پنت هاوس چیست و زندگی در آن چه مزایا و معایبی دارد؟
پنت هاوس چیست و زندگی در آن چه مزایا و معایبی دارد؟
اگر تصاویر بلندترین برج‌های جهان را دیده باشید، حتماً متوجه تفاوت بالاترین طبقه این برج‌ها شده‌اید. به این طبقات مجلل که معماری خاص خود را داشته و بسیار لاکچری هستند، پنت هاوس گفته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، پنت هاوس (Penthouse)، به آخرین طبقه یا یکی از آخرین طبقات یک ساختمان بلند و مجلل گفته می‌شود که به صورت خاص و ویژه ساخته شده و از امکانات به خصوصی مانند دید مناسب و تراس‌های بزرگ و روباز، برخوردار است. در واقع برج سازان، نهایت هنر خود را در ساخت پنت هاوس‌ها به نمایش می‌گذارند.

البته امروزه به برخی واحدهایی که در بالاترین طبقه یک ساختمان واقع نشده اند و دارای امکانات رفاهی و طراحی مدرن و مجلل هستند نیز در اصطلاح پنت هاوس گفته می‌شود. از طرفی با این که غالباً پنت هاوس آپارتمانی یک طبقه در بلندترین بخش ساختمان یا برج است، اما گاهی آن را به صورت آپارتمان دوبلکس نیز طراحی می‌کنند.

علت نام‌گذاری پنت هاس چیست؟

پنت هاوس عبارتی انگلیسی است که در اصطلاح به معنی (خانه نقاش) است. که در گذشته نقاش‌ها و هنرمندانی که از درآمد پایینی برخوردار بودند و پول خرید خانه‌ معمولی را نداشتند، در اتاق‌های زیرشیروانی زندگی می‌کردند؛ اما به مرور زمان و با تمایل طبقه اشرافی به زندگی و وقت گذراندن در این خانه‌های مرتفع، پنت هاوس‌ها تبدیل به لوکس‌ترین بخش ساختمان شدند و نقاش‌ها جای خود را به ثروتمندان و اشراف دادند.

تاریخچه زندگی در پنت هاوس

در قرون وسطی از بالاترین قسمت ساختمان‌ها به منظور مکانی عالی برای حفاظت از نیرو‌های تحت محاصره، در زمانی که برای حمله به دشمن آماده می‌شدند استفاده می‌شده است. بعد از آن و تا پیش از دهه ۱۹۲۰ میلادی، بالاترین طبقه غیر قابل سکونت ساختمان معمولاً کثیف و شلوغ بود و با مصالح ساختمانی یا لوازم خانگی اضافی انباشته شده و تنها افراد فقیر جامعه در آن زندگی می‌کردند.

با این وجود، تولد ایده ساخت پنت هاوس‌ها نخستین بار به دهه ۱۹۲۰ میلادی بازمی‌گردد، دورانی که بازار املاک نیویورک قلب اقتصاد آمریکا به دلیل رشد اقتصادی در این کشور با رونق بی سابقه‌ای همراه شد. ثروت فراوان آمریکایی‌ها در آن دوره و تقاضا برای زندگی در مناطق لاکچری شهر باعث ساخت برج‌ها و پنت هاوس های لوکس و مجلل در این شهر شد.

جالب است بدانید یکی از نخستین پنت هاوس‌های ساخته شده، محل اقامت ناشر معروف آمریکایی (کوندی ناست) بود. این پنت هاوس دوبلکس در ساختمان شماره ۱۰۴۰ خیابان park avenue قرار دارد.

ویژگی‌های پنت هاوس چیست؟

حال که با مفهوم پنت هاوس آشنا شدید، وقت آن رسیده است که به بررسی ویژگی‌های پنت هاس بپردازیم:

۱٫ گران بودن قیمت

لازم به ذکر است که قیمت پنت هاوس ها بسیار گزاف بوده و گاهی قیمت‌ها باور نکردنی است. البته گران بودن این ساختمان‌ها در تمام نقاط دنیا مشترک بوده و تهران نیز از این مورد استثنا نیست.

۲٫ تفاوت داشتن با سایر طبقات برج

از دیگر ویژگی‌های پنت هاوس ها می‌توان به تفاوت فاحش این ساختمان‌ها با سایر واحدها و طبقات اشاره کرد. این الزام باعث می‌شود که پنت هاوس ها بسیار لوکس‌تر و مدرن‌تر از دیگر طبقاتی به نظر برسند که هر یک در جای خود در نهایت زیبایی ساخته شده‌اند.

۳٫ داشتن امکانات بسیار خاص و لاکچری

امکانات پنت هاوس ها غالباً بسیار خاص و منحصر به فرد هستند؛ به نحوی که انسان را مسحور خود می‌کنند. از جمله این امکانات می‌توان به روف گاردن، استخر روی بام، سونا، جکوزی، آسانسور اختصاصی حمل ماشین به داخل واحد، آسانسور شیشه‌ای اختصاصی، دستگیره‌ها و شیرآلات آب طلا، سیستم سرمایشی و گرمایشی از کف، استفاده از انواع روش‌های تولید برق مانند تولید برق از خورشید، آشپزخانه مبله، سیستم ضد حریق، سیستم صوتی، زمین ورزشی و باغچه اشاره کرد.

۴٫ داشتن مساحت بالا

مساحت پنت هاوس ها از ۲۰۰ متر بدون محاسبه تراس شروع می‌شود تا بالای ۱۰۰۰ متر ساخته می‌شود. مساحت این پنت هاوس ها به نسبت مکان و منظره و میدان دید و لوازم و طراحی‌های خاص و غیره بستگی دارد.

مزایای زندگی در پنت هاوس چیست؟

برخی مزایای زندگی در پنت هاوس ها به شرح زیر است:

  • افرادی که در پنت هاوس زندگی می‌کنند، می‌توانند از سبک زندگی مدرن و امکانات رفاهی و لوکس استفاده کنند.
  • پنت هاوس معمولاً در دل شهرهای شلوغ واقع شده اما به طرز شگفت انگیزی از شلوغی و ازدحام شهر فاصله دارد؛ از این رو، برای افرادی که نیاز به آرامش روحی دارند انتخابی عالی است
  • پنت هاوس ها با این که مساحت زیاد و فضای بیرونی فراخی دارند، به خوبی حریم خصوصی افراد را نیز حفظ می‌کنند
  • افرادی که در پنت هاوس زندگی می‌کنند، دسترسی آسانی به هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید، مدارس و … خواهند داشت
  • چشم‌انداز فوق العاده ای از مناظر شهر و اطراف آن به افراد می‌دهد

معایب زندگی در پنت هاوس چیست؟

تعدادی از معایب زندگی در پنت هاوس به شرح زیر است:

  • ساکنان پنت هاوس زندگی کاملاً دوری از دیگر افراد ساختمان دارند که با وجود دنج بودن، در بلند مدت ممکن است کسل کننده باشد
  • رفتن به بالاترین طبقه یک برج گاهی برای مهمانان و افرادی که به پنت هاوس رفت و آمد می‌کنند، دشوار و خسته کننده خواهد بود
  • در صورتی که پنت هاوس، آسانسور شخصی نداشته باشد، افراد به ویژه در ساعات اوج رفت و آمد، زمان زیادی برای استفاده از آسانسور معطل می‌شوند
  • با توجه به اینکه پنت هاوس در آخرین طبقه قرار دارد، مشکلات خاص طبقات بالا مانند خراب شدن ایزوگام و غیره ممکن است موجب آزار ساکنان آن شود.