ترفندهای تمیز کردن کابینت هایگلاس
ترفندهای تمیز کردن کابینت هایگلاس
تمیز کردن کابینت هایگلاس امری ضروری است. بهترین روش برای تمیز کردن این کابینت‌ها، استفاده از مواد شوینده ملایم است. پاک کننده‌های شیمیایی می‌توانند درخشش و زیبایی کابینت های گلاس را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، یکی از کابینت‌هایی که این روزها آشپزخانه‌های مدرن ایرانی را به خود اختصاص داده و طرفداران بسیاری دارد، کابینت گلاس و هایگلاس است. این نوع کابینت سطح شفافی دارد و ممکن است بیشتر از کابینت‌های دیگر گرد و غبار و لکه‌های زرد روغن و مواد غذایی یا حتی لکه آب را نمایش دهد.در این مقاله سعی داریم ترفندهای تمیز کردن کابینت هایگلاس را به شما معرفی کنیم تا میزان آلودگی در آشپزخانه به حداقل برسد و در نتیجه آشپزخانه‌ای تمیز، پاکیزه و فاقد هر گونه باکتری، گرد و غبار یا آلودگی در اختیار داشته باشید.

ترفندهای تمیز کردن کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس را دستمال بکشید

یکی از ساده‌ترین ترفندهای تمیز کردن کابینت هایگلاس استفاده از دستمال مرطوب است. با این حال این کابینت بسیار شفاف است و پرز دستمال، لکه آب یا هر آلودگی دیگر را همچون شیشه و آینه به خوبی نمایش می‌دهد.

در این صورت توصیه می‌کنیم حتما از دستمال‌ یا حوله‌های مخصوص گردگیری بدون پرز استفاده کنید. در این روش کمی دستمال را با آب ولرم مرطوب کنید و کابینت گلاس را تمیز نمایید. در پایان با یک دستمال یا حوله خشک و بدون پرز دیگر، رطوبت کابینت را پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند.

به یاد داشته باشید که هرگاه یک غذای چرب تهیه کردید یا یک لکه غذایی روی کابینت ایجاد شد و شاهد لکه‌های روغنی یا غذایی روی کابینت گلاس یا هایگلاس شدید، همان لحظه روی کابینت را با دستمال یا حوله مرطوب پاک کنید.

این روش کمک می‌کند تا لکه غذایی خشک نشود و به سادگی از روی کابینت پاک گردد. در نتیجه دیگر نیازی به تلاش یا استفاده از مواد شوینده قوی یا صرف زمان زیادی برای پاک کردن کابینت گلاس یا هایگلاس نخواهد بود.

از مایع ظرفشویی استفاده کنید

لکه روغن یا لکه مواد غذایی، از شایع‌ترین لکه‌های آشپزخانه، به‌خصوص روی کابینت‌ها است که کابینت شفافی همچون گلاس و هایگلاس به خوبی آن را نمایش می‌دهد. اگر می‌خواهید لکه‌های غذایی روی کابینت گلاس یا هایگلاس را پاک کنید، می‌توانید از ترکیب آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

با این حال پیش از استفاده از مایع ظرفشویی، از ملایم بودن ترکیبات آن مطمئن شوید، چرا که در صورتی که می‌خواهید از کابینت گلاس و هایگلاس به خوبی نگهداری کنید، بهتر است هرگز از مواد پاک‌کننده قوی استفاده نکنید.

در این صورت مقداری مایع ظرفشویی را به همراه آب ولرم ترکیب کنید و با یک اسفنج روی کابینت‌های گلاس را پاک و تمیز کنید. توصیه می‌کنیم هرگز از اسکاچ یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید، چرا که سطح کابینت گلاس یا هایگلاس همچون صاف و صیقلی است و ممکن است خراشیده شود.

