گفت‌وگو با یورگن مایر اچ معمار آلمانی: شنیدن موسیقی کلاسیک به من ایده می‌دهد
گفت‌وگو با یورگن مایر اچ معمار آلمانی: شنیدن موسیقی کلاسیک به من ایده می‌دهد
یورگن مایر اچ؛ معمار مطرح آلمانی و مدیر شرکت معماری "J. MAYER H." در برلین می‌باشد. مایر که امروزه شهرتی جهانی دارد و کارهای او در سراسر دنیا دیده می‌شود، صبر و کنجکاوی را دو همراه همیشگی خود می‌داند و معتقد است که شنیدن موسیقی و معمارانی چون Frederich kiesker، بیشتر از هر چیزی روی طرح‌های او تاثیر می‌گذارند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، یورگن مایر اچ در سال ۱۹۶۵ در اشتوتگارت متولد شد و یک معمار و هنرمند آلمانی است. یورگن مایر مدیر شرکت معماری “J. MAYER H.” در برلین بوده و برای اجتناب از سردرگمی نام خود را به Jürgen Mayer H تغییر داده است.
J. MAYER H در سال ۱۹۹۶ در برلین تأسیس شد. در ژانویه سال ۲۰۱۴ آندر سانتر و هانس اشنایدر به عنوان شریک در شرکت J. MAYER H مشغول به کار شدند. این شرکت بر روی کارهای متقاطع معماری، ارتباطات و فناوری های جدید تمرکز دارد. از جمله طرح های برنامه ریزی شهری و ساختمان ها می توان به نصب و راه اندازی پروژه ها با مواد جدید، رابطه بین بدن انسان، تکنولوژی و طبیعت اشاره نمود که یک زمینه برای تولیدات جدید خواهد بود.

یورگن مایر اچ در دانشگاه اشتوتگارت، اتحادیه کوپر و دانشگاه پرینستون درس خواند. از سال ۱۹۹۶ کارش را به عنوان یک معمار آغاز کرد. پروژه های ملی و بین المللی اخیر او شامل متروپل پارساسول (Metropol Parasol)، توسعه پلازای انکارناسیون واقع در سویلای اسپانیا، دیوان عدالت در Hasselt بلژیک، عمارت KA300 که در سالگرد سیصدمین جشن کارلسروهه (Karlsruhe) و انجام چند پروژه عمومی و زیربنایی در گرجستان مانند: احداث فرودگاه در Mestia، ایست بازرسی مرزی در Sarpi و سه بزرگراه در Gori و Lochini. کارهای او منتشر شده و در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است از جمله در موزه هنر مدرن (موما MoMA) در نیویورک و موماسان واقع در سن فرانسیسکو (MoMA San) و هم‌چنین در دیگر مجموعه های خصوصی دیگر.

یورگن مایر اچ
نمونه آثار یورگن مایر اچ

افتخارات یورگن مایر اچ

جوایز ملی و بین المللی این معمار هنرمند شامل Mies Van Der Rohe Award در سال ۲۰۱۳، جایزه برنزی Holcim در سال ۲۰۰۵ و هم‌چنین جایزه شهری آئودی در سال ۲۰۱۰ می‌باشد.
یورگن مایر در دانشگاه پرینستون، دانشگاه هاروارد، Kunsthochschule برلین، انجمن معماری لندن، دانشگاه کلمبیا، نیویورک و دانشگاه تورنتو کانادا تدریس می کرد.
کار یورگن مایر اچ شامل طراحی‌های شهری، اجرای پروژه‌ها و ساختن اشیا در این زمینه است. Mayer، امروزه شهرتی جهانی دارد و کارهای او در سراسر دنیا دیده می‌شوند. یورگن مایر طی مصاحبه‌ای که در ادامه خواهید خواهند؛ از علاقه خود به طراحی و موسیقی کلاسیک معاصر می‌گوید.

یورگن مایر اچ
نمونه آثار یورگن مایر اچ

مصاحبه با یورگن مایر اچ:

بخوانید:  راز پنهان خانه مخفی در برج ایفل!

شما از چه زمانی به معماری علاقه‌مند شدید؟

وقتی که شانزده ساله بودم؛ تصاویری از فروشگاه تخریب شده Schocken در Stuttgart را دیدم. البته من در آن زمان به مجسمه‌سازی و اثرهای هنری که بشود در آن‌ها یا پیرامون آن‌ها، قدم زد؛ علاقه‌مند بودم و تماشای این تصاویر به نقطه عطفی برای کشش بیشتر من به سمت معماری تبدیل شد. سپس برای تحصیل در این زمینه، راهی دانشگاه Stuttgart، بعد نیویورک و در نهایت دانشگاه Princeton شدم. بعد از فارغ‌التحصیلی، استودیو J. Mayer H را پایه‌گذاری کردم.

روش معماری‌تان را چگونه توصیف می‌کنید؟

یورگن مایر اچ می‌گوید: کارهای ما تقاطعی از معماری، ارتباطات و فناوری‌ جدید هستند. در ساخت‌وسازهای ما کاربرد طیف وسیعی از مصالح و مواد ساختمانی به چشم می‌خورند. با توجه با تأثیر رسانه‌ها و مواد جدید، معماری به صحنه‌ای برای ارتباطات و معاشرات تبدیل شده است. ما معتقدیم که معماری باید مانند یک محرک عمل کند تا مردم را از حالت‌های منفعل به سمت مشارکت‌های اجتماعی بکشاند.

چه کسی یا چه چیزی، بیشترین تأثیر را روی کار یورگن مایر گذاشته است؟

موسیقی کلاسیک معاصر و معمارانی چون Frederich kiesker، بیشتر از هر چیزی، من را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

چه چیزهایی را به‌عنوان بهترین مهارت‌های خود می‌شناسید؟

صبر و کنجکاوی بهترین همراهان من هستند.

آیا شما معمولاً نقاشی می‌کشید؟

من از تمامی ابزار و  مدل‌های طراحی استفاده می‌کنم؛ نقاشی کشیدن با دست، کارکردن با کامپیوتر و گاهی فقط در جنگل قدم می‌زنم.

نظر شما در مورد تأثیر منابع آنلاین روی معماری چیست؟

این منابع اخبار پروژه‌های تکمیل شده و نشده را به تمام دنیا مخابره می‌کنند و زمینه تبادل ایده‌ها را فراهم کرده‌اند. همچنین با مخابره انتقادها، به ما در انجام هرچه بهتر پروژه‌ها کمک می‌کنند.

معمولاً چه چیزی شما را جذب می‌کند و الهام‌بخش کار شماست؟

من مجموعه‌ای عظیم از طرح‌های مختلف دارم؛ حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ طرح مختلف که قصد دارم آن‌ها را با کمک Hatje Cants، تحت عنوان Wirrwarr منتشر کنم. البته از جمع‌آوری هرچه بیشتر طرح‌ها غافل نیستم زیرا دنیای معماری در حال رشد است.

احساس شما نسبت به کارتان چیست؟

کار من درست مانند آهنگ‌های Conlon Nancarrow، موسیقیدان معروف مکزیکی است.

یورگن مایر اچ
نمونه آثار یورگن مایر اچ