درب آکوستیک چیست و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟
درب آکوستیک چیست و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟
درب آکوستیک در فضاهایی که نیاز به عایق صوتی کارآمد دارند مانند تئاترها و استودیوهای ضبط صدا استفاده می‌شوند. این درب ضد صدا یکی از عناصر اساسی بسیاری از فضاهایی هستند که هر روز با آن‌ها روبرو می‌شویم. چشمان شما ممکن است همیشه متوجه این درب‌ها نشوند اما گوش‌های شما قطعاً متوجه حضور آن‌ها خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، درب آکوستیک چیست؟ درب آکوستیک را درب صوتی عایق صدا نیز می‌گویند. این درب از برخی استانداردهای مقاومتی در برابر صدا که اندیس وزنی کاهش صدای عبوری (Rw) نشان داده می‌شود، مطابق با قانون ساختمان عمل می‌کند. درب‌های آکوستیک می‌توانند تا Rw41 درجه بندی شوند.

درب‌های صوتی می‌توانند نیازهای مختلفی را برآورده کنند. این نیازها شامل برخی عملکردها برای مقابله با درجه حرارت بالا و سایر درب‌های محافظتی مانند درب‌های بالستیک یا درب‌های محافظ تابش هستند. آن‌ها با تهیه عایق صوتی با کیفیت، از کارکنان، میهمانان و عموم مردم در برابر آلودگی صوتی محافظت می‌کنند. بسته به ماهیت فضا عملکرد درب‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

هدف از درب آکوستیک چیست؟

درب آکوستیک اساساً دو عملکرد اصلی زیر را انجام می‌دهد:

 • به عنوان یک مانع صوتی برای کاهش سطح سر و صدا در ورود و خروج از یک محیط یا فضای کاری عمل می‌کند.
 • این درب از فضا در برابر گسترش آتش و دود محافظت می‌کند. ممکن است ما اغلب در مورد درب‌های آکوستیک فکر کنیم که مانعی برای ورود سر و صدا هستند مانند استودیوهای ضبط، اما فراموش نکنیم که آن‌ها برای برخی از محیط‌ها نیز ایمنی بالایی را ایجاد می‌کنند. مثال‌هایی از این دست می‌توانند اتاق مصاحبه، اتاق هیئت مدیره، سالن کنسرت و موارد دیگر باشند.

انواع درب آکوستیک

یک درب صوتی خوب باید متناسب با نیازهای خاص طراحی و ساخته شود. درب‌های صوتی می‌توانند به صورت زیر طراحی شوند:

 • درب‌های تک یا دوتایی لولایی
 • درب‌های کشویی یک یا دو نفره
 • درب‌های مخصوص آتش سوزی یا دود
 • درب‌های سنگین یا سبک
 • درب‌های الکترونیکی، اتوماتیک یا مغناطیسی

نمونه‌ای از یک درب آکوستیک عالی، درب‌های پارتیشنی دو طرفه هستند. این درب یک راه حل صوتی کاربردی است زیرا دارای دو بخش است که توسط یک شکاف هوا از هم جدا شده‌اند که این شکاف با یک جاذب صدا پُر می‌شود. درب‌های صوتی همچنین می‌توانند با لوازم جانبی برای ویژگی‌های مختلف محیطی ساخته و نصب شوند. این مهم شامل قاب، لولا، مهر و موم صوتی، سوراخ، دستگیره و مکانیزم‌های قفل است.

یک درب آکوستیک خوب دارای ویژگی‌های عایق صدا است که به عنوان یک مانع صوتی عمل می‌کند. در حالی که درب‌های استاندارد می‌توانند به عنوان مانع صوتی عمل کنند، امواج صوتی هنوز هم به داخل و خارج فضا نفوذ می‌کنند.

عایق بندی از طریق درب‌های آکوستیک این اطمینان را می‌دهند که امواج صوتی به طور جزئی یا کامل برحسب نیاز مشتری جذب می‌شوند. درب‌های آکوستیک دارای انواع متریال ساخت هستند که سطح عایق صوتی (کم یا زیاد) را تغییر می‌دهد. پیکربندی این درب‌ها با استفاده از فولاد گالوانیزه، فولاد چند لایه و فلزات دیگر انجام می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند با روکش خاصی متناسب با معیارهای زیباشناسی زینت داده شوند.

کاربرد درب آکوستیک چیست؟

محیط‌های زیادی وجود دارند که از درب‌های آکوستیک به صورت مؤثری استفاده می‌کنند، خواه جزئی باشند (مقداری کمی ورود و خروج صدا را کنترل کند) خواه کلی (هیچ صدایی نباید وارد یا خارج شود). بیایید به چندین نمونه بارز در سراسر دامنه استفاده از درب‌های آکوستیک اشاره کنیم.