پس از پاک کردن لکه‌های روغن یا مواد غذایی از روی کابینت گلاس یا هایگلاس، حتما از یک حوله آشپزخانه بدون پرز به منظور پاک و خشک کردن کابینت استفاده کنید. توجه کنید که هرگز کابینت هایگلاس یا گلاس را مرطوب نگذارید تا لکه‌ی آب یا رطوبت روی آن باقی نماند. همچنین به منظور نگهداری بهتر از این نوع کابینت‌ها، هرگز دستمال یا حوله خیس و مرطوب را روی آن رها نکنید.

بخوانید:  کابینت پلی گلاس چیست و بهترین ویژگی‌های آن کدامند؟

از سرکه سفید استفاده کنید

در صورتی که علاقه‌ای به استفاده از شوینده‌های شیمیایی همچون مایع ظرفشویی، صابون یا پاک کننده مخصوص کابینت ندارید یا می‌خواهید پس از تمیز کردن کابینت های گلاس یا گلاس، سطح کابینت شفاف و درخشان شود، از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید نه تنها لکه‌های روی کابینت را از بین می‌برد، بلکه به درخشان شدن آن کمک بسزایی می‌کند.

از این جهت مقداری سرکه سفید را به همراه آب ولرم مخلوط کنید. در صورت تمایل این ترکیب را داخل اسپری بریزید و آن را روی سطح کابینت گلاس اسپری نمایید. در غیر این صورت یک اسفنج را آغشته به ترکیب سرکه و آب ولرم کنید و کابینت را با آن تمیز کنید.

پس از پاک شدن لکه‌های روی کابینت و درخشان شدن آن، حتما رطوبت کابینت را با یک حوله تمیز، خشک و پاک کنید. اگرچه کابینت هایگلاس و گلاس عایق پلاستیکی ضدآب دارد، اما در صورتی که زمان طولانی آب روی آن باقی بماند، همچون کابینت ام دی اف آسیب می‌بیند. در این صورت حتما پس از ایجاد هر گونه رطوبتی روی کابینت، آن را کاملا خشک کنید.

توصیه می‌کنیم به منظور درخشان کردن کابینت‌های گلاس، از وایتکس یا شوینده‌های قوی استفاده نکنید. چرا که ممکن است به سطح کابینت آسیب وارد شود و کیفیت عایق و ام دی اف کابینت از بین بروند. در این صورت شوینده‌های ملایم یا طبیعی همچون سرکه یا لیمو، بهترین گزینه‌های هستند.

از پارچه میکروفیبر استفاده کنید

برای تمیز کردن کابینت هایگلاس از استفاده هرگونه پارچه یا اسکاچ با سطح خشن و تیز خودداری کنید، زیرا این امر ممکن است منجر به آسیب شود. خراش‌ها باعث لکه‌دار شدن و کدر شدن سطح براق کابینت های گلاس می‌شوند و تعمیر آن را نیز بسیار دشوار می‌کنند.

نکاتی در مورد نحوه تمیز کردن کابینت هایگلاس

برای جلوگیری از خرابی کابینت های گلاس باید چندین شوینده و ابزارهای تمیزکننده را کنار گذاشت تا زیبایی و درخشش آن‌ها را حفظ کرد. نکات زیر می‌توانند در این امر به شما کمک کنند:

  • استفاده از پشم استیل، تمیزکننده‌های ساینده (اسکاچ)، پد صابون یا مواد تمیز کننده پایه حلال که می ‌توانند باعث آسیب رساندن کابینت شوند.
  • اگر از پاک کننده‌ای مانند سفید کننده مایع مطمئن نیستید، با سازنده کابینت‌ها مشورت کنید تا مطمئن شوید که مواد فعال در شوینده به نمای خارجی کابینت آسیب می‌رسانند. یا خیر.
  • دستمال کاغذی، برس‌ها، سیم‌های ظرفشویی و مواد پاک کننده نباید با قسمت خارجی کابینت آشپزخانه در تماس باشند.
  • پارچه‌های مرطوب را برای خشک شدن بر روی درب کابینت قرار ندهید. رطوبت بیش از حد می‌تواند باعث تغییر رنگ یا تاب برداشتن کابینت‌ها شود (به ویژه اگر چوبی باشن).