ایده‌های خلاقانه برای طراحی اتاق زیرشیروانی
ایده‌های خلاقانه برای طراحی اتاق زیرشیروانی
در خانه‌های با سقف شیبدار، به اتاقی که در بالاترین طبقه، زیر سقف شیبدار قرار دارد، اتاق زیر شیروانی گفته می‌شود که معمولاً از آن به عنوان انباری استفاده می‌کنند، اما انتخاب‌های بسیاری برای استفاده از فضای زیر شیروانی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، بسته به مساحت اتاق زیر شیروانی و تعداد پنجره‌های کار گذاشته در آن طراحی اتاق زیرشیروانی متفاوت است و استفاده‌های زیادی از این فضا می‌شود، در زیر به برخی از کاربردهای اتاق زیرشیروانی اشاره می‌کنیم:

طراحی اتاق زیرشیروانی برای اتاق بازی بچه‌ها

معمولاً بچه‌ها برای بازی به محیطی بزرگ و جادار نیاز دارند. اگر اتاق زیر شیروانی شما از مساحت نسبتاً زیادی برخوردار است، این فضا را به محل بازی فرزاندانتان اختصاص دهید تا سروصدایشان نیز شما را کمتر اذیت کند.

طراحی اتاق زیرشیروانی برای فضای نشیمن

اتاق زیر شیروانی با تعداد پنجره‌های زیاد که بیرون را به خوبی نمایش می‌دهد، برای فضای نشیمن و گفتگو بسیار مناسب است.

طراحی اتاق زیرشیروانی

طراحی اتاق زیرشیروانی برای اتاق خواب

اتاق زیر شیروانی برای استفاده به عنوان اتاق خواب هم مناسب است.

طراحی اتاق زیرشروانی برای دفتر کار

اتاق زیر شیروانی فضایی دنج برای کار می‌باشد. وسایل و میز کارتان را به اتاق زیرشیروانی منتقل کنید و با آرامش به کار بپردازید.

طراحی اتاق زیرشیروانی

طراحی اتاق زیرشیروانی برای کتابخانه

اتاق زیر شیروانی همین طور فضایی دنج و بی‌سروصدا برای مطالعه است، بنابراین می‌توانید کتابخانه‌تان را در این فضا قرار دهید.

طراحی اتاق زیرشیروانی برای سوئیت

اگر اتاق زیر شیروانی متراژ بالایی دارد، برای ساخت یک سوئیت بسیار مناسب است، حتی می‌توان آشپزخانه هم در آن اجرا کنید.

طراحی اتاق زیرشیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی و سبک‌های آن

می‌توان دکوراسیون اتاق زیر شیروانی را با سبک‌های مختلفی اجرا کرد. در زیر برخی از این سبک‌ها را معرفی می‌کنیم:

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی سبک مدرن

رنگ‌بندی متنوع و طرح‌های ساده و زیبایی دارد، رنگ‌ها در این سبک روشن و پرانرژی هستند. مبلمان در این سبک از اشکال هندسی الگو می‌گیرد و بیشتر از جنس فلز، شیشه و چوب ساخته می‌شود.

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی سبک مینیمال

ساده بودن از مشخصات سبک مدرن مینیمالیسیتی است. در این سبک معمولاً از رنگ‌های خنثی مثل سفید، خاکستری، طوسی، بژ، دودی، کرمی و … استفاده می‌شود که به راحتی در کنار رنگ‌های دیگر قرار می‌گیرند. حضور نور و روشنایی در محیط نیز از مشخصه‌های این سبک است. سبک مینیمال در طراحی فضاهای کوچک انتخاب مناسبی است. چیدمانی ساده، وجود نور و رنگ‌های روشن فضا را بزرگ جلوه می‌دهد.

طراحی اتاق زیرشیروانی

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی سبک ماوریک

زیرمجموعه‌ای از سبک مدرن است که رویکردی مبتکرانه دارد. طراحی این سبک کمی ناآشنا و غیر معمول است. سبک ماوریک به هیچ قانونی پایبند نیست، سبکی زیرکانه، غیرمعمول و نامتعارف که مملو از ابتکار و نوآوری است. در سبک ماوریک از تجهیزات و مبلمان روز استفاده می‌شود، تجهیزاتی عجیب و نامتعارف و در عین حال کاربردی. اشکال و فرم‌های غیرمنتظره در این سبک ترکیبی جسورانه و متفاوت خلق می‌کند.

