بررسی عوامل موثر در قیمت مسکن
بررسی عوامل موثر در قیمت مسکن
عوامل موثر در قیمت مسکن عبارتند از: اقتصاد کلان، حوزه پولی، ارزی و بودجه. بنا بر گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که قیمت مسکن فقط متاثر از حوزه بخشی مسکن نیست.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، در خصوص عوامل موثر در قیمت مسکن، مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: توجه داشته باشیم طرف مقابل این قیمت ها، تقاضا و درآمد سرانه مردم است، چون قیمت مسکن در کشورهای دیگر نیز گران است، اما درآمد سرانه مردم در ایران بسیار پایین‌تر از درآمد سرانه سایر کشورهاست به همین دلیل مسکن را به عنوان یک معضل، برای متقاضیان تبدیل کرده است.

وی درباره تاثیر اجرای طرح‌هایی مانند اقدام مسکن ملی و مسکن مهر در عوامل موثر بر قیمت خانه گفت: کارهایی که ما انجام دادیم بخشی از آن، مربوط به حوزه کنترلی و بخشی دیگر مربوط به تشویق تولید مسکن بوده است.

خانم اصلانی افزود: اگر تولیدکنندگان تشویق به ساخت مسکن با قیمت تمام شده پایین تری شوند این موضوع منجر به افزایش تولید مسکن و پرکردن فاصله عرضه و تقاضا خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اجرای طرح‌هایی مانند مسکن مهر و مسکن ملی در قیاس با اثرگذاری‌های شاخص‌های کلان، ناچیز است بنابراین ترجیح این است که از حوزه اقتصاد کلان باید بتوانیم عوامل موثر در قیمت مسکن را کنترل کنیم.

کنترل قیمت اجاره‌ها برای اولین‌بار!

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین افزود: هیچ حکم تخلیه‌ای در تابستان امسال برای مستاجران صادر نشد.

بخوانید:  پیش بینی بازار مسکن در خرداد 1400

وی افزود: با مصوبه‌ای که امسال از ستاد ملی کرونا گرفتیم توانستیم برای نخستین بار قیمت اجاره بها را کنترل کنیم و اجاره نامه‌هایی که قرار بود تمدید شود حداکثر ۲۵ درصد افزایش قیمت یافت در حالی که اگر قرار بود مطابق بازار افزایش قیمت داشته باشیم رشد بالاتری را شاهد بودیم.

خانم اصلانی از همه موجرهایی که این طرح را رعایت کردند، تشکر کرد و گفت: از قوه قضائیه نیز که به جز موارد استثنائی که در مصوبه ستاد کرونا آمده است حکم تخلیه‌ای صادر نکرد، تشکر می‌کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: این اقدام یکی از مهمترین عوامل پیروی نکردن قیمت بازار اجاره از بازار مسکن بود.

خانم اصلانی اضافه کرد: همه جابجایی‌ها براساس توافق موجر و مستاجر صورت گرفته و آمار نشان می‌دهد قیمت رشد اجاره بهاء نسبت به رشد قیمت مسکن، کاهش داشته که حاکی از تاثیر مصوبه ستاد کروناست.