کاربرد متر لیزری در معماری و ساختمان
کاربرد متر لیزری در معماری و ساختمان
در این مقاله به بیان نکاتی پیرامون متر لیزری و تمام ویژگی‌ها و نقاط مثبت و نقاط منفی، کاربردها و هر آنچه برای خرید این کالا نیاز یک مشتری باشد، می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،متر لیزری؛ با پیشرفت وسایل اندازه گیری، نحوه استفاده تغییر و دقت نیز افزایش پیدا کرده و مصرف کننده ناگزیر به آشنایی با وسایل جدید است.

در این مقاله به سوالات متفاوتی پاسخ می‌دهیم از جمله این سوال که برای تهیه این ابزار چقدر باید هزینه کرد؟ همچنین چند سوال متداول دیگر در این زمینه که در متن زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. شما هم به عنوان مخاطب ما اگر از متر لیزری استفاده می‌کنید و تجربه و مهارت، در مورد نحوه کارکرد آن دارید، دیدگاه خود را در قسمت نظرات که در پایین همین متن در نظر گرفته شده است، با دیگر مخاطبین ما در میان بگذارید.

کاربرد متر لیزری چیست؟

از جمله ویژگی‌های این وسیله ابعاد کوچک، وزن سبک و سادگی نحوه عملکرد آن است. کاربر می‌تواند تمام المان‌های طول، سطح، حجم، زاویه، رابطه فیثاغورس و … تنها و تنها با زدن یک دکمه محاسبه کند. همین امر کافی است تا افراد چیره دست و فنی برای خرید آن وسوسه شوند.

عملکرد این دستگاه به این شکل است که دستگاه با ارسال یک پرتو فروسرخ و بازگشت آن از سطح جسم، میزان فاصله را بصورت کاملا دقیق و با کمترین خطا به شما اعلام می‌کند.

میزان خطای هر دستگاه در مشخصات فنی آن ذکر شده و شما می‌بایست قبل از خرید به آن توجه کنید. بطور مشخص دستگاه‌های گران‌تر و حرفه‌ای‌تر از خطای کمتری برخوردار هستند.

قیمت و خرید متر لیزری

قیمت این محصول با توجه به برند، کارایی و آپشن تغییر می‌کند. پس با توجه به نیاز و انتظار خود از متر لیزری باید برای خرید آن هزینه کنید. در زمان انتشار این مقاله با مبلغی حدود ۱ تا ۲ میلون تومان می‌توانید دستگاه‌های بسیار خوبی را خریداری کنید

در مجموع این ابزار نسبت به کارایی بالای خود از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.

نقاط مثبت کاربرد متر لیزری

برای هر وسیله کاربردی داشتن دو ویژگی سرعت و دقت به صورت همزمان یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. متر لیزری این امتیاز را کسب کرده است. همه ما بارها و بارها برای کارهای مختلفی چون کارهای خانگی تا پروژه‌های مهم مهندسی از مترهای معمولی برای اندازه برداری و برآورد استفاده کرده‌ایم پس مزایای متر لیزری نسبت به مترهای معمولی برایمان قابل تصور خواهد بود. به بعضی از آن ها در اینجا اشاره می‌کنیم:

  • دقیق بودن ابزار و میزان خطای ۱ تا ۲ میلی‌متر
  • نحوه استفاده بسیار راحت و وزن سبک و در نتیجه قابل حمل بودن
  • اندازه برداری بسیار سریع نسبت به مترهای معمولی
  • اندازه گیری سطح و حجم و … در ادامه اندازه برداری طولی
  • اندازه گیری ابعاد و المان‌های جاهایی نظیر سقف که دارای ارتفاع و دور از دسترس هستند.
  • کاربر به تنهایی می‌تواند از این وسیله استفاده کند و به نفر دوم برای کمک نیاز ندارد.
در این مقاله به بیان نکاتی پیرامون متر لیزری و تمام ویژگی‌ها و نقاط مثبت و نقاط منفی، کاربردها و هر آنچه برای خرید این کالا نیاز یک مشتری باشد، می‌پردازیم.

نقاط ضعف

شاید بهتر باشد از عبارت محدودیت‌های متر لیزری استفاده کنیم. برای اندازه برداری بین دو نقطه، نباید بین آن‌ها مانعی باشد. همچنین این ابزار توانایی اندازه برداری از قوس‌ها را ندارد.

مشخصات فنی متر لیزری

دامنه

این عدد بیان می‌کند که متر لیزری مورد نظر توانایی اندازه گیری بین چه اعدادی را دارد. معمولا این بازه بین نیم متر تا ۲۵۰ متر متغیر است.

دقت یا تلورانس

تلورانس یا خطای اندازه گیری همان عددی است که با علامت ± روی وسایل از جمله متر لیزری درج شده است. که با دقت وسیله رابطه ی عکس دارد. یعنی هرچه این عدد کمتر دقت بیشتر و برعکس.

 محاسبات

اکثر مترهای لیزری علاوه بر اندازه گیری طولی، مقادیر دیگری چون: سطح، حجم، جمع و تفریق مقادیر، مقدار ماکزیمم و مینیمم و میانگین را محاسبه می کنند.

ذخیره مقادیر و تصاویر (حافظه)

بعضی مترهای لیزری این قابلیت را دارند که تعداد مشخصی از آخرین مقادیر ثبت را در خود ذخیره کنند. برخی نیز تصاویر محیط را ذخیره می‌کنند.

کلاس لیزر

کلاس لیزر عددی بین ۱ تا ۴ است که هریک ویژگی‌هایی را بیان می‌کند. در مترهای لیزری از کلاس ۲ لیزرها استفاده می شود. این لیزرها با توان خروجی ۱ میلی‌وات در قسمت مرئی بینایی قرار دارند. این لیزرها بی خطر نیستند اما این خطرها را به روش‌هایی ساده می‌توان کنترل کرد. خطر این لیزرها زمانی نمود می‌کند که در یک بازه زمانی مشخص، مستقیما به آن نگاه شود. اما در مشاهده لحظه‌ای این لیزرها، چشم به صورت غیرارادی مسیر از مسیر برخورد پرتو منحرف می‌کند. حتی پلک زدن ساده نیز باعث حفاظت چشم می‌شود.

قابلیت‌های ارتباطی

مدل‌های پیشرفته‌تر که دارای قیمت بالاتری هم هستند، می‌توانند از طریق بلوتوث یا WIFI به گجت‌های دیگر مانند موبایل متصل شوند.

سخن آخر

متر لیزری می‌تواند سرعت عمل و دقت شما را در انجام بسیاری از کارها افزایش دهد. با توجه به قیمت بسیار معقول این ابزار، به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که خرید یک متر لیزری برای بسیاری از مشاغل می‌تواند کارگشا باشد.

افزایش سرعت شما در کار، خود می‌تواند باعث افزایش راندمان کار و افزایش توجیه اقتصادی پروژه شما شود.

این ابزار بسیار بی خطر است و استفاده از آن نیاز به رعایت نکات ایمنی ندارد.

در زمان خرید متر لیزری به مشخصات فنی آن مخصوصا دامنه اندازه گیری دقت بسیاری کنید. نیازهای خود را خوب بشناسید و با توجه به آن‌ها اقدام به خرید نمایید.

  • منبع خبر : ویکی ساختمان