کاهش قیمت مسکن: از حرف و شعار تا پای معامله
کاهش قیمت مسکن: از حرف و شعار تا پای معامله
این روزها با آرام شدن قیمت ارز و کاهش قیمت طلا در بازارهای ایران؛ بازار مسکن نیز با وجود نزدیک شدن به ماه های اخر سال بر خلاف هر ساله به سمت رکود گام برداشته است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،کاهش قیمت مسکن و افت خرید وفروش ها در حوزه مسکن و ثابت ماندن قیمتهایی که در ماه های گذشته سیر صعودی جدی را از سر گذرانند این روزها بازار مسکن را بیش از پیش خلوت و خالی از معامله کرده است.

طبق آخرین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به مهر ماه ۱.۸ درصد و نسبت به آبان ماه  سال  قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان می دهد.

 این در حالی است که این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است.

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در کشور

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در واکنش به وضعیت این روزهای بازار  ملک می‌گوید:  برای ما ملاک انجام معاملات است و نه قیمت گذاری ها در سایت ها، فضای مجازی و دفاتر مشاور املاک. بررسی‌های سامانه های ما از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی معامله ملک در کل کشور حکایت دارد.

هر چند به دلیل افزایش بی رویه قیمت به دلیل هیجانات قبل از انتخابات آمریکا دیگر در هفته‌های قبل خریداری برای ملک وجود نداشته است.

یعنی صرفا قیمت گذاری انجام می‌شد ولی معامله‌ای صورت نمی‌گرفت. در حال حاضر نیز با افزایش فروشنده‌ها مسکن به سمت افت قیمت حرکت خواهد کرد هرچند این افت قیمت شدید و سریع نخواهد بود.

قلی خسروی در واکنش به این موضوع که بسیاری مشاوران املاک و بازارگرمی آن‌ها را دلیل اصلی عدم کاهش قیمت‌ها می‌دانند؛ می‌گوید: بارها این سوال را از من پرسیده‌اند و من هم  مجددا تاکید می‌کنم املاکی ها تنها  دلالت کننده هستند و قیمت ملک را مالکان تعیین می کنند.

در حال حاضر رکود معاملات به گونه‌ای است اتفاقا بسیاری املاکی‌ها برای به اصلاح جوش خوردن معامله تمام تلاش خود را در جهت کاهش قیمت می‌کنند زیرا همان‌طور که قبل‌تر گفتم خریداران توان خرید ندارند و ممکن است چندصد هزار تومان بالاتر رفتن قیمت ملک؛ معامله را منتفی کند

روندی کاهش  قیمت مسکن محدود به رسانه‌ها و نه کف بازار

محمد علیزاده کارشناس حوزه مسکن هم در واکنش به وضعیت کنونی بازار مسکن معتقد است: مدتی است در اکثر سایت‌ها و خبرگزاری‌ها صحبت از کاهش قیمت مسکن است، در صورتی که در کف بازار و روند معاملات واقعی نه تنها چنین اتفاقی روی نداده است.

بلکه در مناطق بالانشین شهرهای بزرگ بویژه مشهد روند صعودی افزایش قیمت هم داشته‌ایم.

به طور کلی سیستم معاملات در  بازار مسکن با بازارهای موازی مانند دلار و سکه متفاوت است و زمانی که رکود نسبی به ‌وجود می‌آید ما نباید توقع کاهش قیمت ناگهانی داشته باشیم.

این اقتصاددان می افزاید: زمانی رکود می‌تواند در بازار مسکن تاثیر بگذارد که سالانه و طولانی مدت باشد. حتی نمی‌توانیم توقف‌های یک تا دو سال را هم رکود به‌حساب آورد.

نقدینگی در جامعه کاهش یافته است

در حال حاضر، شرایط پیش آمده را هم نمی‌توان به تاثیر از نوسانات قیمت دلار و سکه دانست، البته تا‌ حدودی نقدینگی در دست مردم کم شده، چرا که در یک بازه کوتاه مدت شاهد نوسانات صعودی عجیبی که بیشتر ناشی از تحولات سیاسی بود، در بازار بودیم و هر روز معاملات مختلف با قیمت‌های متفاوتی انجام می‌شد.

در معاملات ارزی  حتی برخی از صرافی‌ها تا بعدازظهر هم مشغول به‌کار بودند.

اما با آرام گرفتن اوضاع و توقف معاملات، دیگر سرمایه‌ای در دست افراد نبود که خرید‌ و فروش و معامله‌ای صورت بگیرد. بدون‌شک آن‌هایی هم که نقدینگی داردند، منتظر‌اند تا بازار به یک ثبات نسبی برسد.

علیزاده ادامه می‌دهد: پیرامون  بازار مسکن علت اصلی رکود می‌تواند به این دلیل باشد که معمولا در اوایل فصل سرما، به‌ویژه پاییز شاهد رکود بازار مسکن هستیم و کارهای ساختمان سازی به‌سختی و به‌کُندی پیش می‌رود.

از  طرفی اقبال عمومی مردم به خریدن باغ، ویلا زمین‌های خارج از شهر برای ساخت‌وساز کم‌تر می‌شود.

ما هر ساله شاهد این اتفاق هستیم، اما امسال مصادف شد با نوسانات بازار دلار و سکه و تهاجمی بالا رفتن قیمت‌ها و… در نتیجه مجموع این اتفاقات باعث ایجاد رکود نسبی در بازار مسکن شد.

خریداران در انتظار کاهش قیمت مسکن بیشتری هستند

نایب رییس انجمن انبوه سازان ساختمان نیز یکی از مهمترین دلایل کرود در معاملات مسکن را کاهش محسوس قدرت خریداران دانسته و می‌گوید: مردم در واقع با پس انداز نمی تواند خانه مورد نیاز خود را خریداری کنند.

از طرف دیگر بازار در حالت انتظار قرار دارد و متقاضیان در انتظار کاهش بیشتر قیمتها هستند.

ایرج رهبر می افزاید: راه اندازی بورس املاک و مستغلات ضربه جدی به بازار مسکن خواهد زد و در واقع به معنای تایید رسمی دلالی و سفته بازی در بازار ملک است.

مادامی که دولت نگاه سودجویانه با بازار مسکن داشته باشد شما نمی‌تواند از بخش خصوصی توقع دیگری داشته باشید.

رهبر در ادامه صحبت‌های خود  بیان می‌کند: برای مثال وقتی قیمت هر کیلو میلگرد از حدود ۴۰۰۰ تومان در اواخر سال گذشته به بیش از ۱۴ هزار تومان رسیده است و دلیل اصلی ان صادرات و عرضه در بورس است. مسلم است که تولیدکننده ترجیح دهد کالایش را در بورس عرضه کند و به واقع به ریال هزینه کند و به دلار بفروشد.

در این وضعیت تنها کسانی که از این شرایط متضرر خواهند شد سازندگان مسکن هستند که قیمت‌های تمام شده ساخت وساز برایشان روز به روز بیشتر خواهد شد.

  • منبع خبر : تسنیم خراسان رضوی