نرم افزارهایی که مهندس عمران باید بداند
نرم افزارهایی که مهندس عمران باید بداند
چه تعداد نرم افزار مهندسی عمران می شناسید؟ قبل از پاسخ به این پرسش باید بگویم: «چندین دهه پیش که رایانه‌ها و نرم افزارها در مرحله نوپای خود بودند، برنامه‌ریزی و ساخت ساختمان‌ها با روند کندی در جریان بود. اما انقلاب سریع فناوری اکنون مهندسان عمران را قادر ساخته است تا ضمن اطمینان از کیفیت و استحکام ساختمان‌ها، نه تنها روند ساخت‌وساز را سرعت بخشند، بلکه دقت تحلیل و طراحی آنها را نیز بالا ببرند.»

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،اگرچه گرایش‌های مختلف مهندسی عمران اعم از حمل‌ونقل، طراحی سازه، نقشه‌برداری، مهندسی ژئو فناوری، مهندسی محیط زیست، کنترل پروژه و موارد دیگر وجود دارند، اما پیدا کردن بهترین نرم افزاهایی که یک مهندس عمران باید بداند، تا حدودی دشوار می‌نماید. با صرفه نظر از این موضوع، ما در ویکی ساختمون کار شما را هموار کرده‌ایم.

انواع نرم افزار مهندسی عمران
امروزه چندین نرم افزار برای طراحی، تجزیه و تحلیل و ساخت پروژه‌های کوچک و بزرگ ساخته شده‌اند. در این میان، برنامه‌های طراحی و تجزیه و تحلیل سه بعدی در بین طراحان سازه متداول هستند. این نرم افزارهای ساختاری باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند و بسیار کاربرپسند هستند. این برنامه‌ها باعث کاهش زمان و تلاش اضافی برای تجزیه و تحلیل هر جزء از پروژه مورد نظر هستند. پس بدون اتلاف وقت سراغ نرم افزاهای کاربردی مهندسی عمران می‌شویم:

اتوکد (AUTOCAD): نرم افزار مهندسی عمران برای طراحی معماری
اتوکد یکی از نرم افزارهای اصلی برای طراحی معماری و نقشه کشی ساختمان است که توسط شرکت اتودسک (Autodesk) تهیه شده است. تقریباً در کلیه کارهای طراحی سازه و معماری می‌توان کاربرد این نرم افزار را مشاهده کرد. نسخه AUTOCAD 3D برای مدل سازی سه بعدی نیز موجود است. این برنامه بهترین نرم افزار برای نقشه‌کشی ساختمان و طراحی معماری است، ولی برای کارهای مدل‌سازی و مهندسی کاربردی نیز مناسب است. از جمله ویژگی‌های این برنامه می‌توان به طراحی دو بعدی و سه بعدی، پشتیبانی از دسک‌تاپ، سیستم ابری و تلفن همراه، قابل نصب در سیستم عامل‌های Windows و Mac OS در دسترس است.

ایتبس (ETABS): نرم افزار مهندسی عمران برای آنالیز سازه

ایتبس بسته نرم افزاری یکپارچه برای طراحی و آنالیز ساختمان‌ها است. ترکیب ۴۰ سال تحقیق و توسعه مداوم، ایتبس برنامه‌ای بی‌نظیر با مدل‌سازی و تجسم مبتنی بر شی، قدرت تحلیلی و غیر خطی سریع، قابلیت طراحی پیشرفته و جامع برای طیف گسترده‌ای از متریال‌ها را با نمایش گرافیکی دارا است. وجود نقشه‌های شماتیک در این برنامه به کاربران امکان می‌دهد به سرعت و به راحتی المان‌های ساختمان را رمزگشایی کرده و نتایج تجزیه و تحلیل و طراحی را درک کنند. این برنامه کلیه سبک‌ها و تکنیک‌های طراحی سازه‌های فولادی و سازه‌های بتنی، طراحی لرزه‌ای، نیروی باد و موارد دیگر را پشتیبانی می‌کند.

سَپ (SAP2000): برنامه مهندسی عمران برای آنالیز سازه
نرم افزار دیگری است که برای طراحی و تجزیه و تحلیل سازه‌ها در دسترس است، برنامه سَپ می‌باشد. این نرم افزار مهندسی عمران برای شروع سریع یک مدل جدید، از الگوهای گسترده‌ای که شامل قالب‌های پارامتری برای انواع فونداسیون، تیرهای ساده، خرپاهای سه بعدی، قاب‌های سه بعدی، مخازن ذخیره‌سازی، پله‌ها، سدها و موارد دیگر استفاده می‌کند. مدل‌های تحلیلی و فیزیکی را می‌توان با دقت بالا در این برنامه مشاهده و دستکاری کرد. برای سهولت در مشاهده هندسه پیچیدهِ مدل‌سازی، نماهای سفارشی و ارتفاعات توسعه یافته به راحتی قابل تعریف هستند. سَپ به طور خودکار اتصالات تیر و ستون در سازه‌های فلزی یا اتصالات داخلی را ایجاد و تحلیل می‌کند

استات پرو (STAAD PRO): نرم افزار مهندسی عمران برای آنالیز سازه

هنگامی که نوبت به طراحی و تحلیل یک ساختار می‌رسد، استات پرو یکی از نرم افزارهایی است که توسط بسیاری از متخصصان در حوزه عمرانی انتخاب شده است. این برنامه انتخابی حرفه‌ای برای مهندسی سازه جهت طراحی فولاد، بتون، چوب، آلومینیوم و متریال‌های دیگر است. این نرم افزار مهندسی عمران تقریباً هر سازه‌ای از جمله فلزی، بتنی، تونل‌ها، پل‌ها، سوله‌ها، شمع‌ها و موارد دیگر را از طریق محیط مدل‌سازی بسیار انعطاف‌پذیر و پیشرفته طراحی و آنالیز می‌کند. با استفاده از این برنامه می‌توان انواع مختلفی از آنالیز استاتیک سنتی مرتبه ۱، آنالیز پی دلتا (P-Delta)، تحلیل کمانش و تحلیل غیر خطی هندسی را انجام داد.

