورمان به یک دهه هم نمی رسد و تعامل میان سازندگان ایرانی و صنعتی سازان مسکن در ترکیه و چین در سال های اخیر جدی ترین نمونه های ورود تکنولوژی صنعتی سازی مسکن به ایران بوده است؛ اما این شیوه ها نیز از یک سو با فرهنگ زندگی ایرانی مغایرت هایی دارند و از سوی دیگر معادلات بازار را برای صنایع وابسته به ساختمان و ذینفعان این صنایع به نحوی تغییر می دهند که هزینه رایج شدن این تکنولوژی ها را افزایش می دهد.

به عنوان مثال، در جریان ساخت سازه ۱۵ طبقه ای هتل آپارتمان چینی در ۶ شبانه روز، ۹۹ درصد این مصالح در کارخانه به سازه تبدیل شده و به طور مفید در ساختمان به کاررفته و فقط یک درصد مصالح به نخاله تبدیل شده است؛ درحالی که به عنوان مثال براساس آمارهای غیررسمی، وزن نخاله های ساختمانی ایجادشده در شهر تهران سالانه تا ۵ برابر زباله های خانگی است و بخش قابل توجهی از نهاده های ساختمانی در ساخت وساز سنتی ایران به نخاله تبدیل می شود.

نکته دیگر این که در این بنای صنعتی ساز چینی، مصرف فلز و بتن از یک سوم تا یک هفتم بناهای معمولی است و این موضوع برای ساخت وساز مسکن دولتی در ایران که قرار است راه را برای رونق صنایع وابسته صنعت ساختمان باز کند، اصلا خوشایند نیست. به عبارت دیگر، صنایع وابسته ساختمان در ایران اعم از صنایع فولاد، سیمان، کاشی و سرامیک، پلیمر و… با رواج صنعتی سازی ساختمان باید خود را برای کاهش فروش، افت اشتغال و انقباض بازار حاضر کنند و همین مسئله بهانه مناسبی برای ذینفعان این صنایع است که برای ورود تکنولوژی های کارآمد سنگ اندازی کنند.

  • منبع خبر : همشهری