درب آکوستیک بدون خارج کردن هیچ گونه صدا در مکان‌های زیر استفاده می‌شود:

 • سالن‌های موسیقی و سالن‌های کنسرت
 • کتابخانه‌ها
 • موزه‌ها
 • گالری‌ها
 • اتاق مصاحبه
 • اتاق‌های هیئت مدیره

درب آکوستیک برای به حداقل رساندن صدا در فضاهای زیر استفاده می‌شود:

 • فرودگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان
 • هتل‌ها
 • دفاتر اداری
 • مؤسسات آموزشی

سطح عملکرد درب‌های آکوستیک

اگر هر دری را پشت سر خود ببندید، درب ممکن است به کاهش انتقال صدا کمک کند اما گاهی اوقات به سطحی از عملکرد صوتی نیاز است بتوان انتقال صدا را به حداقل یا حتی صفر رساند! این همان جایی است که درب‌های آکوستیک وارد میدان می‌شوند.

ممکن است درب‌های آکوستیک برای کاهش انتقال صدا در یک اتاق لازم باشند. به عنوان مثال یک درب صوتی در یک اتاق موسیقی به شما کمک می‌کند تا صدای اتاق باعث مزاحمت افراد در خارج از اتاق نشود. درب آکوستیک یک استودیوی ضبط صدا به افراد کمک می‌کند تا از صدای ناخواسته خارجی جلوگیری کنند.

برخی از استانداردهای عملکردی حداقل سطح عایق صدا را برای محیط‌های مختلف ارائه می‌دهند. اگر سطح عایق صدا از حد مجاز بیشتر باشد یا ما با محیط خاصی مانند استودیوی صدا طرف هستیم، استانداردها؛ استفاده از درب آکوستیک را ضروری می‌دانند.

شما می‌توانید طیف وسیعی از درب‌های صوتی را در بازار مشاهده کنید که میرایی صدا را از ۲۰dB Rw  تا ۴۳dB Rw ارائه می‌دهند. اما سطح عملکرد ۴۰dB Rw  به چه معنا است؟

دسیبل (dB)، یک واحد لگاریتمی است که برای اندازه گیری شدت صدا استفاده می‌شود. افزایش ۱۰dB به طور معمول به معنای دو برابر شدن میزان صدای قابل شنیدن است. برخی از نمونه‌های سطح صدا در جدول زیر نشان داده شده‌اند:

نجوا کردن۲۰dB
اتاق آرام۳۰dB
کتابخانه۴۰dB
مکالمه عادی۵۰dB
روشن بودن تلویزیون یا رادیو۶۰dB
دفتر شلوغ۷۰dB
جاده شلوغ۸۰dB

Rw شاخص کاهش صدای وزنی است، معیاری برای کاهش سر و صدا که تفاوت بین شدت صدا در یک طرف درب را در مقایسه با شدت صدا در طرف دیگر درب را اندازه گیری می‌کند، یعنی میزان انتقال صدا را اندازه گیری می‌کند. هر چه مقدار RW زیاد باشد، انتقال صدا کمتر است. مثلاً یک دفتر شلوغ ۷۰dB شدت صدا دارد، اما اگر درب آکوستیک دارای Rw 40 دسیبل باشد، شدت صدای شنیده شده در طرف دیگر عایق تنها برابر با ۳۰ دسیبل است. بنابراین، هر چه شدت صدا به Rw نزدیک باشد، صدا کمتر منتقل می‌شود.

طرز ساخت درب آکوستیک

در ساخت درب‌های آکوستیک از عایق پشم سنگ برای بازدهی بالا در جذب و کاهش صدا استفاده می‌شود. مقدار افت انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت آن‌ها دارد. مقدار افت انرژی صوتی برای پشم سنگ به ویژه در فرکانس‌های زیاد با افزایش ضخامت بالا می‌رود.

در ساخت این درب از عایق پشم سنگ و یک فاصله هوایی در پشت عایق صدا استفاده می‌شود. این فاصله هوایی به تضعیف و عدم انتقال صدا کمک می‌کند. پشم سنگ همچنین عایق حرارتی بسیار خوبی است. به طور کلی، عایق پشم سنگ به دو شیوه به کاهش صدا کمک می‌کند:

 • کاهش انتقال صدا در میان اجزای تشکیل دهنده سازه درب
 • جذب صدا در سطح
 • منبع خبر : ویکی ساختمون