لذت قدم زدن در رنگی ترین کوچه تهران
لذت قدم زدن در رنگی ترین کوچه تهران
رنگی ترین کوچه تهران، کوچه شهید خسرو قدیابی در محله دستغیب است که زیبایی و نشاط را می‌توان در آن جستجو کرد. به طور کلی با رنگی کردن کوچه‌ها و تغییر مبلمان شهری، می‌توانیم شهری جذاب‌تر برای هموطنان، ایرانگردان و جهانگردان خلق کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، رنگی ترین کوچه تهران، توسط اهالی خوش ذوق و شهرداری، رنگ آمیزی شده تا از مقصدهای جذاب گردشگری برای این شهر باشد. نمونه‌هایی از رنگی ترین خیابان های جهان در برزیل تا فرانسه و اسپانیا و مراکش وجود دارد. در ایران، می‌توان با رنگی کردن کوچه‌ها و قرار دادن المان‌های جذاب و تغییر مبلمان شهری، شهری جذاب‌تر برای هموطنان و ایرانگردان و جهانگردان خلق کرد.

شهر جذاب، شهروندان انرژی مثبت و خلاق و شاد را به ارمغان می‌آورد که اقدامی کوچک اما مهم برای شاد زیستن است. پس باید به معماری منظر و مبلمان شهر، توجه ویژه داشت. کوچه رنگی معروف تهرانی‌ها، کوچه شهید خسرو قدیابی در محله دستغیب است.

کوچه شهید خسرو قدیابی در محله دستغیب رنگی ترین کوچه تهران است. مثل کوچه برلن. جایی که با تلاش اهالی و شهرداری محل، فضای شاد و رنگارنگی را خلق کرده است و تنالیته‌های رنگ‌های گرم، فضایی زیبا و محبوب سلفی بازهای اینستاگرام ایجاد کرده است.

تلاش برای رنگی کردن کوچه های شهر تهران

پروژه رنگی ترین کوچه تهران در منطقه ۹ شهرداری اجرا شده وامیدواریم همه ۲۲ منطقه شهرداری تهران، تا نوروز ۱۴۰۰، کوچه های رنگی و شاد برای اهالی داشته باشند و همین پروژه در ۳۱ استان کشور هم در آستانه نوروز ۱۴۰۰، اجرا شود. طبق برنامه ریزی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، قرار است کوچه های دیگری نیز در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، به این پروژه اضافه شوند.

محله دستغیب در منطقه ۹ و در ناحیه ۱ شهرداری تهران واقع شده است. این محله از شمال به خیابان هاشمی، جنوب به نهر فیروز آباد، شرق به خیابان شهیدان و غرب به خیابان آیت‌الله ‌سعیدی محدود است. 

طراحی رنگی ترین کوچه تهران

با طراحی المان های رنگارنگ روی زمین و دیوارهای کوچه خسرو قدیانی محله دستغیب تهران، بازی های کودکانه مثل لی لی هم می تواند دوباره در کوچه‌ها، رونق بگیرد.

بخوانید:  آیا شهر فروشی در تهران متوقف می‌شود؟

رنگ آمیزی کانال کولر یکی دیگر از اقداماتی است که در رنگی ترین کوچه تهران انجام شده است.

به طور کلی مبلمان شهری رنگارنگ شهری، فضای زیست مسالمت آمیزی بین شهروندان و حیوانات شهری ایجاد می کند.

رنگی ترین کوچه تهران
رنگی ترین کوچه تهران

فواید رنگ‌آمیزی کوچه‌ها و خیابان‌ها

رنگ آمیزی خلاقانه و نوآورانه کوی و برزن، فرصتی برای خلق اتمسفر شاد زیستن برای شهروندان است. رنگ، انرژی دارد و روانشناسی رنگ می تواند به کمک متخصصان طراحی دکوراسیون و طراحی منظر و معماری منظر شهر امده و شهری قابل زیست و با طراوت را برای ساکنانش به ارمغان آورد.

کاهش جرم و جنایت در مناطق جرم خیز، با تغییر المان های شهری و مبلمان شهری و استفاده از رنگ در طراحی شهر، امکان پذیر است. مثلا همانطور که قبلا گفتیم، بعضی از پل های هوایی عابر پیاده در تهران، به دلیل آنکه محل نصب بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی است، فضای بسته و محصوری است که برای زنان تهرانی، تونل وحشت در شب و روز است.

با طراحی مجدد بیلبوردها و مکان نمایش آن ها و نوع طراحی پل عابر پیاده، می توان از تونل وحشت به محل امن تغییر کاربری داد. رنگ، ایجاد قدرت می‌کند و انسان علاقمند به رنگ است. به خصوص رنگ های گرم که شادی آفرین وامید بخش است و در محله هایی که امکان طراحی رنگی کوی و برزن وجود دارد، استفاده از رنگ ها در طراحی المان های شهری و تغییر رنگ نمای ساختمان ها، می تواند در خلق فضای نشاط آور برای اهالی، کمک کند.

امیدواریم شهرداری تهران و شهرداری سایر شهرهای کشور، از پروژه رنگی ترین کوچه تهران استفاده کنند تا کوچه های تهران با قدرت هشتگ های اینستاگرام، به برندهای جذابی برای مشتاقان ایرانگردی و جهانگردی تبدیل شوند و از این ظرفیت رنگارنگ، برای معرفی بهتر و بیشتر مقصدهای گردشگری کشور در عصر پسا کرونا که به دلارهای گردشگری نیاز داریم، استفاده شود.

رنگی ترین کوچه تهران
رنگی ترین کوچه تهران