رنگ‌ها در این سبک به طور تصادفی انتخاب می‌شود، در انتخاب رنگ‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد، حتی می‌توان از رنگ‌های پرزرق‌وبرق و نامتعارف در کنار هم استفاده کرد. سبک ماوریک سبک بازی با رنگ‌هاست، سبکی که فضا را متفاوت جلوه می‌دهد و آزادانه از رنگ‌ها استفاده می‌کند.

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی سبک رترو

بازگشت به گذشته را القا می‌کند و یادآور حسی نوستالژیک می‌باشد. این سبک آمیخته‌ای از گذشته و امروز است. مبلمان در سبک رترو از مدل‌های قدیمی الهام می‌گیرد، اما متناسب با دوره امروزی بازسازی می‌شود. ناگفته نماند، از ویژگی‌های مبلمان دوران قدیم، عناصر چوبی جلا داده شده هستند. در این سبک از رنگ‌های شاد و پرانرژی مثل قرمز، نارنجی و صورتی استفاده می‌شود، در کنار این رنگ‌های تند، زرد خردلی، ارغوانی و آبی نیلی نیز به کار گرفته می‌شود. رنگ‌ها در سبک رترو در اولویت قرار دارند و مهم‌ترین عنصر محسوب می‌شوند.

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی به سبک روستیک

در سبک روستیک از متریال طبیعی استفاده می‌شود، به طوری که از نظر فرم و بافت به طبیعت نزدیک باشد. این سبک ساختاری خام و نپخته با جزئیات زمخت و ناصاف دارد و بر آن است تا احساس و الهامی از طبیعت را در فرد زنده کند. شاخه‌ها و تنه درخت در کنار الیاف و کناف، متریال اصلی این سبک محسوب می‌شود.

بخوانید:  درباره اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی چقدر می‌دانید؟

روستیک واژه‌ای لاتین به معنای روستا می‌باشد. دلیل این نامگذاری استفاده از متریال طبیعی مثل چوب و نور خورشید در این سبک است. وسایل در این سبک چوبی، ساده و دست‌ساز است و با تراشکاری و نازک‌کاری تزیین نمی‌شود، در واقع وسایل باید حالت طبیعی خود را حفظ کنند. در این سبک از گیاهان نیز استفاده می‌شود، زیرا گیاهان نمادی از طبیعت محسوب می‌شوند.

چوب و نور خورشید از ویژگی‌های سبک روستیک هستند. وجود پنجره‌ای بزرگ برای داشتن نور خورشید در این سبک بسیار پُر اهمیت است. نور طبیعی در این سبک اهمیت ویژه‌ای دارد تا جایی که از پرده‌های روشن برای عبور نور استفاده می‌کنند.

در مبلمان‌های سبک روستیک از مواد و مصالح بازیافتی نیز استفاده می‌شود. این مبلمان‌ها طرح‌های منظم و با قاعده‌ای ندارند و همان طور که گفته شد، در ساخت آن‌ها از تنه درختان، شاخه و چوب‌های شکسته شده استفاده می‌شود. معمولاً چوب‌ها رنگ یا جلا داده نمی‌شوند، تنها با پوششی مات‌، اندود می‌شوند. این سبک حس سادگی و قدیمی بودن را القا می‌کند.

دکوراسیون اتاق زیرشیروانی سبک معاصر

یکی دیگر از انواع سبک‌های دکوراسیون سبک معاصر می‌باشد که ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است. سبک معاصر مانند سبک مینیمال سبکی ساده و بی‌پیرایه است. مبلمان در این سبک از چوب ساخته می‌شوند و با رنگ‌های خنثی و ساده، اشکال و خطوط ساده و مستقیم طراحی می‌شود. سبک معاصر با رنگ‌های خاکستری، سیاه و سفید شناخته می‌شود.

  • منبع خبر : ویکی ساختمان: