خانه تاریخی کوزه کنانی تخریب نمی‌شود
خانه تاریخی کوزه کنانی تخریب نمی‌شود
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی کوزه‌کنانی پابرجاست و هیچ‌گونه آسیب و تخریبی به اصل بنا و معماری این خانه تاریخی که دارای ارزش و تزئینات معماری نیز هست، وارد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، ابوالفضل مکرمی‌فر ضمن تکذیب خبر تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی اظهار کرد: بخش فرو ریخته در مجاورت سرویس‌های بهداشتی الحاقی، دارای فرسودگی، ناکارآمدی و فاقد بهره‌برداری لازم بوده و این فروریزش منحصرا در جبهه شمالی، محدوده طرح بازسازی و در ضلع انتهایی حیاط رخ داده است.

وی با اشاره به طرح مصوب در شورای فنی میراث ‌فرهنگی خراسان رضوی افزود: طرح مورد نظر با رعایت کلیه موازین میراث ‌فرهنگی و تاکید بر حفاظت عناصر واجد ارزش در بخش مذکور مورد تایید، تصویب و به مالک‌ اعلام شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: هیچ‌گونه آسیب و تخریبی به پلان معماری و خانه موصوف که دارای ارزش و تزئینات معماری است، وارد نشده است.

تاثیر خانه تاریخی کوزه کنانی در حفظ هویت شهر مشهد

مکرمی‌فر تاکید کرد: این بنا در گذشته از فهرست آثار ملی خارج شده ولی در زمره بناهای واجد ارزش است و با توافق فی مابین میراث ‌فرهنگی و مالک طرح مرمت، احیا و بازسازی کامل آن با نظارت معاونت میراث ‌فرهنگی در دست انجام است.

وی ادامه داد: در خصوص این خانه تاریخی که نقش مهمی در حفظ هویت و ماندگاری حافظه تاریخی مشهد مقدس دارد، هرگونه تخطی خارج از طرح تصویبی ابلاغی مرمت بنای موصوف، پیگردهای قانونی را در پی خواهد داشت.

بخوانید:  رونمایی از پروژه رودپارک مشهد در بهار 1400

روز گذشته خبری مبنی بر تخریب بخشی از خانه کوزه کنانی مشهد منتشر شد و از آنجایی که در چند سال گذشته برخی به واسطه منافع شخصی خود چشم بر مصالح فرهنگی و هویتی می‌بندند و قدم در راه تخریب آثار تاریخی می‌گذارند این نگرانی به وجود آمد که این بنای تاریخی که از دوران قاجار به یادگار مانده نیز دچار تخریب شده است اما با پیگیری‌های انجام شده مطلع شدیم که تخریب اتفاق افتاده در این خانه به بخش‌های اصلی آسیبی وارد نکرده است.

  • منبع خبر : ایسنا