پرداخت تسهیلات فرزندآوری به کجا رسید؟
پرداخت تسهیلات فرزندآوری به کجا رسید؟
رئیس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس گفت: اکنون خانه‌ها متراژ‌های کوچکی دارند و امکان سه فرزند آوری نیست، اما این تمهید در نظر گرفته شده تا کسانی که فرزند سوم شان به دنیا می‌آید در یک زمین حداقل ۱۵۰ متری زندگی کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، امیرحسین بانکی پور رئیس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس درباره تسهیلات فرزندآوری تاکید کرد: زمین رایگان به خانواده‌ها داده نمی‌شود و اعطای این زمین یا به صورت اجاره ۹۹ ساله است یا فروش به صورت اقساطی با قیمت تمام شده.

به گفته وی اکنون خانه‌ها متراژ‌های کوچکی دارند و امکان سه فرزند آوری نیست، اما این تمهید در نظر گرفته شده تا کسانی که فرزند سوم شان به دنیا می‌آید در یک زمین حداقل ۱۵۰ متری زندگی کنند. یکی از سیاست‌های جمعیتی توزیع متوازن جمعیت در مناطق هر کشور است و ما با اجرای این طرح مهاجرت معکوس را از شهر به روستا تقویت می‌کنیم. همچنین ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن به این خانواده‌ها تعلق می‌گیرد.

تسهیلات فرزندآوری مشوقی برای طرح افزایش جمعیت

وی درباره وام فرزندآوری تاکید کرد: برای فرزند اول ده میلیون تومان فرزند دوم ۲۰ میلیون تومان فرزند سوم سی میلیون تومان و فرزند چهارم ۴۰ میلیون تومان و فرزند پنجم و بیشتر ۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت شود. مشوق‌هایی که در طرح افزایش جمعیت در نظر گرفته شده برای فرزند سوم تا پنجم است تا بار مالی طرح مدیریت شود.

بانکی پور به مانع دیگر برای وام فرزندآوری و ازدواج اشاره کرد و افزود: نظام آموزشی ما به گونه‌ای است که خانم‌هایی که قصد ادامه تحصیل را دارند نمی‌توانند ازدواج کنند. همچنین ادامه تحصیل باید در محل سکونت او تعریف شود که البته اکنون با توسعه کلاس‌های مجازی این امکان راحت‌تر و در دسترس‌تر است.

رئیس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس گفت: در طرح افزایش جمعیت این موضوع را در نظر گرفتیم تا کسانی که قصد دارند در شرکت‌ها و ادارات استخدام شوند به ازای هر فرزند سن استخدام افزایش یابد. حق اولاد در فیش‌های حقوقی رقمی ناچیز است و طبق این طرح هرسال دو برابر سال قبل و حق تاهل ۱.۵ برابر سال قبل افزایش یابد. رقمی که اکنون در فیش‌های حقوقی به عنوان حق متاهلی و اولاد پرداخت می‌شود هزینه پوشک بچه نمی‌شود. اما بعد از پنج سال رقم قابل توجهی خواهد شد.

بخوانید:  شرایط دریافت وام مسکن 300 میلیونی چیست؟

منابع مالی تسهیلات فرزندآوری از کجا تهیه می‌شود؟

وی در مورد منابع مالی طرح وام فرزندآوری توضیح داد: به طور متوسط دولت سالانه ۲۵ درصد به حقوق کارمندان می‌افزاید؛ و پیشنهاد ما به سازمان برنامه و بودجه‌ای نبود که میزان افزایش حقوق یک جا نباشد و توزیع مناسب را در نظر بگیرند به طوری که در این ۲۵ درصد دو برابر افزایش حق اولاد نسبت به سال قبل و یک و نیم برابر حق تاهل نسبت به سال قبل لحاظ شود. در این صورت کسانی که دارای فرزند هستند و شیب حقوقشان صعودی خواهد بود، اما کسانی که فرزند ندارند از افزایش حداقلی حقوق بهره مند می‌شوند.

بانکی پور تاکید کرد: این طرح در اواخر اسفندماه تصویب شد و ۲ هفته پیش شورای نگهبان ایران ایراداتشان که ۷۰ ابهام و ایراد بود را مطرح کردند. همه موارد طرح باید به تصویب شورای نگهبان برسد از این رو برای مواد مختلف این طرح بحث نمیکنیم تا تصمیم این شورای محترم اعلام شود. امیدواریم با روی کار آمدن یک دولت جوان انقلابی این طرح را درست به اجرا برسانیم.

رئیس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس گفت: مسئولیت هربخش و دستگاهی برای اجرای این طرح مشخص است و در طرح من جنبه ضمانت اجرایی دیده شده است. اگر دستگاهی نسبت به اجرای این طرح تخلف کند علاوه بر مجازات کارمند مجازات رئیس آن سازمان نیز مد نظر قرار می‌گیرد. اگر ۵۰ درصد طرح هم اجرا شود به نقطه مطلوب میرسیم.