رویت (REVIT): نرم افزار مهندسی عمران برای مدل‌سازی اطلاعات
مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را می‌توان یکی از بزرگترین نوآوری‌های قرن بیست و یکم برای کمک به پروژه‌های بزرگ زیرساختی نامید. در این میان، نرم افزار رویت فرآیند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که در اختیار متخصصان معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) ابزار ویژه‌ای را قرار می‌دهد تا با برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت بتوانند بیشترین کارایی را برای مدیریت ساختمان‌ها انجام دهند. رویت به عنوان یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران به طور خاص برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ساخته شده است و متخصصان طراحی و ساخت را قادر می‌سازد تا ایده‌هایی را در نحوه ساخت با رویکردی هماهنگ و مداوم مبتنی بر مدل‌سازی را ارائه دهند.

پریماورا (PRIMAVERA): برنامه مهندسی عمران برای مدیریت پروژه

پریماورا، نرم افزار برنامه‌ریزی و مدیریت ساختمانی است که تقریباً بیش از ۷۰ درصد از متخصصان مدیریت پروژه از آن استفاده می‌کنند. بهترین راه‌حل‌های برنامه‌ریزی با محوریت ماموریت‌های مهم PPM (مدیریت سبد پروژه‌ها) در صنایع کلیدی از جمله مهندسی و ساخت و ساز، هوافضا و دفاع، آب و برق، نفت و گاز و فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد. این برنامه همراه با منابع مالی پروژه، منابع انسانی، مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت چرخه محصول، هوش تجاری و نرم افزارهای زیرساختی، اولین راه حل جامع مدیریت پروژه کارهای عمرانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. انتظار می‌رود این برنامه به زنجیره تأمین کمک می‌کند تا شرکت‌ها را با استفاده از داده‌های زمان واقعی، بهینه‌سازی منابع، کاهش هزینه‌ها، مدیریت تغییرات و در نهایت به سمت تصمیم گیری‌های بهتر سوق دهد.

تِکلا (Tekla Structures): نرم افزار مهندسی عمران برای مدل‌سازی ساختمان
تکلا یکی دیگر نرم افزارهای مهندسی عمران می‌باشد برای مد‌ل‌سازی سه بعدی ساخته شده است. این برنامه جهت ایجاد و طراحی سازه‌های فولادی یا بتونی با استفاده از ویژگی‌های پیشرفته و کارایی در ایجاد، آنالیز و تغییر اطلاعات مبتنی بر مدل استفاده می‌شود. مدل ایجاد شده با جزئیات بسیار بالا در برنامه تکلا، سطح ساختاری مناسبی از جزئیات را ارائه می‌دهد. این نرم افزاز مهندسان سازه را قادر می‌سازد تا با ایجاد طرح‌های بهینه برای سازه‌های فلزی و بتنی، ساختمان‌ها را به صورت کارآمدی تجزیه و تحلیل کنند. تکلا، تمام ویژگی‌های لازم برای طراحی و مدیریت مؤثر در هر مرحله از تغییرات پروژه را فراهم می‌آورد. برای مقرون به صرفه‌ترین راه‌حل‌های ساخت، می‌توان به سرعت طرح‌های جایگزین را با این برنامه ایجاد کرد.

مت‌کد (Mathcad): برنامه مهندسی عمران برای محاسبات ریاضی

مت‌کد در محاسبات ریاضی، توزیع، تحلیل جریان و موارد دیگر، نرم افزاری بسیار مفید است. این برنامه به عنوان نرم افزاری استاندارد برای محاسبات مهندسی توسط شرکت توسعه محصولPTC® ساخته شده است. این برنامه آنالیز ریاضی با کاربرد آسان با قابلیت‌های قدرتمندِ معماری را در اختیار مهندسان و سازمان‌ها قرار می‌دهد تا فرآیندهای طراحی را ساده‌تر کنند. مت‌کد متن و تصاویر را با فرمت قابل فهم ارائه می‌دهد و امکان ضبط اطلاعات، استفاده مجدد و تأییدیه‌های طراحی را فراهم می‌کند که منجر به بهبود کیفیت محصول در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شود. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد محاسبات خود را به راحتی تجزیه و تحلیل و مستند کنید و بتوانید آنها را به اشتراک بگذارید.

کلام آخر

نرم افزارهای مهندسی عمران نتیجه سال‌ها ارتباط بین انسان‌ها، ساختمان‌ها و کامپیوترها هستند. مدل‌سازی ساختمان‌ها در هر یک از برنامه‌ها باعث بهبود عملکرد پروژه می‌شوند؛ این نرم افزارها به دقت بالا، کاهش تعداد اشتباهات و سرعت بخشیدن به پروسه ساخت می‌شوند. وجود ویژگی سه بعدی به مهندسان عمران امکان می‌دهد کل پروژه را با تمام داده‌های زیربنایی لازم مشاهده کنند، و به خوبی بتوانند سازه را تعریف، تحلیل و طراحی کنند.